Tokatköy Kentsel Dönüşüm projesinin yüzde 67'si tamamlandı.

Beykoz’un ilk ve Türkiye’ye örnek kentsel dönüşüm projesi, ilçe sakinlerini depreme dayanıklı güvenli konutlara ve düzenli sosyal alanlara kavuşturacak “Tokatköy Kentsel Dönüşüm” Projesi’nin yapımı %67'ye ulaştı.   

Beykoz Belediyesi ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı işbirliğiyle hazırlanan, inşaatların TOKİ eliyle yapıldığı “Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi”yle 82 bin 792 m2’lik alanda toplam 776 yeni konut ve 47 de iş yeri inşa ediliyor.

İstanbul’u bekleyen deprem gerçeğine rağmen muhalefetin yapımını engellediği projenin temeli 4 Kasım 2022’de dönemin Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un iştirakiyle atıldı.

14 aylık süre zarfında 87 bloğun kaba inşaatları hızla tamamlanırken, örnek daireler de hak sahipleri için görücüye çıktı.

TOKİ’nin yatay mimariye uygun, depreme dayanıklılık için gerekli mühendislik teknikleri, perde beton ve radye temel kullanarak inşa ettiği blokların zemin sağlamlaştırması sırasında 3 bin fore kazık kullanıldı.

Projede 43 adet ortalama brüt alanı 68 m2 olan 1+1, 379 adet ortalama brüt alanı 100 m2 olan 2+1, 354 adet ortalama brüt alanı 115 m2 olan 3+1 olmak üzere toplam 776 daire yer alıyor. 

Beykoz’da güvenli yaşama imza atan hak sahiplerinin konforu için tüm detayların düşünüldüğü 3+1 örnek dairlerde geniş bir salon, oturma odası, yatak odası, çocuk odası, mutfak ve banyo bulunuyor. 

Aydınlık tasarıma sahip dairlerin yükseklikleri de standart ölçülerde yapıldı. 

 “Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi”nde hak sahipleri evlerine 20 yıla varan vade ve uygun ödeme koşullarıyla kavuşacak. 

Beykoz için dönüm noktası olacak proje tamamlandığında depreme dayanıklı modern konutlar ve tapularına kavuşan vatandaşlar geleceğe güvenle bakacak.

"Beykoz’da güvenli ve huzurlu yaşam başlayacak”

Tokatköy Kentsel Dönüşüm Alanı’nı ziyaret ederek örnek daireleri inceleyen Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, sahada karşılaştıkları tüm güçlük ve engellemelere rağmen Cumhurbaşkanlığı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın desteğiyle ve kararlılıkla yapımına başladıkları projeyle ilçede nesiller boyu beklenen huzurlu, mutlu ve güvenli yaşamın başlayacağını ve evlerin yılsonunda hak sahiplerine teslim edileceğini ifade etti.

Editör: Yılmaz Gökgöz