İYİ Parti Beykoz Belediyesi Başkan Adayı Tuba Alaylı Özgüç, Beykoz yerel basını ile buluştu. Kendisini tanıtan Özgüç, projelerinide sıraladı. 

Başkan Adayı Özgüç: "Sizleri ilçe başkanlığımızda ağırlamaktan ötürü mutluluk duyuyorum. Beykoz Belediye Başkanlığı için, İYİ Parti'den aday olduğumu, sizlerle paylaşmak isterim. Beykoz için sürdürülebilir bir gelecek ve toplumun her kesimini kucaklayan yönetim anlayışı ile, sizlere, yeni projelerimizle güzel bir gelecek vadediyoruz.

Sizlere önce biraz kendimden, ardından da, gerçekleştirmeyi planladığımız projelerimizden, bahsetmek istiyorum.

1975 Konya doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimlerimi İstanbul’da tamamladım. Boğaziçi üniversitesi ve Yıldız Teknik üniversitesi olmak üzere, iki üniversite mezunuyum. 14 Yıldır, kendi girişimlerini yöneten bir iş insanıyım. Aslen Elektrik mühendisiyim.

2010 yılına kadar profesyonel olarak çalışıp, sonrasında, içindeki girişimci ruhu durduramayanlardanım. Bilim, teknoloji ve eğitim konularında sahip olduğum bilgi birikimimle, Beykozumuzun sosyal ve ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmayı amaçlıyorum.

İş dünyasında, başarılı bir kadın girişimci olarak, sektördeki değişimlere daima öncülük etmeye ve her daim yeni projelerle, katma değer yaratmaya aşığım. 2019 yılında İŞKADINI.NET’in düzenlediği ve Türkiye’nin önde gelen kadın girişimcilerinin katıldığı yarışmada, yılın en iyi kadın girişim ödülünü aldım.

2018 döneminde İyi parti İstanbul İl Başkan Yardımcılığı görevini üstlenerek, siyasete olan ilgimi daha da güçlendirdim. 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde, İyi Parti, İstanbul 1. Bölge Milletvekili adayı oldum.

Evli ve iki çocuk annesi olarak, aile değerlerine olan bağlılığım ve annelik sorumluluklarımla birlikte, toplumun her kesimini kucaklamaya, temsil etmeye ve herkesin sesi olmaya kararlıyım. Kadınlarımızın ve gençlerimizin potansiyelini ortaya çıkarmak, ilçemizdeki her bireye adil ve eşit bir temsil sunmak en büyük hedefim.

Beykozumuzu daha yaşanabilir, kalkınmış ve daha gözde bir ilçe haline getirmek için sizlerle birlikte çalışmak istiyorum. Zihni kapalı olanların temel problemi, ağızlarının daima açık olmasıdır. Bizler, daha çok çalışıp, daha çok dinleyerek, hep birlikte, daha güçlü bir Beykoz, çocuklarımız için daha güzel bir gelecek inşa edebiliriz. Biliyorum ki, iyi şeyler, inandığımızda, daha iyi şeyler, sabrettiğimizde, en iyileri ise asla vazgeçmediğimizde gelir.

Bir Beykozlu olarak, Beykoz’umuzun sorunlarını çok iyi biliyorum. Bu sorunlara çözüm olacak “BEYKOZ VİZYON’24” projelerimizi kısaca sizlerle paylaşacağım." Şeklinde konuştu. I M G 20240222 W A0024

Başkan Öz Güç'ün projeleri;

BEYKOZ VİZYON 2024

DANIŞMANLAR KURULU PROJEMİZ

Hepimizin her konuya hakim olması mümkün değil. İşi en doğru şekilde yapabilmenin yolu, alanında isim yapmış, uzman danışmanlarla kol kola yürüyerek süreci yönetebilmektir. Bu anlamda, Beykoz’a ciddi katma değer katacak, bilgi ve donanıma sahip, üniversitelerimizden, iş hayatından ve bilim insanlarımızdan oluşan yerli ve yabancı danışma heyetimiz olacaktır. Ve tümü bizlere alanlarıyla ilgili destek vermeye hazırlar.

MAHALLE DANIŞMA MECLİSLERİ PROJEMİZ

Her mahallemize, mahalle sakinlerinden oluşan bir danışma meclisi kuracağız. Bu danışma meclisi, o mahalledeki Beykoz sakinlerini ilgilendiren, tüm kararları bir araya getirecek ve hızla bizlerle paylaşıyor olacaklar. Birlikte yapacağımız, değerlendirmeler sonrasında gerekli aksiyonlar hızla alınacaktır.

MÜLKİYET, İMAR VE KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ

Beykoz’daki binalarımızın %85’ i kaçak ve maalesef ki depreme karşı dayanaksız. Yani 250.000 Beykozlu’nun can ve mal güvenliği tehlike altında. Bu şekilde Kentsel Dönüşüm adı altında sunulan, Rantsal dönüşüme sonuna kadar karşıyız.

Yıllardır çözüme kavuşamayan mülkiyet ve imar sorununun çözümü için, öncelikle planları yapılmayan mahallelerde, “Mahalle Danışma Meclisi” ile karşılıklı alınan kararlar doğrultusunda, İlçe Belediyemiz kapsamına giren, tüm tartışmalı imar planları yeniden revize edilecek, gerekirse iptal edilerek yeniden oluşturulacaktır.

Mahalle statüsüne alınan köylerin durumu, Boğaziçi İmar, öngörünüm, etkilenme bölgesi ve geri görünüm alanları için iyileştirilmeler yapılması konusunda, Mahalle Danışma Meclislerimizle kararlı girişimlerde bulunacağız.

YEŞİL ENERJİ PROJEMİZ

İlçemizde, ölçümler yapılarak, rüzgar ve güneş potansiyeli yüksek bölgelere, güneş panelleri ve rüzgar türbinleri koyarak, elektrik enerjimizi, mümkün mertebe, yenilenebilir enerji kaynaklardan elde etmeyi planlıyoruz. Kentsel dönüşüm sonrası, yeni ısıtma teknolojileri ile birlikte, YEŞİL MAHALLELER projemizi hayata geçireceğiz. Kreş ve anaokullarımız depreme dayanıklı olarak inşaa edilecek ve kendi enerjisini kendi üreten binalar olarak projelendirilecektir. Yenilenebilir enerjiye uygun mahallelerdeki evlere, bu yeni nesil ısıtma teknolojilerinin takılması konusu desteklenip, yaygınlaştırılacak. Böylece, hane halkı, nerdeyse masrafsız bir şekilde hem sıcak suyunu elde edecek, hem de ısınma ihtiyacını karşılayacak.

BALIKÇI BARINAĞI PROJEMİZ

Beykozumuz da, amatör balıkçılık hızla gelişmekte ve her geçen gün tekne sayısı artmaktadır. Bölgemizdeki balıkçılığın gelişmesi ve Balık halinin kurulması için aksiyona geçtik. Meslek kuruluşları ile birlikte, çözümler üreteceğiz. Çok yakında, mimari çizimleri tamamlanacak olan “Beykoz Balıkçı Barınağı” projemizi, sosyal medya hesaplarımızda paylaşacağız. İnşallah, balıkçılarımızı, modern barınaklarına kavuşturacağız.

KÖYLERDE SERACILIK VE ORGANİK TARIM PROJEMİZ

Belediye Başkanı Köseler'ın ilk mesajı Belediye Başkanı Köseler'ın ilk mesajı

Seracılıkta en önemli konu gerekli ısı değerini sağlamaktır. Toprak verimliyse ve ısı istenilen ayarda sağlanabilirse, her yerde seracılığı yaygınlaştırabilirsiniz. Her bir sera’ya yerleştireceğimiz yenilenebilir enerji sistemi ile entegre çalışan yeni nesil ısıtma sistemleri sayesinde, seracılıkta gereken ısınma sağlanacak, seracılık ve organik tarım hızla geliştirilecektir. Kavacık, Çavuşbaşı, Görele, Elmalı ve Örnek köy mahallelerine organik tarım pazarları kurulacak, üretilen organik ürünlerin bir kısmı da ihraç edilerek, köylümüzün refah düzeyi arttırılacak.

EMEKÇİ KADINLARIMIZ İÇİN PROJELERİMİZ

El sanatları ve emekçi kadınlarımıza destek vermek adına, Beykoz belediyesi tarafından, tezgah açıp, ürünlerini sergilemek ve gelir elde etmek isteyen kadınlarımıza, uygun maliyette standlar tahsis edilecektir.

TURİZM GELİŞTİRME PROJELERİMİZ

Projesi hazırlanan, ama hayata geçirilmeyen, Teleferik Projesini (Karlı tepe - Yuşa Tepesi) hızla hayata geçirmeyi planlıyoruz.

Biliyorsunuz İtalya da Murano cam işçiliği konusunda dünya’nın önde gelen merkezlerinden. Beykoz’umuz da neden bir Murano olmasın? Cam dekor, cam boyama, cam sanatı ile ilgili irili ufaklı atölyeler ve satış mağazalarının olduğu Turizme yönelik “CAM KÖY” projemizi hayat geçireceğiz.

Tamamı doğal güzelliklerle dolu olan Beykozumuzun birkaç bölgesinde, Sosyal Tesisler Bünyesinde, Doğa, Kampları, Karavan Turizmi ve Aqua Park yatırımlarımızı hızlıca hayata geçireceğiz.

Yine Turizm de ses getirecek ve ihtiyaca cevap verilecek sayıda yatın yer aldığı, yat limanı projemizim mimari tasarımları da tamamlanmak üzere.

ULAŞIM PROJELERİMİZ

Beykoz’umuzdaki kavşakların düzenlenmesi, peyzajının yeniden yapılandırılması, yaya geçitlerinin tekrardan yenilenmesi, caddelerimizin genişletilmesi üzerine projelerimiz var. İnşallah Beykoz Belediye Başkanlığımızı almak kısmet olursa, dünyaca ünlü Trafik danışmamızla birlikte, sokak sokak gezip, sıkıntılarımızı tek tek analiz edip, tüm Beykoz’un trafik akışını rahatlatacak çözümlerimizi hayata geçiriyor olacağız.

Buna ek olarak, deniz ulaşımının ek seferlerle geliştirilmesi ve teşvik edilmesi üzerine çalışıyoruz. Akşam belirli bir saatten sonra maalesef, Beykoz’umuza farklı ilçelerden ulaşım konusu halen sıkıntılı. Saat kısıtlaması nedeniyle, ulaşımın zorlaştığı ilçemize ek seferler koyacağız. Taksim, Beşiktaş, Kadıköy gibi sosyal ve kültürel faaliyetlerin yoğun olduğu bölgelerimizden, gece saat 02:00’a kadar Beykoz’umuza ek seferler olacak, böylelikle, özellikle gençlerimizin sosyal ve kültürel faaliyetlerden mahrum kalması engellenmiş olunacak.

HER MAHALLEYE KREŞ PROJELERİMİZ

Genç ebeveynlerimizin hayatını kolaylaştırmak ve atanamayan öğretmenlerimizin istihdamına katkı sağlamak amacıyla her mahalleye, depreme dayanıklı ve kendi enerjisini kendisi üreten bir kreş açacağız.

KAPALI PAZAR YERİ PROJELERİMİZ

Pazarcılarımızın sıkıntılarını çok iyi biliyoruz. Özellikle, kar, kış demeden, geçimini sağlamak adına soğuk hava koşullarına dayanıp satış yapmaya çalışan pazarcılarımıza, Kapalı Pazar Yeri müjdemizi veriyoruz. Bu projemizin mimari tasarımları tamamlanmak üzere.

E-IHRACAT KAMPÜSÜ PROJEMİZ

Bölgemizde çok fazla sayıda gelir düzeyi yüksek, bizlere projelerimizde destek olabilecek, melek yatırımcılarımız var. Tüm bu melek yatırımcılarımızla birlikte, melek yatırımcı ağı kuracağız. Bu melek yatırımcılar, potansiyel gördükleri üretici kadınlarımıza yatırım yapacaklar. Kadın üretici ürününü üretiyor ve yok pahasına satıp gelir elde etmeye çalışıyor. Ve ürettiği ürünü yurtdışına nasıl pazarlayacağını bilmiyor. Bazen korkuyor, çoğu zaman da yabancı dil sıkıntısından ötürü, ürettiği ürünü yurtdışı pazarlarında satamıyor.

STK + KAMU + ÖZEL sektörle el ele yürütmeyi planladığımız projemizde, kadın dernekleri ile iş birliği yapacağız. Özellikle belli kalite de olan ürünler, aliexpress tarafından desteklenecek. Aliexpress üzerinden 2 ülke dünyaya ihracat yapabiliyor. Çin ve Türkiye. Bunlar dışındaki ülkeler sadece kendi ülkelerine satış yapabiliyor. Bu müthiş fırsatı değerlendiriyor olacağız.

Beykozlu üreticilerimizin kendi ürettikleri ürünlerini tüm dünyaya satabilmeleri için, ücretsiz dijital pazarlama danışmanlığı ve eğitimleri verilecek.

Bu Mentör ekiplerle yürüyecek bir sistem olacak. Beykoz’da birçok gencimizde bu projemizin bir parçası olmalı. Ör: Genç İngilizce biliyorsa, İngilizce bilmeyen ama üretim yapan kadına destek olabilir ve gelirden pay alabilir.

Türkiye’de bizdeki bir ürün, Edirne’den 200 km doğuya gittiğinde 2 katına satılıyor, Yunanistan’a gittiğinde 4 katı, Almanya’ya gittiğinde 5 katı, Amerika’ya gittiğinde 6 katına çıkıyor. Yani Türkiye’de 100 TL’ye mal ettiğiniz ürünü, Amerika da 600 TL’ye satabiliyorsunuz.

Yıllık ihracatımız 250 milyar usd + 60 milyar dolar da servis ihracatımız var. Yani Toplam Türkiye’nin ihracatı: 310 milyar dolar. Bunun 125 milyar doları Avrupa Birliği Ülkelerine yapılıyor. Türkiye’de 50.000 ihracatçımız var. Eğer biz Ülke olarak 50.000 İhracatçımızı 500.000’e çıkartabilirsek, Türkiye’nin ihracatı 6 Trilyon usd eder. Ve dünyanın 1 numarası oluruz. Biz bu hareketi, ilk Beykoz’da başlatıyor olacağız.

EĞİTİM DÖNÜŞÜM PROJESİ

BEYKOZ’DA YAŞAM BOYU EĞİTİM DÖNÜŞÜM PROGRAMI adı altında, üniversiteden mezun olmuş ama yeterince nitelikli olmayan kişiler modifiye edilerek, ilgi alanlarına göre yönlendirilecek. Teknik ve Meslek liselerinde okuyan öğrencilerimizin, istihdam ofisleri aracılığıyla mesleklerini icra etmelerini sağlayacağız.

Bilgi çok hızla gelişiyor. 5 yıl önce geçerli bilgiler, bugün pek geçerli değil artık. O nedenle üniversitelerden mezun olmuş ve işsiz statüsündeki Beykoz sakinlerimiz, bu eğitim kurumlarında, özel eğitimlerden geçip, ilgi alanlarına göre yönlendirilip, topluma kazandırılacak. Ör: Ziraat Müh. Tarım da çalışmak istemiyorsa, Beykoz’da tarımla uğraşmak isteyen Nejat amcaya danışmanlık desteği verecek ve Nejat amca da çok daha iyi kalite de, çok daha iyi ürünler üretip, ihracat kriterlerini yakalayıp, döviz girdisi sağlayacak.

ÇOCUKLAR VE GENÇLER HEYETİ PROJEMİZ

3-6 YAŞ, 7-9 YAŞ, 10-13 YAŞ VE 13-18 YAŞ ARASINDAKİ çocukları kendi dünyalarından dinleyeceğimiz bir yapı oluşturacağız. Beykoz’umuzda çok ama çok zeki çocuklarımız var. Özellikle ufak yaş aralığındaki çocukların algıları çok açık. Çocuklara özel teknoloji merkezleri kurulup, beyin fırtınaları yapılıp, çocukların hayaller kurmalarını sağlayacağız. O kadar becerikli, zeki, iyi niyetli çocuklarımız var fakat imkanları yok maalesef. Aralarından seçilecek zeki çocuklara, özellikle teknoloji alanın da yatırımlar yapılacak. Ve Beykozumuzun önde gelen melek yatırımcıları tarafından, buz özel çocuklara burs verilecek ve çok sayıda zeki çocuğumuza yatırım yapılmış olunacak.

SAĞLIK PROJELERİMİZ

Sağlık ocağı hizmetlerinin tüm mahallelerimizde, eksiksiz bir şekilde verilmesini sağlayacağız.

Mevcut Devlet hastanemizin kapasitesinin artmasına yönelik adımlarımız olacak.

Çocuk hastanesi ve Alzheimer hastanesi kazandırılması, SMA’lı çocuklarımızı hayata kazandırmak için projeler geliştirmeyi planlıyoruz.

SPORA YÖNELİK PROJELERİMİZ

Spor kulüplerinin kullandığı tesisler yenilenecek ve kapasiteleri arttırılacak.

Spor kulüplerinin zaruri ihtiyaçları dikkate alınarak (araç gereç, ulaşım v.b.) ihtiyaçlar konusunda destek verilecek.

Çok önemli olduğuna inandığım, Spor Akademisini tekrar Beykoz’a kazandıracağız.

Su sporlarının geliştirilmesine yönelik tesislerimizi artıracağız.

SOSYAL YAŞAMA YÖNELİK PROJELERİMİZ

Yaşlı bakımevlerinin yanı sıra, Emeklilerin de keyifle vakit geçirebileceği sosyal aktivite ve kültür merkezlerini kuracağız.

Kadın, gençlik ve çocuk yaşam merkezleri kuracağız.

Tedaviye ihtiyacı olan bağımlılar için rehabilitasyon merkezi kuracağız.

Alevi kardeşlerimize özel Cem Evi yapacağız.

KÜLTÜREL YAŞAMA YÖNELİK ROJELERİMİZ

Tarihi evlerin ve kalelerin restore edilerek turizme kazandıracağız.

Beykoz’umuza yakışır, kültürel faaliyetlerin de yürütüldüğü, bilim ve teknoloji üstü kuracağız. Bu projemizin de mimari çalışmaları devam ediyor.

Tiyatro ve sinemaların sayısını arttıracağız. Eskiden olduğu gibi, tarihi yazlık sinemalarımızı tekrar hayata geçireceğiz.

KAMUSAL PROJELERİMİZ

Beykozumuz da araç trafiğimizin yoğun olduğu bölgelerde, yol kenarlarına parkedilen araçlarımızdan kaynaklanan, yoğun bir trafik var. Ve Otopark sıkıntımızın çok farkındayız. Yüksek kapasiteli katlı ve yeraltı otoparkları tasarlayıp, araç trafiğini rahatlatacağız.

Tüm mahallelerde profesyonel arama kurtarma ekipleri kuracağız.

Afet Toplanma Merkezlerinin sayısının arttırılması ve içerisinde arama kurtarma ekipmanlarının yer aldığı konteynerların hazırda bulundurulmasını sağlayacağız.

ÇEVRE PROJELERİMİZ

Haycanlarımız için, rehabilitasyon merkezlerimizin, özel kurumlar tarafından denetlenmesine müsaade edilmesini sağlayacağız.

Beykoz’un kültür ve tabiat varlıklarının korunmasına yönelik tedbirlerin alınmasına önem vereceğiz.

Atıkların geri dönüşümü ile karbonsuz temiz enerji ve bunun gibi başlıkların üniversitelerle koordineli bir şekilde takip edilip ilgili projelerin geliştirilmesini sağlayacağız.

BELEDİYE PROJELERİMİZ

Belediye çalışanları için ücretsiz kreş ve servis imkanı sağlayacağız.

Emeğe saygımız sonsuz ve belediye çalışanlarımızın, emeklerinin karşılığını almaları konusunda çok hassasız. Her bir çalışanımızın hakkettiği maaş konusunda son derece adil davranıyor olacağız.

EVLİLİK ÖNCESİ EĞİTİM PROJESİ

Beykoz bölgesinde, evliliğe adım atmak isteyen her genç çifte, evlilik öncesi eğitim verilecek. Eğer çocuk edinmek istiyorlarsa, hamile kalmadan önceki 1 yılın, hamilelik döneminin ve hamilelik sonrası 1 yıl içinde, çiftlerin yaşayacağı travmaların, bebekleri üzerinde yaratacağı sıkıntılar konusunda mutlaka bilinçlendirme eğitimleri verilecek. Böylelikle Beykoz’umuzda, hem fiziksel, hem de psikolojik açıdan pozitif, hayata gülen gözlerle bakan çocuklar yetiştiriyor olacağız.

Çok değerli Beykoz halkımızı, düzenleyeceğimiz etkinliklerimize, toplantılarımıza ve projelerimizin tanıtım programlarına katılmaya davet ediyorum. Siyaset yapmak için değil, hizmet etmek için varız.

Kalp hepimizde var, Yürekse başka bir şey, Vicdan çok daha başka. Biz elimiz vicdanımızda, kalbimizle vatandaşlarımızı dinlediğimiz bir Beykoz Belediyeciliğini hayal ediyoruz.

Nerede ve hangi kimlikte doğacağımız elbette elimizde değil, ama insan olmak

elimizde. Doğarken hepimiz insanız, mühim olan, ölmede önce insan kalabilmektir.

Hep birlikte başarılara imza atmak için sabırsızlanıyorum.

Desteklerinizi bekliyor, her birinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.I M G 20240222 W A0022

Editör: Yılmaz Gökgöz