Yeniden Refah Partisinin Beykoz Belediye Başkanlığı için kimi aday göstereceği uzun süredir kamuoyunda merak ediliyordu. 

Kendiside İstanbul’da Beykoz’da ikamet eden Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan’ın Beykoz ile özel olarak ilgilendiği, kendi ikamet ettiği Beykoz ilçesi için ince eleyip sık dokuduğu ve Beykoz’u yakın kurmaylarından Mustafa Kazım Alpay’a emanet ettiği iddia edildi. 

Bir dönem İstanbul İl Siyasi İşler Başkanlığı yapan Alpay Yeniden Refah Partisi Genel Merkez İçişleri, Güvenlik ve Kamu Politikaları Başkanı olarak görev yapıyordu. Alpay’ın  Dr. Fatih Erbakan’ın isteği üzerine Genel Merkezde ki bu görevinden ayrılıp Beykoz Belediye Başkan Adayı olacağı iddia ediliyor. 

Görev süresi boyunca  kamusal problemlerin ve mağdur gruplarının sorunlarının çözümü için Ankara bürokrasisinde mekik dokuyarak partinin çözüm önerilerinin karşılık bulmasını sağlayan Alpay ulusal bir politikacı olarak tanınıyor.

Mustafa Kazım Alpay kimdir? 

Mustafa Kazım Alpay, 1986 doğumlu ve Beykoz nüfusuna kayıtlı olan 114. aileye mensuptur. İlk ve orta öğretimini Kavacık'ta tamamladıktan sonra Anadolu Hisarı Ticaret ve Meslek Lisesi'nde lise eğitimini aldı. Askerlik hizmetini İzmir 2. Ana Jet Üst Komutanlığında tamamladı. Muğla Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü'nden 2011 yılında mezun oldu. Daha sonra Bahçeşehir Üniversitesi Hükümet Liderlik Okulu'nun Siyaset Akademisi ve Yerel Yönetimler Akademisi bölümlerini tamamladı. 2015 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun oldu. 2019 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Politikası bölümünde yüksek lisans eğitimini “ Göç Politikalarında Uyum ve İletişim “ konulu bitirme araştırmasıyla tamamlayarak master derecesi ve Kamu Politikası Uzmanı unvanını aldı.

İş hayatına lojistik sektöründe faaliyet gösteren aile şirketlerinde Kurumsal İletişim Direktörü olarak başlamış, ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İdari ve Mali İşler Başkanlığı'nda görev almıştır. Daha sonra sırasıyla Kalkınma Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde Türkiye İstatistik Kurumu'nda İstanbul Basın ve Halkla İlişkiler Danışmanı olarak çalıştı. Görev yaptığı kamu kurumları tarafından 2016, 2017 ve 2018 yıllarında Teşekkür Belgesi ile taltif edilmiştir. Bir çok ulusal şirkete yönetim danışmanlığı yapmanın yanı sıra hali hazırda iş hayatına özel sektörde üst düzey yönetici olarak devam etmektedir.

Alpay, Girişimci İş İnsanları ve Profesyonel Yöneticiler Derneği (GİAP) Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Türkiye Masa Tenisi Federasyonu Danışma Kurulu Üyeliği gibi görevlerde halen aktif olarak yer almaktadır. Başkan seçildikten sonra Elazığ İl Özel İdaresporu Basketbol Süper Ligine taşımış sonrasında Avrupa Kupalarında Çeyrek Final oynatma başarısı göstermiştir. Kavacık Spor Kulübü As Başkanlığınıj yanı sıra bir çok ulusal sivil toplum kuruluşunun yönetim organlarında yer almış, Türkiye Gençlik Kuruluşları Birliğinin kurucularından biri olmuştur. Ayrıca, gençlik politikaları, sivil toplum ilişkileri ve kamu politikaları konularında üniversitelerde söyleşilere katılmış, bir rapor halinde hazırladığı "Yeni Türkiye'de Gençlik Politikaları" kavramıyla gençlik politikalarının önemine dikkat çekmiş ve ulusal televizyon kanallarında programlara katılarak bu konuda görüşlerini paylaşmıştır. Ulusal Gazetelerde “ Genç Vakit “ köşe yazıları yazmış, kaleme aldığı “ Türkiye'nin Gençlik Politikaları" kitabını 2017 yılında yayınlamıştır.

Alpay yaptığı projelerle kamu maliyesine herhangi bir yük getirmeden tamamen özel sektör iş birliği ile 37 ilimizde gençlik, spor ve eğitim faaliyetlerini desteklemiş, ana okulları, bilişim sınıfları, kütüphaneler kurmuş gençlerimize spor ekipman ve malzeme desteği sağlamıştır. Bu kapsamda Valilikler,Kaymakamlıklar, spor federasyonları ile bir çok kamu kuruluşu tarafından teşekkür belgeleri ile taltif edilmiştir. 

Yeniden Refah Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcılığı ve Siyasi İşler Başkanlığı görevlerinde bulunmuş son olarak Genel Merkez İçişleri, Güvenlik ve Kamu Politikaları Kurulu Başkanlığı görevinden ayrılarak Beykoz Belediye Başkanlığı için aday olmuştur.

Editör: Yılmaz Gökgöz