CHP, Beykoz’daki adayını nihayet belirledi. Parti Meclisi’nin pek çok yerde olduğu gibi Beykoz’da da adayını geç açıklaması kısa zamanda halka ulaşmak açısından dezavantajlı bir durumdur. Hele ki, rakibiniz AKP’den geride olduğunuz Beykoz gibi bir yerdeyseniz CHP adayı ve örgütü açısından durum daha da zorlaşıyor.

Hani takım sporlarında güçsüz olan kadrodaki her sporcu karşısındaki güçlü olan kadroyu o gün iki kişilik bir güçle oynayarak ve disiplinden bir an bile kopmayan bir takım oyunuyla ancak yenebilir ya, CHP’nin Beykoz’daki durumu da bunu andırıyor. Yani Beykoz’da CHP adayının, ekibinin ve örgütün seçimi kazanması için tek başına iki kişilik iş yapması lazım. Aynı şekilde Beykoz’da CHP adayı, ekibi ve örgütü AKP’ye karşı kısa sürede geriden gelip sonucu lehine çevirmek istiyorsa son saniyeye kadar inançla ve taktik sadakatten kopmayan bir oyun anlayışıyla başarılı bir sonuç elde edebilir. Bu gerçekleri göz ardı eden bir CHP zaten kaybeder.

Z kuşağı ve küskün seçmenler

Köseler, CHP’li diğer adaylarına göre net olarak üç kuşağın hafızasında olan biri. 70 yaşın üzerinde olan 68 kuşağı, 60 yaşın üzerinde olan 78 kuşağı ve 81-96 arası doğan Y kuşağı Köseler’i belediye başkanı olduğu ve belediye başkanı adayı olduğu yerel seçim dönemlerinden hatırlıyor diyebiliriz. 96 sonrası ve 2000'nin ardından doğan ve çoğunluğu politikayla ilgilemeyip haklı olarak siyaseti sevimsiz bulan Z kuşağından ise Köseler ismini hatırlamasını bekleyemeyiz. O halde 18-28 yaş arasındaki seçmen sayısı tespit edilip Beykoz gençliğini sosyalleştirip etkileyecek net bir söyleme kısa sürede ihtiyacınız var demektir. Bununla birlikte cumhurbaşkanlığı seçiminin yenilgisiyle bu yerel seçimi anlamsız ve önemsiz görmeye başlayan morali bozuk muhalif kitleyi mutlaka sandığa çekme yönünde çalışmalar yapmak ayrı bir önem taşıyor. Ne de olsa bu seçime olan katılım milletvekilliği seçimleri ve 2 tur süren cumhurbaşkanlığı seçimlerine göre düşük olacağından bir önceki genel seçimde ve 2 turlu cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Beykoz’da oy kullanmayan vatandaşlar üzerinde çalışma yapılarak onlara ulaşmanın bir yolu bulunmalıdır. Ayrıca küskünlük yaşayıp inancını yitirmeye başlayan bu muhalif kitle halihazırda CHP ve cumhuriyet 100 yaşındayken bu seçim için yerelcilikten öte ulusal anlamlar içeren bir çağrı ile etki altına alınmak zorundadır. Eğer bunlar yapılmazsa CHP sandığa gitmeyen küskün muhaliflerden ve sandığa gitse bile CHP’ye yönelmeyip  muhafazakar olmayan Z kuşağı ağırlıklı genç seçmenlerden dolayı kesinlikle oy kaybı yaşayacaktır.