Corona Psikolojisi

CORONA VİRÜSÜN PSİKOLOJİK ETKİLERİ İLE NASIL BAŞ EDİLEBİLİR?

Dünyada ilk olarak, Çin'in Wuhan bölgesinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüs (Covid-19), ülkemizde Mart ayında görülmeye başlandı. İlk vakanın görülmesinden itibaren  insanları psikolojik olarak olumsuz yönde etkiledi. Yaşanan son durumda, artan vakalar ve durumun belirsizliği doğal olarak salgının hiç bitmeyeceği endişesi yarattı. Fakat unutmamamız gereken bir şey var, o da bu salgının bir gün biteceğidir. Psikolojik olarak ne kadar sağlıklı kalabileceğimiz yönünde bilgilerimizi tazeleyebilirsek o kadar bu süreçle sağlıklı baş etmiş olacağız.

Psikolojik olarak bu salgın; depresyon, kaygı,  takıntı, panik atak gibi bozuklukları tetikleyebilir ve hayat kalitesinin oldukça bozulmasına yol açabilir.

Peki bu salgınla baş etmek için neler yapılabilir?

Öncelikle olabildiğince eski alışanlıklarınıza yani rutinlerinize devam edin eğer salgından dolayı bunlar sürdürülemiyorsa yeni rutinler oluşturmaya çalışın. Kirli bilgilerden uzak kalmalı, güvenilir kaynaklardan (Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu gibi) bilgi almalıyız. Gün içinde belirli saatlerde bu bilgileri öğrenmeliyiz. Bu süreçte mümkün olduğu kadar evimizde kalmalı ve Sağlık Bakanlığın açıkladığı 14 kuralı uygulamalıyız. Evimizde sürekli ve aşırı derecede el yıkama alışkanlıklarını sınırlandırmalıyız. Bu yıkama durumları (Yemek öncesi – sonrası, kişisel ihtiyaç öncesi – sonrası ve elimizin kirli olduğunu gördüğümüzde) uygulanmalıdır. Mutlaka düzenli uyku, sağlıklı beslenmeliyiz. Çünkü bu durum bizi hem fiziken hem psikolojik olarak etkilemektedir. Kişisel öz bakımımıza özen göstermeli ve gündelik kıyafetlerimizi giyinmeliyiz. Mümkün olduğu kadar sakin bir yerde veya evin içerisinde düzenli olarak egzersiz veya yürüyüş yapmalıyız.

Son olarak iyimserliğimizi her zaman koruyalım bu salgın bir gün bitecek aldığımız tedbirler bizim ve ailemizin güvende olduğunu hissettirecektir tedbiri abartmadan elden bırakmamak önemli

           

Herkese sağlıklı günler..

YORUM EKLE
YORUMLAR
Adem Koç
Adem Koç - 10 ay Önce

Çok güzel bi yazı olmuş hocam bilgilendirmeleriniz için teşekkürler rahatlattınız bizi sağolun

Hatice Eroglu
Hatice Eroglu - 10 ay Önce

Hocam yazınız bizi aydınlatdı devamını diliyoruz teşekkürler

Bahattin kök
Bahattin kök - 10 ay Önce

Çok güzel bir köşe yazısı olmuş devamını bekliyoruz teşekkürler hocam

Leyla Kök
Leyla Kök - 10 ay Önce

Pandemi döneminde güzel aytınlatıcı yazınız için teşekkürler ediyorum hocam

Nuray Demir
Nuray Demir - 10 ay Önce

Teşekkürler hocam

Ali Kök
Ali Kök - 10 ay Önce

Hocam 65 yaş ûzeri bir vatantaşım bu dönemde hepimizin psikolojisi etkilendi aytınlatıcı yazılarınız bizleri aydınlatdı devamını bekliyoruz.

Hacı İbrahim
Hacı İbrahim - 10 ay Önce

Hocam aydınlatıcı yazınız için teşekkürler ediyoruz devamını diliyoruz

Nergül işcioglu
Nergül işcioglu - 10 ay Önce

Yazın çok aydınlatıcı devamını dekliyoruz