Beykoz Belediyesi ve Türk-Alman Üniversitesi (TAÜ) işbirliğiyle, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA)’nın hibe desteğiyle yürütülen Dijital Yetkinlikler ve Girişimcilik Merkezi” Projesi’yle ilçedeki 10-24 yaş aralığındaki 300 çocuk ve gence, 21.yüz yıl okur-yazarlıklarına hâkim, etik bilince sahip üreten bireyler olmaları amacıyla eğitimler verildi.

Proje kapsamında, Yücel Çelikbilek Gençlik Merkezi’nde kurulan makers atölyesinde robotik kodlama atölyeleri ve kendi okullarındaki farkındalık eğitimlerine katılan çocuk ve gençler, Türkiye’nin en çok tercih edilen ilk 4 üniversitesi arasında yer alan Türk-Alman Üniversitesi’ne teknik inceleme gezisi gerçekleştirdi.

Yapay Zekâ ve Girişimcilik: YAMEDLAB

Celal Aras Anadolu Lisesi, Beykoz Barbaros Hayrettin Paşa Mesleki ve Anadolu Lisesi, Kavacık Borsa İstanbul Ortaokulu, Beykoz Koç Ortaokulu, Beykoz Fen Lisesi’nden öğrenci gruplarının yer aldığı ziyarette ilk olarak üniversiteyi tanıtan kapsamlı bir sunum yapıldı.

Sunumun ardından öğrenciler, kurum çatısı altında iletişim teknolojileri ve yapay zekâ alanında içerik üretimi, girişimcilik ve sektörel iş birliği çalışmalarının yapıldığı Türk-Alman Üniversitesi Yaratıcı Medya Laboratuvarı (YAMEDLAB)’ı ziyaret etti.

Beykozlu gençler kendilerine gelecek vizyonu kazandıran ziyaret kapsamında kampüs, kütüphane, yemekhane ve sosyal alanları da gezerek üniversite yaşamını yakından görme fırsatı buldu.

Atölyeler ve Eğitimler Devam Edecek

Soğuksu Yücel Çelikbilek Gençlik Merkezi içinde ilçeye kazandırılan “Dijital Yetkinlikler ve Girişimcilik Merkezi” ilçedeki çocuk ve gençlere güncel dijital teknolojiler ışığında atölye ve eğitim çalışmalarına devam edecek.

Dijital dünyada güvenle yol almak isteyen gençler, [email protected] adresindeki on-line eğitimlere katılabilecek.

Editör: Yılmaz GÖKGÖZ