İtalya Ulusal Araştırma Konseyi'nin ana başvuran, Beykoz Belediyesi, Marmara Belediyeler Birliği, K12 Vakfı ve Bilimce Derneği’nin paydaşları olduğu, Erasmus+ KA220 alanında hazırlanan "FuCIn: Future Citizens Involved Throught European Green Deal Challenge - A Great Fabric Of Our Citizenship" “Geleceğin Vatandaşları Avrupa Yeşil Mutabakatı'na Katılıyor” Projesi’yle gençlerin yerel yönetime katılımı, çevre ve vatandaşlık bilincinin artması sağlanacak.

Aktif Vatandaşlık Teşvik Edilecek

Türkiye’nin de kabul ettiği “Avrupa Yeşil Mutabakatı” temiz, döngüsel bir ekonomiye geçerek kaynakların verimli kullanımını, biyolojik çeşitliliği eski haline getirmeyi ve kirliliği azaltmayı öngörüyor.

Beykoz’da hayata geçen projeyle öğrenciler ve yerel politika yapıcılar arasında oluşturulacak iş birlikleri yoluyla aktif vatandaşlığın teşvik edilmesi, sürdürülebilir ve yeşil yerel politikaların geliştirilmesi ve iyileştirilmesi hedefleniyor.  

Gençler Belediyede Ağırlandı

Temiz ve yaşanılabilir bir dünyaya katkı sunmak üzere projeye dâhil olan Beykoz Fen Lisesi öğrencileri, ilçedeki çevre ve temizlik çalışmaları hakkında bilgi almak üzere Beykoz Belediyesi’ne ilk saha ziyaretlerini gerçekleştirdi.  

Belediye Meclis salonunda gençleri ağırlayan kurumun spor ve gençlik hizmetlerinden sorumlu Beykoz Belediyesi Başkan Yardımcısı Fatih Sağlam, ilçede “Sıfır Atık”  hedefiyle yürütülen projeler hakkında bilgiler verdi ve gençlerin önerilerini aldı. 

Kurumun AB ve Dış İlişkiler Sorumlusu Filiz Öner Mantaş da ilçeyi ve kurumu tanıtan kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi.   

Yeşil Okul, Ekolojik Park, Topraksız Tarım Serası   

3 yıl sürecek projenin sonraki adımlarında Beykoz Fen Lisesi öğrencileri Beykoz Belediyesi’nin “Sofradan Toprağa, Topraktan Sofraya: Ardıç Sofrası”,  “Yeşil Okul” ve “Sıfır Atık Taksi” projelerinin yürütüldüğü yerleri ziyaret ederek çevreci çalışmalarını yerinde inceleyecek. 

Ayrıca kaynakların verimli kullanılması için tarım alanında yapılan yatırımlardan Beykoz Ekolojik Park, Topraksız Tarım AR-GE Serası, Cumhuriyetköy Tohum ve Fide Üretim Serası ve Köy Pazarı da öğrencilere ilham verecek.

Beykoz Fen Lisesi öğrencileri, kurumun sürdürülebilir ve yeşil hizmetlerini yakından tanıyacak, faaliyetlere teknik gezilere katılacak ve belediyenin karar alma süreçlerini yakından takip edecek.

Ziyaret kapsamında gençlere belediye birimleri ve işleyiş de tanıtıldı.

Editör: Yılmaz GÖKGÖZ