Beykoz Belediyesi tarafından tarımsal üretimi artırmak ve çiftçiyi desteklemek üzere üretilip dağıtılan fideler yaklaşan yaz sezonu öncesinde çiftçinin yüzünü güldürdü.

Cumhuriyetköy’de bulunan “Beykoz Köy Pazarı”nda yapılan dağıtım törenine Beykoz Belediye Başkanı Mimar Alaattin Köseler adına Meclis I. Başkan Vekili Taner Aksu ve İBB Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Atalık katıldı.

Taner Aksu ve Ahmet Atalık, yazlık sebze fidelerini sembolik olarak belirlenen 12 çiftçiye teslim ederek bereketli ve bol kazançlı bir sezon diledi.

Aksu; “İstanbul’da İlk Fide Desteğini Sayın İmamoğlu Başlattı”

Beykoz Cumhuriyet’de aşırı hız feci kazayı getirdi! Beykoz Cumhuriyet’de aşırı hız feci kazayı getirdi!

Aksu törende yaptığı konuşmada; “Sizlere bu törenin yapıldığı şu sıralarda İstanbullularla buluşan Genel Başkanımız Özgür Özel Bey’in, Ekrem İmamoğlu ve Alaattin Köseler Başkanlarımızın selam ve sevgilerini iletiyorum. Biliyorsunuz İstanbul’da ilk ücretsiz fide dağıtımını İBB Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu başlattı, mazot, gübre ve hayvan yemi destekleriyle köylülerimiz yeniden üretime döndü. Biz de bugün Beykozlu çiftçimize yeni dönemin ilk fidelerini dağıtmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Beykoz’da Yerel Üretim Güçlenecek

Beykoz’un tarımsal üretimde Allah vergisi birçok avantaja sahip olduğunu ve fide desteğiyle çiftçinin kalkınmasını istediklerini vurgulayan Aksu şunları kaydetti;

“Başkanımız Alaattin Köseler’in vaat ettiği gibi Beykozluyu Beykoz’da tutmak için ilk hamlemiz tarım ve hayvancılığı, bunlara bağlı satış alanlarını geliştirmek olacaktır. Dağıtılan fideler sayesinde, yerel üretim güçlenecek hem de ithalata olan bağımlılığımız azalacak. Kış sezonuyla 1 milyon fide dağıtımı yapacağız.”

Kayıtlı Çiftçilik Teşvik Ediliyor

Beykoz Belediyesi’nin fide desteğinden öncelikli olarak Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS)’de kaydı bulunan çiftçiler ile Ziraat Odası’nda kaydı bulunan Çiftçi Belge (ÇB)’li toplam 344 üretici yararlanacak.

Yapılan ilk dağıtımın ardından diğer çiftçiler Beykoz Belediyesi’nin fide üretim serasına gelerek fidelerini alabilecek.

Modern Fide Üretim Serası

İlçede tarıma bereket getirecek fideler, Beykoz Belediyesi’nin kendi tesisi olan “Tohum ve Fide Üretim Serası”nda yetiştiriliyor.  

Cumhuriyetköy’de 16 bin 40 m2’lik alanda modern yöntemlerle faaliyet gösteren seranın 2 bin 16 m2’lik alanında kapalı, 14 bin 24 m2’lik kısmında ise açık yetiştiricilik yapılıyor.   

Tarımsal üretim en büyük harcama kalemini oluşturan tohum ve fide maliyetini azaltmak amacıyla kurulan serayla tarlada verim ve çiftçini kazancının artması hedefleniyor.

Fide Desteği Sürecek

Beykoz Belediyesi yaz sezonunun ardından kış aylarıyla birlikte 1 milyon fide dağıtacak.

Editör: Haber Merkezi