Eski İstanbul milletvekili ve CHP eski Genel Sekreteri Mehmet Akif Hamzaçebi, Beykoz Belediye Başkanlığı için aday adayı dosyasını ilçeye teslim etti.

CHP Beykoz İlçe Başkanlığı binasında gerçekleşen aday adaylığı dosya verme programına, Beykoz lular yoğun katılım gösterdi. Beykoz’lu muhtarlar, dernekler, spor kulübü temsilcileri ve çok sayıda partili vardı.

Beykoz’da yapmış olduğu çalışma ve gezdiği programlardan bahseden Hamzaçebi, “Beykoz benim yuvam ve evim” diyerek söze başladı.

Hamzaçebi, konuşmasına şu şekilde devam etti.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Beykoz’da iktidar olacağını, birlik ve beraberliği sağlayacaklarını da belirten M. Akif Hamzaçebi, “bundan sonra da adayımız kim olursa olsun hep birlikte yine o vefakâr, cefakâr Beykoz basınıyla görev yapmaya devam edeceğiz.

Beykoz’da, İstanbul’daki siyasi hayatımın çok önemli bir bölümü geçti. Beykoz benim evim, yuvam dersem yanlış söylemiş olmam. İstanbul’da siyasi hayatıma başladığımda, çalışmalarımın önemli bir bölümünü Beykoz’da yaptım. O zaman ilçe başkanımız İsmet Konca, sonra başka ilçe başkanlarımızla da çalıştık’ diyen Hamzaçebi, önceki dönem ilçe başkanlarını tek tek sayarak ‘ hepsini selamlıyorum burada olmayan arkadaşlarıma da buradan selamlarımı gönderiyorum, sağlık dileklerimi iletiyorum. Vefat edenlere meclis üyesi ve Belediye Başkanları’na da rahmet diliyorum” dedi.

Evet, meclis üyelerimiz, mahallesine hizmetten başka hiçbir amacı olmayan muhtarlarımız… Çok uzun yıllar birlikte çalıştık, dostluklarımız oluştu. O dostluklarımız çerçevesinde ilişkilerimiz çok güçlü bir şekilde devam edecektir ve yıllardır beraber olmaktan onların dertleriyle ilgilenmekten sorunlarını çözmek için uğraşmaktan mutlu oldum. Neredeyse Beykoz’daki her evi bana adeta evimmiş gibi hissettiren sevgili Beykozlular, hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum.

Sevgili Beykozlular, yol arkadaşlarım… Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurmuş olduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin Ay yıldızı bayrağı altında Yüzyıl yaşadık ve 29 Ekim 2023’te Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100 yıl dönümünü bütün milletçe coşkuyla kutladık. Ulusların, devletlerin tarihinde Yüz Yıllık süreler çok önemlidir. 100 yıla ulaşan, savaşsız uğraşan bir başka Cumhuriyet yoktur dünyada. Bu cumhuriyeti bize kurduğu için, temellerini attığı için önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, Milli Mücadele kazanan bütün büyüklerimizi, şehitlerimizi buradan rahmetle şükranla da anıyorum.

Beykoz’u ayağa kaldırmaya geldim”

İkinci yüzyılda, hemen önümüzde bir yerel seçim var ve bu yerel seçime hazırlanıyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak yerel seçimde birikimi o heyecanı bu salonda, Beykoz’da görüyorum. Bugün Beykoz’un kaderini değiştirmek için adım atacağımız günlerden birisi. Bugün Beykoz’un makus talihini yenmek için ortaya çıkacağımız, ayağa kalkacağımız günlerden birisi. Bugün Beykoz’u ayağa kaldıracağımız günün kendisidir. ‘Ayağa kalk Beykoz’ demeye geldim buraya. Yeşil ile mavinin kucaklaştığı, olağanüstü Boğaziçi manzarasına bakan alanları ile sadece Anadolu yakasının değil, sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin gözbebeği, akciğeri diyebileceğimiz bir kentimiz Beykoz. Evet, biz bu kültür mirasını ortaya çıkarmaya, Türkiye’ye tanıtmaya geldik buraya. Bunların hepsini yapacağım.

Beykoz’un yetişmiş insan gücü var. Bu yetişmiş insan gücü Beykoz’un geleceğe açılan penceresinden umutla bakıyor. Bu pencereyi ardına kadar açacağız. Beykoz’un geçmişte çıkarmış olduğu çok büyük değerler var. Orhan Bey’in Kanık var, Fevzi Çakmak var, Ahmet Mithat var… Başka değerlerimiz de var. Kendisine ilham verilmeyi bekleyen, Beykoz’un bu saklı değerlerini ortaya çıkaracağız. Onun için buradayız, onun için yola çıkıyoruz.

Beykoz’da hep birlikte tarih yazacağız”

Beykoz’u Ayağa kaldırmak için kollarımızı sıvamaya geldik. Biz mücadele adamıyız, çalışma adamıyız. Beykoz mutlu olacak, Beykoz tarih yazacak, Beykoz’da tarih yazacağız. Beykoz’u Ayağa kaldırmak için Beykoz halkını arkamıza almanız lazım. Koltuklarda oturan insan kendiliğinden güçlü olmaz. O yönetici kendini ne kadar güçlü görüyorsa, ne kadar proje ve iş yapmaya heyecanlı ve istekliyse güçlenir. Biz gücümüzü koltuklardan almayacağız, biz gücümüzü Beykozlulardan alacağız. Arkamızda Beykoz halkı olduğu sürece başaramayacağımız iş yoktur. Bunu başaracağız…

2011 seçimlerinde tapu sorunu vardı. Dağ, taş demedik dolaştık. O zaman gece gündüz çok çalıştım. Bir işe talipseniz bunun mesai saati olmaz. Hele siyasetçi 24 saat çalışmaya hazır insan demektir. 2011 yılında 2B tartışmasını Türkiye’nin gündemine biz taşıdık. Hiç tevazu göstermeyeceğim, biz 2B’de vatandaşa tapularını vereceğiz derken Sayın Erdoğan O zaman başbakandı. Mitingler yaptı, bizi eleştiriyordu. Dedi ki ‘kimin malını kime veriyorsunuz’. Biz şu cevabı verdik o zaman ‘demokrasilerde Devletin malı diye bir şey yoktur. Demokrasi nerede. Devletin malı gibi gözüken mallar milletindir. Milletin ihtiyacı var ise siyaset kurumuna düşen görev, Adalet üzerine bunun kurallarını koyup, kanunlarını çıkarıp bu sorunu çözmek. Mülkiyetini vatandaşına vermektir’. Şu cümleyi kullanıyordum ‘Biz milletin malını millete veriyoruz’. Bıkmadan, usanmadan bunu anlattık.

2B kanunu teklifini hazırladım. Beykoz’un tapu alma mücadelesini verdim “

O dönem seçmen bize muhalefet görevi verdi. Seçmene küsülmez, seçmen haklıdır. Tapu meselesi olan her yere gittik. Ben 2B kanunu teklifini hazırladım, meclise verdim. 30 maddelik çok ciddi bir kanun teklifidir. Üç ay sonra AK Parti getirdi. Rahmetli Yücel Çelikbilek ‘Akif Bey biliyor musun, sen önerge veriyordun, arkadaşlar o öneriyi bana gönderiyordu. Ben de bu vatandaşın lehine diyordum, öyle kabul ediyordu’. Allah rahmet eylesin, buradan rahmet diliyorum.

Çözüm için belediye meclisi kararı gerekiyorsa o kararı da inşallah alırız. Ben ya da bir başka adayın, arkadaşım fark etmez ki, başkanımız kim ise böyle çalışmak zorundayız. Bakın 3 mahallemiz var. Eskiden biliyorsunuz Çavuşbaşı beş mahalleden oluşan bir belde Belediyesi’ydi. Sonra 2014 yasası ile hepsi Mahalle oldu. Mahalle oldu ama halen köy karakterini taşıyan birçok değerimiz var.

Riva’da yine balıklar yüzecek”

Bugün Dünya Toprak Günü aynı zamanda. Toprak Günü’nü de kutluyorum. Çünkü Beykoz tarımsal karakterini muhafaza eden bir mahalledir. Yani Beykoz, İstanbul içinde tarımsal karakterini muhafaza eden nadide bir yerimiz. Biz Beykoz’da tarımı koruyacağız. Beykoz tarımını destekleyeceğiz. İstanbul Büyükşehir Belediye başkanımıza da teşekkür ederim. Riva’daki çalışmaları için. Riva daha da güzel olacak, deresinden balık ta tutulacak.

Belediye Başkanlığı kazanıp kazanmamak çok da önemli değil’ anlayışını reddederek belediye başkanlığını kazanacağız. Büyük iddia ortaya koyuyoruz, burada Beykoz belediye başkanlığını kazanacağım. Arkamızda Beykoz olacak. ‘Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz’. Biz tarlada iz bıraktığımızı zannediyoruz. Beykoz’da tarih yazacağım. Evet, sevgili Cumhuriyet Halk Partili arkadaşlarım, bunun için yola çıktık başaracağımız da inanıyorum. Cumhuriyet Halk partisi Beykoz’da yerel seçimleri kazanacak, belediye başkanlığını kazanacak, belediye meclisinde üye çoğunluğunu sağlayacak gücü vardır. Örgütümüzün gücüne ben inanıyorum. Siz de güçlü olduğunuza inananın, bunu başaracağız. Bu heyecana liderlik etmeye talip olmaktan mutluyum. Biz çok büyük ve güçlü bir partiyiz. Çok büyük ve güçlü bir aileyiz, bizi hiç kimse parçalayamaz.

Kaynak: Özgünhaber

Editör: Haber Merkezi