Cumhuriyet Halk Partisi Beykoz Belediyesi Başkan Aday Adayı Tuncay Tolga Özçakmak ile ofisinde röportaj gerçekleştirdik. Özçakmak, tüm samimiyetiyle sorularımızı cevapladı. 

Beykoz’da sizi diğer adaylarla ayıran en büyük özellik nedir?

Öncelikle şunu söylemek isterim tüm aday adaylarımız son derece birikimli, son derece geçmişi ile başarılı kariyerlere sahip kişiler. Aralarında milletvekilliği yapmış, çok önemli makamlarda bulunmuş, yerel yöneticilik yapmış, belediyelerde çalışmış çok değerli kişiler. Hepsine bu çıkmış olduğu ulvi görevden ötürü başarı diliyorum. Ama şu bir gerçek ki şu bir gerçek ki, ben şunu da belirtmek isterim benim yarıştığım kul var ayrı. Yaklaşık iki yıldır sahada belediye başkan adayıymış gibi kendimi toplumun her ferdine, sağcısına, solcusuna,ümmetçisine, milliyetçisine, devrimcisine, sosyal demokratına tanıtarak ve anlatarak 23 yıldır Beykoz’un değişmeyen makus tarihini değiştirmek için; bu arkadaşlarımızın hangisi belediye başkanı aday olursa olsun 45 mahallenin 45'inde çalışacağımdan kimsenin şüphesi olmasın. Diğer aday arkadaşlarımın, büyüklerimin de aynı duygularda olduğundan şüphem yok.

Hepsi çok değerli ama benim yarışım, benim partimin içindeki adaylar ile değil. Tam aksine 23 yıldır bu şehri yöneten AK Parti ile. Benim parti içindeki adaylardan en büyük farkım ise "arkamda en son yerel seçimlerde AK Parti'yi yenme başarısı var. Ben siyasi hayatında AK Parti'yi yenmiş bir siyasetçiyim. AK Parti Genel Merkezi’nde mi, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde danışman olarak görev yaptım. Görev yaptığım Artvin milletvekili ile kendi seçim bölgemize görevlendirdik ve haliyle seçim bölgemizde yapmış olduğumuz stratejiler ile de en son yere seçimlerinde dokuz belediyenin, sekizine sonra bir ilçe iptal edildi yediye düştü ama ben danışmanken sekizini aldık. Aldığımız gün istifa etdim dedim ki bu işi zirvede bırakacağız. Artık yeni yollara, yeni kulvarlara gideceğiz. Dolayısıyla ben 20 yıldır 30 yıldır siyasette olup da AK Parti’ye yenilmiş bir siyasetçi değil, en son yerel seçimlerde AK Parti'yi kalbinden söküp almış ve Cumhuriyet Halk Partisi bayrağını dikmiş bir siyasetçiyim. O yüzden hem özgüvenim de oradan geliyor. Yapabilirliğimi de biliyorum ayriyeten siyasi seçmen davranışının üzerine tez yazdım, seçmen davranışı üzerine çalıştım ve bunu en son geçen seçimlerde de yapmış olduğunuz stratejinin sonucunda da taçlandırdık. Şimdi aynı stratejinin bölge üzerinde farklı bir şekilde çalışmalar yürüterek sonucu alabileceğimi inanıyoruz.

AK Partili seçmenlerin size bakış açısı nedir, nasıl karşılıyorlar?

Siyaset terminolojisinde fanatik olan seçmenle zaten bizim bir ikna çabamız söz konusu değil. Yurttaşlarımız o partiye oy vermiş veyahutta başka partiye gönül vermiş seçmenlerin, biz kurmuş olduğumuz diyalog, samimiyet, içtenlik neticesinde, pozitif noktada geri dönüş alıyoruz. 1 dakika yayınlanan videolarımız 8 saat 9 saat yapmış olduğumuz çalışmalardan çıkıyor yani o 1 dakikalık güzelliği, 1 dakika olarak lütfen görmeyin dokuz saatlik bir güzellik. İnanın en çok cesaret aldığım konu yurttaşlarımızdan, hemşehrilerimizden, komşularımızdan görmüş olduğumuz teveccüh o ilgi ve samimi hani bir yangın beni kurtarın derler ya ben bir mahalleye girdiğim zaman "yeter artık! ne olur başarın, bu sefer bak bu işi sen yaparsın, veyahutta ben AK Parti'ye oy verdim, AK Partiliyim de genel seçimde de AK Parti'ye oy vereceğim ama belediye seçimlerinde sana oy vereceğim" diyen bir çok seçmenlerimiz var.

Bu beni çok mutlu ediyor, beni güçlü kılıyor. Ben hem Büyükşehir Belediye seçimine artı değer sağlayabilecek bir siyaset izliyorum. Yani ben sadece Beykoz’un Cumhuriyet Halk Partisi tabanından oy alacak bir siyasetçi değilim. Tırnak içinde özellikle söylüyorum ben her kesimden oy alabilecek, her kesimden teveccüh gören, hatta yapmış olduğunuz mahalle toplantılarının %80’i 90’ı karşı mahallenin diye tabir ettiğimiz; bizim siyasi partinin geleneğinden gelmeyen, siyasetçilerin ve seçmenlerinin oluşuyor.

Bir çok sloganımız, konuşma dilimiz, insanlardan duyunca mutlu oluyorum. Bunda bir sakınca da yok. Bir çok siyasetçi tarafından da kullanılıyor. "Beykoz mutlu olacak" tamamen patenti bize ait. Tabi burada biz Ekrem başkanımızdan bir çok konuda ilham alırız, o'nun bize siyasi başarısı aslında önümüzdeki en büyük rehber. Türk siyasetinde çok önemli bir yol almış olamaz, başarılamaz denilen işleri başarmış ve seçmenlerinin çoğunun bizim sloganlarımızı, dilimizi kullanıyor olması beni mutlu ediyor. Tabii ki biz bir birine öğrenmekten onu taklit etmekten öte tamamen kendi yaşam şeklimizi uyguluyoruz. 

İYİ Parti ile tabanda ittifak oluşturabilir misiniz, Diğer siyasi parti temsilcilerin size bakışı nasıl?

Bizim iki yıllık çalışma dönemimizde, kendi siyasi partimin dışında ciddi anlamda siyasi partilerden de belediye başkan adaylığı teklif aldığımı söyleyebilirim. Toplum nezdinde karşılık gördüğümü ve genel merkezlerin de çıkan bir sonuçtan mütevelli, bu teklifin olduğunu söylediklerini beyan ettiler.

İlçe ve il il Başkanlığı'ndan gelen teklif yaklaşık beni ziyadesiyle mutlu etti. Her siyasi parti tarafından aday gösterilme bakış açısına sahip olduğum için doğru yolda olduğumu, mutlu olduğum siyasi partinin de kendilerinin belediye başkanı olarak görmüş olmasından dolayı da ziyadesiyle mutlu oldum Ama bir gerçek var! Türkiye’nin birleştirici gücü, Türkiye’nin kurucu gücüdür yani Cumhuriyet Halk Partisidir. Biz bugün genel merkez nezdinde ittifaklardan, işbirliğinden adına ne dersiniz deyin bunlara... Her ne kadar şimdilik anlaşmazlık söz konusu olsa da geçtiğimiz günlerde bir canlı yayına katılmıştım televizyon programında. Orada da beyan ettim. Biz halkın ittifakını, İstanbul ittifakını, Beykoz ittifakını kuracağımızdan eminim. Çünkü bunu her seçimlerde siyasi partiden öte belediye başkan adaylarının umut olmasından mütevelli olduğunu biliyoruz.

Sağcısıyla, solcusuyla, Cumhuriyet Halk Partisi dışında oy olacağım. İşte tam da bu ittifak noktasında milletin gönlünde kurulan ittifaktır. Ben bunu başaracağım.

I M G 20231227 W A0004

Aday gösterilmezseniz, başka birisi gösterilirse aynı çalışmayı yürütecek misiniz? Projelerinizden az da olsa bahseder misiniz?

Bahsettiğimiz gibi ilk sorunuza cevap vereyim eğer siz umutsanız bu bağlamda birleştiriciliği zaten sağlayabilirsiniz. Yani bunu yakın tarihte 2019 seçimlerinde Ekrem İmamoğlu‘nun Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda gördük. Her ne kadar partiler nezdinde anlaşmalar yapılsa da, yapılmasa da toplum umudun peşine gidiyor. Yani başka bir ifadeyle doğru konuşmak gerekiyor. Beykoz’da ya Cumhuriyet Halk Partisi seçimi kazanacak, Cumhuriyet Halk Partisi‘nin seçimini kazanmak isteyen kişiler aday kim olursa olsun onun etrafında birleşecek ama bu iyileştiriciliği kimisi sağlayabilir, kimisi sağlayamabilir. Eğer umutsan, seni sevsin sevmesin, beğensin beğenmesin, takdir etsin etmesin, sağcısıyla solcusuyla bu şemsiyenin altında buluşurlar.

Ben 23 yıldır hiçbir şeye aday değildim. Ilk kez adayım. Aday olan arkadaşlara, büyüklerimize çalıştık. Şimdi de aday olamazsam da şayet aynı şekilde çalışmamdan bir şey eksilmeyecek. Mevcut belediye başkan adayı ben de çalışmak ister, istemez o ayrı. Ben belediye meclis üyesi veyahutta başkan yardımcılığı noktasında bir talebim olmayacak. Beykoz’da çalışmış sadece bu partinin aday olan arkadaşın seçim kazanması için çalışacağım ama ben kendimin aday olacağından adım kadar eminim.

Neden bu kadar eminim? Bu milletin ferasetine inanıyor, bu milletin bize sağlamış olduğu sevgisine inanıyorum. Bu çalışmanın yani belki gördünüz, görmediniz bir günde sabah 11’de ortalama başlayan yolculuğumuz, gece onda 11’de bitiyor. Bunu yaklaşık iki yıldır öyle yapıyoruz. Bu çalışma azmini, bu çalışma fedakârlığını, hem partilerimiz hem de genel merkezimizin göreceğinden 1 gram şüphem yok. Şunu da söyliyim size. Biz bu süreçte tamamen bu kadroyla bunu yaptık. Çünkü ben aday adaylığı sürecinde örgütümün müdahil olmasını doğru bulmadım. İlçe yönetiminin tarafsız olması noktasındaki duruşları da gerçekten öyle her kesime eşit yakınlıkta davrandıkları için ilçe yönetimine ve ilçe başkanımıza da teşekkür ediyorum.

Bu yapmış olduğumuz çalışmanın emin olun on mislisini yapacağız. Az önce de söyledim ben belediye başkan aday olmayı hedefliyorum. Vizyon projelerimiz 35 tane bir vizyon projesi olarak şunu söyleyebilirim. Bir anne baba kitapçığımıza baktığı zaman "benim evladım bu projede işe girebilir" diyecek. Üretim ve istihdam üzerine projelerimiz var. 2000 kadın pozitif ayrımcılık gereği ilk beş yılda işe alma hedefimiz var. Beykoz Belediyesi'nin üniformasını 2000 kadın arkadaşımıza, kardeşimizi, seçmenmize, yoldaşımıza, komşumuza giydirmeyi hedefliyoruz. Bu sadece kadınları alacağız anlamında değil yediden 70’e liyakatı tüm kadrolarla Beykoz ayağa kaldıracak. Kadınları elde tutacağız. Bir evde kadının cebinde para varsa o evde o çocuk yatağa aç girmez. O evde duman tüter, ocak kaynar, yemek pişer. O yüzden kadınlarımıza önemsiyoruz.

Her evden bir kardeşimizi, bir komşumuzun Beykoz belediyesi ile dolaylı veyahutta yakından veyahut uzaktan mutlaka ilişik halinde bir hale getireceğiz. Çünkü projelerimizde sadece belediyenin personel olarak değil, normal üreticilerin de dolaylı yoldan Beykoz belediyesine hayvancılık yapıyor olacağız. Beykoz belediyesi olarak sütünü alacağım. Dolayısıyla Beykoz Belediyesi'nde çalışması da gerek yok. Her eve gideceğim dediğim konu tam da burada. Sanattan spora, kültürden sanata kadar eğitimden, ticaretten, sanayiden, turizme kadar her alanda Beykoz coğrafyasıyla yüzölçümü ile insan kaynağı ile en iyisini Beykoz en iyisini layıktır diyoruz.

31 Mart seçimlerinde Beykoz’da değişiklik görmek isteyenler, Beykoz’un gelişimini görmek isteyenler, Beykoz bunu hak etmiyor daha iyisi olsun diyenler Beykoz'u gençleştirmesini bekleyenler, ilk önce sandıklarda belediye başkanına oyunu kullanacaklar ve daha sonra da hep birlikte Beykoz geliştireceğiz, güzelleştireceğiz. Beykoz’un önümüzdeki beş senesini, on senesini, 15 senesini ancak Beykoz başaracak. Ekrem başkan Büyükşehir‘de tekrar kazanacak diyoruz. 

50.000 Türk Bayrağı dağıttık. Beykoz'a son bir yılda yaklaşık 100.000’e yakın çakmak dağıttık. Değişim ateşini yaksın, Cumhuriyet ateşini yakın, değişim ateşini yaksınlar diye. Projelerimiz var her şeyden önemlisi insanların hayallerine umut geleceğine rehber olduk, yoldaş olduk. 31 Mart‘ta halkın iktidarını Beykoz'da yeniden kuracağız. 23 sene sonra tekrar adayımız kim olursa olsun yorulmadan, sıkılmadan adayımızın peşine düşeceğiz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu en son Beykoz Meydanı’nı yapıyor. Çalışmaları aşikar doğal gaz çalışmaları, kütüphaneler, bir çok alanda spora kadar bir çok alanda ekleyebiliriz. Bir çok alanda katkıları oldu ama üzülerek de Büyükşehir belediye meclis çoğunluğun elinde olamamasından mütevelli özellikle ulaşım sorununda yaşadığı sıkıntıları hepimiz biliyoruz.

İnşallah Beykoz, Büyükşehir Belediyesine daha çok meclis üyesi gönderecek. İstanbul seçimlerinde başkanlığımızın liderliğinde Topal Ördek ibaresini  sandıkta 31 Mart seçimlerinde İstanbul halkının göstermiş olduğu teveccühü ile gerekli cevabı verecektir.

Sizlerin aracılığıyla Beykoz'lu hemşerilerime sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Editör: Yılmaz Gökgöz