Beykoz Belediye Başkan Adayı olabilmek için istifasını vererek AK Parti Beykoz İlçe Başkanlığı görevinden ayrılan Hanefi Dilmaç, Kavacık’ta bulunan Kurufasulyeci Ender Usta’da yerel basın mensuplarını ağırladı.

Ne kadar dar alanda siyaset yaparsanız o kadar sorun yaşarsınız

Genç yaşlarda siyasete girdiğini belirten Dilmaç, “Beykozlu hemşehrilerimizi hep yanımda gördüm. Zaman zaman sıkıntılı süreçler yaşadık. İdarecilik yaptığım süreçte prensibim şu oldu: Çavuşbaşı Belediye Başkanlığı süreci olmak üzere, konunun teknik sorumluları ile yapmış olduğumuz istişareler sürecinde teknik boyutunu onlarla konuştuk, sosyal boyutunu ise STK’lar ve toplumu dahil ederek yapmış olduk. Yapmış olduğumuz çalışmalarda biz bu işi iyi biliriz demeden herkesi dinlemeye özen göstererek hareket ettik. Eğer birlikte hareket ederseniz hiçbir sorun yaşamazsınız. Yada ne kadar dar alanda karar verirseniz o kadar sıkıntı yaşarsınız. Ben hep istişare ile hareket ettim. Bununda faydasını çok gördüm” dedi.

Belediye Başkan adayı olmak için istifa ettim”

“Çavuşbaşı Mahallesi’nde doğdum. 1990 yılında Çavuşbaşı’nda Milli Gençlik Vakfı Başkanlığı, Refah Partisi yöneticiliği, Fazilet Partisi’nde yerel Yönetimlerden sorumlu Belediye Başkan Yardımcılığı görevlerini yaptım. İlk Belediye seçimi bizim dönemimizde yapıldı. Fazilet Partisi kapandıktan sonra Ak Parti’nin kurucu belde başkanı oldum. 2004 yerel seçimlerinde de Çavuşbaşı Belediye Başkanı seçildim. Bu süreçte Büyükşehir yasası kapsamında Türkiye’de büyükşehir olan yerlerde beldeler kapatıldı. İstanbul’da da yeni ilçeler oluştu. Çavuşbaşı’da bu süreçte Beykoz ile birleşmiş oldu. Biz daha önceden de Beykoz’un mahalleleriydik. Belde kapatılınca 2009 yılında Beykoz’da Belediye Başkan aday adayı oldum. Tabi Yücel Çelikbilek ağabeyimiz Belediye Başkanı oldu. Bende o dönem Beykoz’dan İBB ve Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi seçildim. O dönem Belediye Başkan Yardımcısı olarak görev yaptım. 2014 seçimlerinde aday adayı olmayı düşündüm fakat o süreçte Yücel Celikbilek başkanımızla birlikte çalıştık, aday adayı olmadım. Seçim sonrası tekrar Başkan Yardımcısı ve İBB Meclis Üyesi olarak göreve devam ettim. 2019’da Belediye Başkan aday adayı olmak için Başkan Yardımcılığından istifa ettim. 2017 yılında Bayram Şenocak tarafından arandım. İlçe Başkanı olarak düşünüldüğüm ifade edildi. Bizde olur dedik. Bayram bey seni ilçe başkanı yapacağız ve 2019 yılında Belediye Baskan adaylığını unutacaksın dedi. Bende bu işi kabul ettim. 18 Nisan’da 6. Dönem Beykoz ilçe başkanı seçildim. Bir sonraki kongre döneminde de tekraren ilçe başkanımız olun dendi, ben olabileceğimi söyledim. Yaklaşık olarak 2 buçuk ay önce il başkanımız beni çağırdı, yerel seçimlerle ilgili fikrimizi aldı. Bende kendisine Belediye Başkan adayı olmayı düşündüğümü söyledim. Yaklaşık 2 buçuk ay sonra tekrar çağırdı 22 Kasıma kadar kararı iletmemizi istedi. Bende ilçe başkanlığından 2024 seçimlerinde Belediye Başkan aday adayı olmak için istifa ettim” dedi.

Parti hiyerarşisine uyum sağladık”

Hanefi Dilmaç, “33 yıl boyunca çok büyük tecrübeler edindim. Bu süreçte şunlar söylenebilir. Ya başkan, sen zaman zaman basınla bir araya geliyorsun ama istifa edeceğin zaman bizimle istişare etmiyorsun diyenler olabiliyor. Vatandaşta diyor ki, biz bunu sosyal medyadan mı duyacaktık diye. Hiyerarşi gereği il başkanımızla, bölge koordinatörü ile salı günü toplantıya katılarak istifa ettiğini sen açıkla dediler. Bizler de parti hiyerarşisine uyum sağladık” dedi.

Üye çalışmalarında 1. olduklarını, Cumhurbaşkanı tarafından plaket aldıklarını belirten Dilmaç, bunları tek başına yapmadık, ilçe yonetimimiz kadın kollarımız gençlik kollarımız ve mahalle başkanlarımıza, tüm teşkilatımızla hep birlikte yaptık ifadelerini kullandı.

Program basın mensuplarının soru cevabı ile devam etti.

I M G 20231130 W A0034

Editör: Yılmaz Gökgöz