AK Parti Beykoz İlçe Gençlik Kolları Başkanı Burak Karaçam, Beykoz Gündem Gazetesi İmtiyaz Sahibi Yılmaz Gökgöz'ün sorularını cevapladı.


Burak Karaçam kimdir, eğitimi nedir, kaç yıldır AK Parti’de görev yapmaktadır?

1993 Üsküdar doğumluyum. Yenimahalle'de oturmaktayım. Ailem 1965'de Beykoz'a Amasya Hamamözü'nde gelmiştir. Beykent Üniversitesi Grafik Bölümü mezunuyum. Sonrasında Uluslararası İlişkiler bölümüne geçiş yaptım.

İstanbul Üniversitesi’nde Sosyoloji Bölümünde Yüksek Lisans yapıyorum. 18 yaşımda ilk kez AK Parti kapısından girdim. AK Partili olmayarak girdiğim kapıdan, AK Partili olarak ayrıldım. Ben AK Parti'nin kazanılmış bir evladıyım.

İlk gittiğimde kalabalık bir organizasyon vardı be bu beni çok etkilemişti. İlk gittiğimde ‘ne yapıyorsun, öğrenci misin?’ gibi sorularak sorarak beni sahiplenmişlerdi. O zaman gençlik kolları başkanımız Fatih Sağlam'dı. Bir sorunumuz olduğu zaman Fatih başkan her derdimize koşuyor ve bizimle ilgileniyordu. Merhameti, şefkati ilgimizi çekti. O dönem iyi bir ortam vardı, biz de onu devam ettirmeye çalışıyoruz.

AK Parti gençliği Beykoz’da gençlik için ne yaptı, neler yapıyor, neler yapmayı hedefliyor?

Genç: Farsça hazine demektir. Biz de her gence bir hazine gibi bakar ona göre adımlar atarız. AK Parti Gençlik Kolları’nın öncelediği şey; kadim geçmişimizi, kadim aklımızı yarına taşıyabilmek istiyoruz ki gelecek nesillere taşıyabilelim.

Bizden önceki abilerimiz, arkadaşlarımız da buna yöneldi, çalıştı. Biz de bunu yarına nasıl taşıyabiliriz bununla alakalı zihnimizi çok yoruyoruz. İlgilendiğimiz şeyler gençliğin hisleriyle ilgili.

Beykoz’da 30 bine yakın üniversite öğrencisi var. Üniversiteli gençlerin sizlere ilgisi nasıl?

Üniversite öğrencilerimiz için ilçe başkanlıklarımızda desteklerimizi veriyoruz. Akademik olarak ilçe başkanlıklarımızda üniversiteliler birimimiz yok ama il başkanlığımızda var. Cumhurbaşkanımızın bu yurtlarla ilgili yaptıkları atılım, bizlerin de işlerini kolaylaştırdı. Belki de bu ülkede biz gençlerin dertlerini en iyi anlayan Cumhurbaşkanımızdır. Anadolu'nun bir çok yerinden gelen öğrenci arkadaşlarımız ilçemize geliyor. Hem aşımızı paylaşıyoruz, hem dertlerini paylaşıyoruz.

Z kuşağının sizden uzak olduğunu düşünüyor musunuz?

Benim için genç gençtir kategorize etmeyi sevmem. AK Parti’ye Z kuşağı oy vermeyeceğine dair 7-8 ay önce sosyal medyada manipülasyon yapılıyordu. Gençlik teşkilatlarına baktımız zaman gençlerin nerede olduğu gözükmektedir. Beykoz'da da 53 bin üyemizin yüzde 10'u genç üyeden oluşuyor. Ve bu üye sayımızda 18-30 yaş arasında bir sınırlamamız vardır. 30 yaşını dolduran arkadaşlarımız ana kademeye yükseliyor. 

Şu yakın zamanda AK Parti'ye oy vermeyeceğiz diyen genç görüyor musunuz ? Biz Cumhurbaşkanımıza 17 tane gençlik buluşmaları gerçekleştirdik. Beykoz'da ise 25 defa gençlik buluşmaları gerçekleştirdik ve en kötü katılım sayımız 100'ün altına düşmemiştir.

AK Parti'nin gençlerle arasının açıldığı sadece manipülasyondur. 2023'de hem Beykoz'da hem de tüm Türkiye'de gençlerden en yüksek oyu biz alacağız.

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın ve AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Hanefi Dilmaç’ın gençliğe bakışı nasıl?

Öncelikle belediye başkanımız Sayın Murat Aydın’ın Beykoz gençliği için yapmış olduğu hizmetleri hatırlayalım. Kanuni Sultan Süleyman Spor Ormanımız var. Çavuşbaşı'nda yüzme havuzu yapılıyor. Millet Kıraathanesi (kütüphane) var. Belediye Başkanımız Murat Aydın'ın gençlere yönelik yaptığı çalışmalardır. Belediye başkanımızı seviyoruz ve Beykoz gençliği adına yatırımlarının devam edeceğine inanıyorum.

İlçe Başkanımız Hanefi Dilmaç için bugün sokakta ‘ne söylerseniz’ diye sorsak herkes "sempatik kişiliği var" der. Kendisi ile bir anım da var. 2012 yılında  Belediyemizin önünde bir program vardı. Hanefi Dilmaç belediye başkan yardımcısı ve 18 yaşındayım. Arkamdan geldi ensemde dokundu ve "Burak nasılsın?" dedi. O gün uyuyamadım. Siyasetin içerisinde olan bir çocuk ve için önemli bir şeydi. Göz teması kurarak konuşur ve espirili bir dili var. Biz gençler olarak kendisini çok rahatsız ederiz. Başkanım çay demledik arkadaşlarla oturuyoruz seni bekliyoruz deriz ve bizi bugüne kadar hiç kırmadı. Kendisini çok seviyoruz.

2023 seçimleri AK Parti gençliği için ne önem taşıyor?

AK Parti gençliği yine bir devrim yaptı ve en çok desteği gençlik verdi diyeceğimiz bir seçim olacak: Cumhurbaşkanımız ve AK Parti için gençlik ne ifade ediyor. Seçme ve seçilme hakkı 18 yaşına ilk kez bizim dönemimizde gerçekleşti. İstanbul'u Fatih Sultan Mehmet 21 yaşında nasıl feth ettiyse bizler de bu şiarda olmalıyız. Yeni dünya, yeni Türkiye'yi inşaa edecek kişiler bizleriz. İnsan ilk hayal kurar. Acaba bugün olur mu diye ama biz bunu şimdi hayalini kurabiliyoruz. AK Parti gençlik kolları, diğer tüm siyasi partilere örnek olmuştur ve tüm gençliğin önünü açmıştır. Cumhurbaşkanımızın mücadelesine ortak olmak bizler için çok önemliydi ne mutlu bizlere.

İnsanlara hangi konu olursa olsun yardımcı olmak ilk hedefimiz. lk atandığım süreçte arkadaşlarıma dedim ki; Şems'in insanlara miras bıraktığı mısralarını söyledim. ‘Bir şey yap güzel olsun, beceremiyor musun o halde güzel bir şey söyle, olmuyor mu güzel bak. Neden çünkü her insan ölecek yaşta.’ 

AK Parti'nin gençlik kollarının içerisindeki bütün arkadaşlarımız şunu biliyoruz. Doğacağız, yaşayacağız ve öleceğiz. O yüzden iyi şeyler yapıp iz bırakmak istiyoruz.