Meclis toplantısı, Belediye Başkanı Alaattin Köseler’in yönetiminde yapıldı.

Toplantının gündem dışı bölümünde, belediye borçlarına ilişkin başkanlık binasına asılan afişler ve BEYSEM ile AKDEM’in kapatılarak 252 personelin işsiz kalması gündeme geldi.

Karşılıklı tartışmaların yaşandığı mecliste tehditler havada uçuşurken, Belediye Başkanı Köseler, meclis üyelerine yanıt verdi.

beykoz-meclisinde-sert-tartisma-tehditler-havada-uctu

“İBB’NİN İLK İCRAATİ İSMEK’LERİ KAPATMAK! BEYKOZ’UN İLK İCRAATİ BEYSEMLERİ KAPATMAK”

İBB ve Beykoz Belediye AK Parti Meclis Üyesi Gaye Zayıf, “2019 yerel seçimlerinde AK Parti’den CHP yönetimine geçen İBB’nin de ilk icraati İSMEK’leri kapatmak olmuştu. Beykozlu kadınların önceki dönem belediye başkanımız Murat Aydın’dan kapatılan İSMEK’lerin yerine kurs açılması talebi olmuştu. Kadınlarımızın bu taleplerine kayıtsız kalmayan önceki dönem belediye başkanımız, sosyal belediyeciliğin gereklerini yerine getirerek (Beykoz Sanat ve Eğitim Merkezi) yani BEYSEM kurumlarını ivedilikle açmış, Beykozlu kadınlarımızın, gençlerimizin ve çocuklarımızın hizmetine sunmuştu. Bugün geldiğimiz noktada Beykoz’da 10 farklı yerde 86 branşta ücretsiz eğitimlerin verildiği BEYSEM kursları,  CHP’li yeni yönetim tarafından bir kalemde kapatılmıştır. 5 yılda yaklaşık 30 bin hemşerimizin yararlandığı BEYSEM’erde çalışan yaklaşık 230 personelin de işine maalesef son verilmiştir.” dedi.

beykozun-ucretsiz-beysem-kurslari-kapatildi

“230 KİŞİNİN İŞİNE NEDEN BİR ANDA SON VERDİNİZ?”

Zayıf, “Konuyla, ilgili başkan yardımcımız Taner Bey söz aldı ve bir dizi açıklamalar yaptı.  Açıklamalarına binaen sormak istiyorum.  Eğer bu taşeron sistemine açılmış bir savaş ise peyderpey taşeron uygulamasını yok edebilecekken 230 kişinin işine neden bir anda son verdiniz? Yeni ihale sürecinden bahsettiniz, İhale süreci 45 gün olan bir ihale için üç ay yeterli bir süre değil midir? Seçim çalışmaları sırasında sıkça Beykoz’u Beykoz’un çocukları yönetecek diye çıktığınız yolda geldiğiniz günden itibaren borç, alacak ve olmayan bir tabloyu hazırlama telaşına kapılana kadar neden ihale sürecini başlatmadınız?” diye konuştu.

Beykoz BEYSEM'den 24 bin 570 kişi ücretsiz yararlandı

“KÜLTÜR MÜDÜRÜ UYARMASINA RAĞMEN İHALEYİ NEDEN YAPMADINIZ?”

“Dönemin Kültür Müdürü, şu an Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Basri beyin iki farklı zaman diliminde “Beysem ihale süresinin bitmek üzere olduğunu, yeni ihale için bir buçuk ay süre olduğunu, bununla ilgili adım atılması için 1,5 ay süre kaldığını” söylemiş olmasına rağmen neden yeni ihale için bir girişimde bulunulmadı?” diyen Gaye Zayıf, konuşmasına şöyle devam etti:

“Sayın belediye başkanımızda, başkan yardımcımızda liyakatli personellerimiz ile devam edeceğiz ibaresini kullandı. Peki siz bu personellerin liyakatini neyi baz alarak belirleyeceksiniz? Kulaktan dolma x veya y kişilerinin personel hakkında söylem ve ithamları liyakat kriteriniz mi olacak? Bu sorularımın cevaplanması için başkanlık makamına sözlü önerge olarak verilmesini teklif ediyorum.”

beykoz-meclisinde-sert-tartisma-tehditler-havada-uctu

“GÖZBEBEĞİMİZ AKDEM KAPATILDI! 22 KİŞİNİN İŞİNE SON VERİLDİ”

AKDEM’de bugüne kadar 20 bin 950 Beykozlunun hizmet aldığını belirten Gaye Zayıf, “Gelelim gözbebeğimiz AKDEM’e… 2021 yılının haziran ayında kapıları açılan ve sağlıktan eğitime, psikolojik danışmanlıktan sanata birçok alanda özel çocuklarla sevgi dolu bir okuldu AKDEM… Bugüne kadar 20 bin 950 Beykozlu hemşerimiz 43 bin 400 seans hizmet almıştı. Beylikdüzü’nden Beykoz’a gelen ancak hakkında soruşturma olduğu iddia edilerek, müdür olarak görevlendirilen Fidan Gün hanım yetkilileri çağırarak AKDEM’in süresiz tadilata gireceği gerekçesiyle 22 kişinin işine son verildiğini söyledi. İhaleye 45 gün önce çıkılabiliyor hatta ihale süresi 2 ayda uzatılabiliyorken Beykoz’un çocukları olarak çıkılan yolda yine Beykoz’un çocuklarının işine son verildi.” dedi.

beykoz-meclisinde-sert-tartisma-tehditler-havada-uctu

“BİLGEHAN MURAT MİNİÇ’E SORUYORUM!”

Gaye Zayıf, sözlerine şöyle devam etti:

“Geçen mecliste Başkan Yardımcımız Bilgehan Murat Miniç Bey bir konu için söz aldı ve Beykoz’un çocukları burada dedi. Ben sormak istiyorum çeşitli sebep ve bahanelerle yapılan işçi kıyımı hakkında Beykoz’un çocukları ne düşünüyor? Acaba kendisi Beykoz çocuğu olarak bu kıyıma dur diyebildi mi? Seçim sürecinde sık sık söyledikleri gibi gerçekten Beykoz’u Beykozlular mı yönetiyor? Bu sorularımı da sözlü soru önerge olarak başkanlık makamına sunuyorum.”

beykoz-meclisinde-sert-tartisma-tehditler-havada-uctu

“BORÇ VAR 5 YIL HİZMET YOK”

AK Parti Meclis Üyesi Serkan Şahin, söz alarak, seçimlerin üzerinden yaklaşık 100 gün geçmesine rağmen, 250 bin Beykozlu için gelecek 5 yıl neler yapacağına dair nasıl bir yol haritası çıkarıldığını, nasıl bir vizyon ortaya konulduğunu sordu.

Şahin, “31 Mart seçimleri neticesinde, Beykoz Belediye başkanlığını ve yönetimini devir alan CHP yönetimi, seçimlerin üzerinden yaklaşık 100 gün geçmesine rağmen, kendisinden hizmet bekleyen 250 bin Beykozlu hemşerilerimiz için gelecek 5 yıl neler yapacağına dair yol haritası çıkaracağı yerde borç afişleri asarak “Borç var 5 Yıl Hizmet Yok” vizyonunu ortaya koyuyor. Peki, yaşanan bu vizyon garabetinin ortaya çıkardığı afişlerdeki tablolarda, gelirler kısmından neden hiç bahsetmediniz? Hesap yaparken, sadece borç kısmının ele alınıp, alacaklar kısmının gizlendiği, hangi hesap doğru olabilir diye sormak istiyorum? Gelir ve giderlerin ortaya koyulmadığı bir tabloda hesap yapmaya kalktıysanız o halde siz ya bu işi ya beceremediniz ya da doğru bilgi vermeyerek borç algısı mı oluşturmaya çalıştınız?  Neden bilançonun sadece borç kısmını paylaşarak karamsar bir tablo oluşturmaya çalıştınız diye sormak istiyoruz?” diye konuştu.

beykoz-meclisinde-sert-tartisma-tehditler-havada-uctu

“BORCUNDAN KAT KAT FAZLA GELİRİ OLAN BİR BELEDİYE BIRAKILDI”

Serkan Şahin, “Hiçbir hizmet aksatılmadan tıkır tıkır işleyen bir belediye ile birlikte, imar planları tamamlanmış bölgelerden tahsil edilen ve edilecek olan yapı ruhsat bedelleri ve tahakkuk etmiş 1.2 milyar tapu alacaklarıyla birlikte, borcundan kat kat fazla geliri olan artık kendi kendine yetebilen bir belediye devir aldınız. Beklenmedik bir seçim sonucuyla, çok hazırlıksız yakalanmanın yarattığı panik havasının, bu karamsar tabloyu doğuran en büyük etken olduğunu düşünüyorum.” dedi.

“HAZIRLIKSIZ YAKALANMANIN TELAŞIYLA BORÇ ÇIĞIRTKANLIĞI YAPILIYOR”

Meclis Üyesi Şahin, “Hazırlıksız olmanın acelesiyle, öyle Yeşilçam filmlerindeki gibi yaz kasaba 300, yaz bakkala 500, yaz manava 250 şeklinde borç tablosu çıkarıp ilk 100 günü borç algısı ve önceki dönemi ve yönetimi şikayetle geçirdiniz. Şunu da görmüş oluyoruz ki, son 20 yılın çaresizliği ile sürekli muhalefet etmeye çalışan CHP yönetimi hala Beykoz’da iktidar olduğunun farkına varamamış, iktidar sorumluluğundan daha çok muhalefet tarzı ile siyaset üretmeye çalışmaktadır. Hazırlıksız yakalanmanın da telaşıyla, gelirleri ile kendi kendine yetebilen bir belediye devir alacaksınız ve buna rağmen borç çığırtkanlığı yapacaksınız. Kusura bakmayın arkadaşlar Beykozlu hemşerilerimiz bunu yemez, zaten yemedi de.” diyerek sözlerini bitirdi.

beykoz-meclisinde-sert-tartisma-tehditler-havada-uctu

“YAZ SPOR OKULLARI HİZMETE DEVAM EDECEK Mİ?”

AK Parti Meclis Üyesi Fatih Çelik, 1 Temmuz’da açılması gereken Yaz Spor Okulları’na değindi.

beykoz-meclisinde-sert-tartisma-tehditler-havada-uctu

Çelik, “Yaz Spor Okulları’nın 1 Temmuz itibarıyla başlayacağını ve hizmetin devam edeceğini belirtmiştiniz. 2023 yılında yaklaşık 8 bin kayıtlı Beykozlu çocuklarımızın, gençlerimizin 11 branşta ücretsiz faydalandığı spor okulları muhtemelen bu yaz Beykozluların hizmetinde olmayacak gibi görünüyor. Yaz Spor Okulları hizmeti devam edecek mi?” diye sordu.

beykoz-meclisinde-sert-tartisma-tehditler-havada-uctu

“MUHTARLARA VERİLEN ÖDENEK KESİLDİ”

AK Parti Meclis Üyesi Sedat Altun ise muhtarlara verilen ödeneğin kesildiğini belirterek, “Beykoz’da 1500 civarı tapusu çıkmış vatandaşımızın tapularının verilmesi ve yine Beykoz’da yaşayan 2 binin üzerinde vatandaşımız kapı numarasını alamıyor. Bu konuda bir an önce çalışma yapılarak mağduriyetlerin giderilmesini rica ediyoruz. Mayıs ayında Muhtarlarımıza ödenek verilmesiyle ilgili vermiş olduğum soru önergesine cevaben ödenek verilemeyeceği, istenirse küçük çaplı tamirat, tadilat desteği verileceği söylendi. Önceki dönem Belediye Başkanımız Murat Aydın döneminde muhtarlarımıza maddi yardım yapılıyorken bu dönem eğer maddi yardım kesiliyorsa en azından sekretarya desteği verilmelidir.” dedi.

AK Parti Meclis Üyesi Mustafa Fatih Çelikbilek, 11 Temmuz Srebrenitsa Katliamına değindi. Necla Yılmaz ise FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimine değinerek şehitlere rahmetle gazileri minnetle andı.

beykoz-meclisinde-sert-tartisma-tehditler-havada-uctu

“BELEDİYE ÇALIŞANLARIMIZI UYARIYORUM”

CHP Meclis Üyesi Gökhan Taneri Vural ise konuşmalara cevap vermek için söz aldı. Vural, belediye çalışanlarının diğer meclis üyelerine bilgi verdiğini ima ederek, “Takip ettikleri, bu kadar detaylı, güzel takip ettikleri, haber almaları falan da çok iyi (AK Parti meclis üyeleri) anladığım kadarıyla. Belediye çalışanlarımızı buradan uyarıyorum. Ben hissediyorum ki burada çok başka şeyler olmuş. BEYSEM, AKDEM güzel bir uygulamaydı teşekkür ederiz. Daha iyilerini yapacağımızı göreceksiniz çok kısa süreler içerisinde. Eylül ayında cevaplarınızı farklı bir şekilde, çoğu çözülmüş şekilde veririz. Borcumuz var diye biz hizmet etmeyiz yalanına veya böyle bir bahaneye tevessül etmiyoruz.

beykoz-meclisinde-sert-tartisma-tehditler-havada-uctu

“TADİLATA GİRDİ EN KISA SÜREDE HALKIN HİZMETİNDE”

CHP Meclis Üyesi Esengül Yılmaz Gül de borç tartışmalarına dâhil olarak, “Yıllardır har vurup harman savurdukları belediyede bizden 100 günde devri alem yapmamızı bekliyorlar. Göz boyamak için açtıkları, borç bıraktıkları enkazları maalesef 100 gündür temizlemekle uğraşıyoruz. Biz şeffaf bir belediyecilik yapacağız sizler de göreceksiniz. Şuan bahsettiğiniz, kapanıyor dediğiniz, algı yarattığınız hiçbir şey kapanmıyor. Tadilata girdi, en kısa sürede de daha güzeliyle daha güzeliyle halkın hizmetine açılacaktır.

beykoz-meclisinde-sert-tartisma-tehditler-havada-uctu

“BELEDİYE BAŞKANIMIZ İSTEDİĞİ KİŞİYİ BEYKOZ’DA İSTİHDAM EDEBİLİR”

CHP Meclis Üyesi Bilgehan Murat Miniç ise Köseler’in yüzlerce, binlerce Beykozluyla görüşmeye devam ettiğini, 800 randevunun da sırada beklediğini belirtti. Diğer ilçeden gelen belediye başkanlarına yönelik yapılan eleştiriye, “Belediye Başkanımız istediği isimleri, sadece İstanbul değil Türkiye’nin, dünyanın istediği yerinden burada istihdam edip Beykozluların hizmetinde çalışmasına görevlendirebilir.

beykoz-meclisinde-sert-tartisma-tehditler-havada-uctu

“ZAMANI GELİNCE BORÇLARIN DÖKÜMÜYLE İLGİLİ BİLGİ VERİLECEK”

Yaşanan tartışmalara Beykoz Belediye Başkanı Alaattin Köseler, cevap verdi. Köseler, “Kapanan bir şey yok. Beykoz Belediyesi’nin borçlarının dökümüyle de ilgili tabi ki komisyona zamanı gelince bilgi verilecek. Fakat hesapta olmayan kalemler var. İleriki süreçlerde bunun yargıya taşınması var. Bunları da izleyeceksiniz. Burada siyasi söylemin dışında konuşuyorum. Beykoz halkına en iyi şekilde hizmet vermiş olan kardeşlerime teşekkür ediyorum. Bu hizmetlerin artarak devam edeceği mesajını veriyorum. Bu siyasi polemik konusunun devam etmesi halinde dava konusunun hızlanacağının altını çiziyorum.” dedi.

Ayduğan: "31 Mart seçimlerini değerlendirdi" Ayduğan: "31 Mart seçimlerini değerlendirdi"

Meclis genel kurulu, ilçedeki kentsel dönüşüm projelerinde gerekli işlemleri yürütmek ve uygulamaları yapmak üzere gündemde yer alan maddeleri oylayarak Başkan Alaattin Köseler’e yetki verdi.

beykoz-meclisinde-sert-tartisma-tehditler-havada-uctu

Çubuklu Riskli Alana (A Bölgesi) ilişkin mevzuat çerçevesinde başlatılan Kentsel Dönüşüm çalışmaları için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Beykoz Belediye Başkanlığı arasında ortak projeler geliştirmek, kat karşılığı, intifa hakkı tesisi karşılığı inşaat yapım, hasılat paylaşımı dâhil sözleşmeler, protokoller düzenlemek ve imzalamak üzere Başkan Köseler’e yetki verilmesi oy birliğiyle meclisten geçti.

Tokatköy Rezerv Yapı Alanı Kentsel Dönüşüm Uygulamaları ile Çubuklu Mahallesi Riskli Alan (B Bölgesi) Kentsel Dönüşüm Uygulamaları için Başkan Köseler’e yetki verilmesi de oy birliğiyle onaylandı.

Meclis, yeni kurulan müdürlüklerin çalışma yönetmeliklerini de oyladı.

Meclis üyeleri ayrıca “15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü”,  “KKTC 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı”, “Lozan Barış Antlaşması’nın 101. Yılı” ve “Srebrenitsa Soykırımı’nı Anma Günü”  konularında duygu ve düşüncelerini dile getirdi.

Beykoz Belediyesi Meclisi görüşmelerin ardından 1 aylık resmi tatile girdi.

Editör: Haber Merkezi