Yeşilay Beykoz Şube Başkanı Dr. Mahmut Talha Uçar 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü Mesajı yayımladı.

“Bırakabilirsin” mobil uygulamasının varlığından bahseden Şube Başkanı Dr. Mahmut Talha Uçar daha fazla desteğe ihtiyaç duyan vatandaşlar için “Yeşilay Danışmanlık Merkezi Danışma Hattı 115” hatırlattı.

Bağımlılık konusunda güncel mücadele listesine tütün, madde, kumar ve internet bağımlılığı mücadele alanlarına dâhil olduğunun altını çizen Dr. Uçar, 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü’nde ‘Bırakabilirsin’ diyerek vatandaşları sağlıklı yaşama davet etti.

9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü’nde herkese sigaradan kurtulma çağrısı yapan Yeşilay Beykoz Şube Başkanı Dr. Mahmut Talha Uçar şu ifadelere yer verdi:

“Yeşilay olarak, tütün bağımlılığı ile mücadelede önemli adımlar atıyor; hem bağımlılığın oluşmasını engellemek hem de bağımlılıktan kurtulmaya destek olmak için pek çok çalışma yürütüyoruz. Bu çalışmalarımıza bir yenisini ekleyerek, Bırakabilirsin mobil uygulamasını vatandaşlarımıza sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Artık herkes sigaradan kurtulma sürecinde ihtiyaç duyduğu desteği uygulamamızdan alabilecek.

Bırakabilirsin uygulaması; sigarayı bırakma kararı verenlerin bırakma sürecinde onlara destek oluyor. Uygulama kapsamında sigarasız geçen gün sayısı ve sigara içmeyerek sağlanan ekonomik tasarruf bilgiler de yer alıyor. Daha fazla desteğe ihtiyaç duyanlar ise ücretsiz olarak Yeşilay Danışmanlık Merkezi Danışma Hattı 115’e ulaşabiliyorlar. Herkesin erişebileceği ve her an yanlarında olacak bir uygulamayı hizmete sunmaktan mutluluk duyuyor; tüm vatandaşlarımıza 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü’nde ‘Bırakabilirsin’ diyoruz.”
uluslararası düzeyde önleyici ve rehabilite edici halk sağlığı ve savunuculuk çalışmaları yürüten bir sivil toplum kuruluşudur.

Alkol bağımlılığıyla mücadele hedefiyle kurulmuş; kuruluşundan günümüze bağımlılık türleri arttıkça Yeşilay’ın tüzüğüne yeni çalışma alanları eklenmiştir. Alkolden sonra tütün, madde, kumar ve internet bağımlılığı mücadele alanlarına dâhil olmuştur.