Beykoz’da “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” (1-31 Ekim) kapsamında kadınlara yönelik ücretsiz sağlık taraması yapıldı, meme kanserinde farkındalığın artması için gökyüzüne pembe balon uçuruldu.

Beykoz Belediyesi tarafından ilçede kanser taramalarında verimliliği sağlamak, ülkemizde ve dünyada kadınlar arasında ölüm oranının en yüksek olduğu tür olan meme kanserine dikkat çekmek amacıyla sağlık taraması ve farkındalık etkinliği düzenlendi.

Meme kanseri konusunda ilçe sakinlerini bilinçlendirmek üzere Ortaçeşme Meydanı’na gelen Beykoz Belediyesi Sağlık Tarama Aracı, gün boyu kadınlara hizmet verdi. Sağlık aracında tansiyon, şeker ve göz tansiyonu ölçümleri yaptıran kadınlara ilgili sağlık personeli tarafından erken teşhisin ilk adımı olan kendi kendine meme muayenesi hakkında bilgi verildi.

Erken Tanı Hayat Kurtarır

Beykoz’daki çeşitli sağlık kuruluşları da “Erken Tanı Hayat Kurtarır” afişleriyle donatılan meydanda kurdukları stantlarda meme kanserinin nedenleri, belirtileri, meme muayenesi, kanserden korunma yolları ve erken teşhisin önemi konusunda ilçe sakinlerini aydınlattı.

Alana gelerek etkinliğe destek veren AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Av. Dr. Rabia Kalender İlhan,  AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Gaye Zayıf ve Beykoz Belediyesi Sağlık İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı  Manolya Demirören Tekin meme kanseri hakkında sağlık görevlilerinden bilgi aldı, tarama yaptıran ilçe sakinleriyle sohbet etti.

Etkinliğin sonunda sağlık aracında görevli personeli ve ilçe sakinleriyle birlikte meme kanserinde farkındalık ve erken teşhisin önemine dikkat çekmek üzere gökyüzüne, kansersiz bir dünya temennisiyle pembe balonlar uçuruldu.