Lezzetli yemeklerinizi hazırladığınız ve keyifli bir şekilde vakit geçirdiğiniz mutfaklarınızı daha konforlu hale getirebilmek için dekorasyon açısından bazı detaylara dikkat etmeniz önemlidir. Peki, bu detaylar nelerdir? Sizin için bir liste hazırladık. Siz de mutfağınızda uygulayabileceğiniz tasarım teknikleri sayesinde avantaj elde edebilirsiniz.

Depolama Alanları

Mutfak dolaplarının temel dolapların yanında boşlukları doldurabilecek özelliklere sahip olması, ekstra depolama alanı elde edebilmenizi sağlar. Bu durum, mutfağın kalabalık ve sıkıcı görünmesini engeller. Depolama alanlarını oluştururken kendi ihtiyaçlarınız ile evin nüfusuna uygun hareket etmeniz gerekir. Ek depolama alanları oluşturmanız da mutfağınızı daha pratik bir şekilde kullanabilmenize imkan tanır.

Özel Boşluklar

Dolap tasarımlarını ve diğer mobilyaları seçerken köşe kısımların ve buzdolaplarının üstlerinin en iyi şekilde değerlendirilmesi gerekir. Boşluklardan faydalanmanız, sizlere rahat bir dolaşım alanı yaratırken aynı zamanda işlevsellik kazandırır. İnce ve sürgülü yapıya sahip çekmeceler bu noktada işinize yarayabilir. Mutfak masası koyamayacağınız kadar ufak mutfaklar için katlanabilir masaları tercih edebilirsiniz.

Renkler

Tasarım detaylarını değerlendirirken renk seçimine özen göstermelisiniz. Minimalist yapıya sahip bir mutfak istiyorsanız, aydınlık ve sade görünüme sahip mobilyaları tercih etmelisiniz. Açık renkler özellikle dar alanların olduğundan daha geniş gözükmesine katkı sağlayabilecek özelliklere sahiptir. Risk almak istemiyorsanız açık ve ferah renkleri tercih edebilirsiniz.

Aydınlatma

Aydınlatma konusunda yapılabilecek ufak yanlışlar ve ihmaller tasarımı kötü yönde etkileyebilir. Doğru aydınlatma tercihlerinde bulunmanız, mutfağınızın atmosferini yeniden yaratabilmeniz için önemlidir. LED şeritler veya spot ışıklar ile son derece modern görünüm ortaya çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda aydınlatmaya gereken özeni göstererek mutfağınızda vurgulamak istediğiniz detayları ön plana çıkarabilirsiniz.

Materyaller

Mutfak ürünlerinde hangi materyallerin kullanılacağı önemlidir. Ahşap, çelik ve metal gibi farklı malzemelerden üretilen ürünlerin her birinin kullanım alanı farklı olabilir. Materyallerin güvenilir olması ve kolay temizlenebilir olması sizlere büyük bir avantaj sunabilir. Dayanıklı ve çevresel faktörlere karşı güçlendirilmiş mobilyalar ve aksesuarlar mutfağınızı en güvenilir şekilde yaratabilmeniz için önemlidir. Mutfak tasarımlarını incelemek için dilerseniz Intema’da yer alan seçeneklere de göz atabilirsiniz. Böylelikle uzun yıllar kullanabileceğiniz mutfaklara sahip olabilirsiniz!