Tokatköy'deki yapılması planlanan kentsel dönüşüme itiraz etmek için 6'lı masa ilk kez bir araya geldi.

Mahalleye girişleri engellenmesine rağmen bir araya gelen İlçe Başkanları bir de basın açıklaması yaptı. 
 

Basın açıklamasına; CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün, netspor izle, İYİ Parti Beykoz İlçe Başkanı Akif Taşdemir, Saadet Partisi Beykoz İlçe Başkanı Muammer Koç, Deva Partisi Beykoz İlçe Başkanı Hikmet Baki, Gelecek Partisi Beykoz İlçe Başkanı Ayhan Uzunyayla katıldı.
 

Basın açıklamasını Saadet Partisi Beykoz İlçe Başkanı Muammer Koç yaptı. 

Yaptıkları açıklamada, 'Kentsel dönüşüme karşı olmadıklarını' vurgulayan İlçe Başkanları, "Ancak Beykoz Belediyesi’nin Tokatköy’de uyguladığı kentsel dönüşüm projesinde, proje başladığı günden itibaren şeffaflıktan yoksunluk, bilgilendirme eksikliği ve karşılıklı diyalog gibi bu tarz projelerde olmazsa olmaz hususların göz ardı edildiğini ve Bunların yerine orantısız polis müdahalesi ve göz altıları ile tabiri caizse taleplere kulak tıkamanın tercih edildiğini gözlemlemekteyiz.Vatandaşlarımızla kolluk kuvvetlerimizin karşı karşıya getirilmesi de bu iletişimsizliğin neticesidir." ifadelerini kullandı.

Dairelerin sosyal devlet anlayışıyla bedelsiz olarak teslim edilmesi görüşünü savunan İlçe Başkanları, talep edilen rakamların bölge halkının ekonomik gücünün üstünde olduğunu kaydetti.

Bunların yanı sıra bu sebeplerden dolayı projeye imza atmayan Tokatköylü hemşehrilerimizin itirazları sonucunda yürütmeyi durdurma kararı çıkmış her ne kadar bu karar iptal edilmiş olsa da bu iptal kararının nihai karar olmadığının bilinmesine karşın bölgede vatandaşlarımızın elektrik , su ve doğalgazları kesilmiş ve nihai karar beklenmeden bazı yıkımlar gerçekleşmiştir." şeklinde konuşan İlçe Başkanları taleplerini de sıraladı.

İlçe Başkanlarının talepleri şu şekilde:

-Karşılıklı bir sonuca varana kadar hali hazırda devam eden ve başlayacak olan yıkımlar derhal durdurulmalıdır.

-Elektrik, su ve doğalgazı kesilen binalara yeniden bu hizmetler verilmeye başlanmalıdır.

-Yıkılan binaların altyapı bacaları derhal kapatılarak çevre kirliliğinin ve olası sağlık problemlerinin önüne geçilmelidir.

-Proje neticesinde gerçekleşecek olan yıkımlarda kiraya çıkacak olan vatandaşlara yapılacak olan kira yardımı enflasyon oranında yeniden güncellenmelidir.

-İletişim kanallarının yeniden açılabilmesi ve sağlıklı diyaloğun tesis edilmesi adına  tarafların bir araya gelmesi sağlanmalı, karşılıklı talepler yeniden dinlenmeli ve söz konusu mağduriyetlerin giderilmesi adına gerekli adımlar atılmalıdır.