CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun helalleşme turları sonrasında bu kez de başta Muharrem Kaşıtoğlu’nun da içinde bulunduğu muhafazakâr grup Kılıçdaroğlu’ndan helallik istedi.

Halktv.com.tr ‘nin haberine göre bir süredir devam eden Helalleşme çağrısı yapan CHP lideri Kılıçdaroğlu, bugün davetli konumundaydı. halktv.com.tr haber muhabiri Buse Çelebi’nin yapmış olduğu habere göre bir grup muhafazakâr, Kılıçdaroğlu’nun helalleşme çağrısına destek verdi ve kendi mahallelerinin geçmişteki hatalarından dolayı helallik istedi.

AK Parti Beykoz kurucularından olan, Beykoz Belediye eski Başkan Yardımcısı ve Beykoz Gündem Köşe Yazarı olan Muharrem Kaşıtoğlu, Kılıçdaroğlu'nun helalleşme çağrısına destek verdi.

Muharrem Kaşıtoğlu anlattı: Neden helallik istediler?

Helalleşme çağrısı yapan CHP lideri Kılıçdaroğlu, bugün davetli konumundaydı. Bir grup muhafazakâr, Kılıçdaroğlu’nun helalleşme çağrısına destek verdi ve kendi mahallelerinin geçmişteki hatalarından dolayı helallik istedi. Toplantıyı organize edenlerden Muharrem Kaşıtoğlu’na sorduk: Neden helallik istediler?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz yıl helalleşme yolculuğuna çıkacağını söyleyerek siyasette yeni bir kapıyı araladı. Kılıçdaroğlu’nun helalleşme çağrısı hem kendi partisinin hem diğer partilerin tabanında yankılandı, çokça tartışıldı. Kılıçdaroğlu ise helalleşmenin toplumda barış ve huzuru sağlamak için çok önemli olduğunu ifade ederek toplumun birçok farklı kesimiyle bir araya geldi.

Bugün CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda bir helalleşme toplantısı daha gerçekleşti. Ancak bu kez helalleşme davetini yapan Kılıçdaroğlu değildi. Bir grup muhafazakâr Kılıçdaroğlu’nun helalleşme çağrılarını değerli bulduğunu belirterek Kılıçdaroğlu’nu kendileri davet etmek istedi.

Burada konuşma yapan isimlerden biri de yayıncı ve yazar Muharrem Kaşıtoğlu’ydu. Bugünkü konuşmasında Alevilerle helalleşmek istediğini söyleyen Kaşıtoğlu, halktv.com.tr’ye bu hareketin nasıl ortaya çıktığını anlattı.

Bu fikir, 28 Şubat mağduru aileyi ziyaretten sonra çıktı’

Organizasyon fikrinin Fatma Yavuz’dan çıktığını belirten Kaşıtoğlu, Yavuz’un kendilerine gelerek bu fikri anlattığını ve onların da bu fikir karşısında çok heyecanlandıklarını belirtti. Ülkenin normalleşmesi ve sıkıntıların aşılması adına mutlaka etkinliğe destek vereceklerini söylediklerini aktardı. Kaşıtoğlu, bu fikrin somutlaşmasının ise Kılıçdaroğlu’nun 28 Şubat mağduru bir aileyi ziyaret etmesinin ardından gerçekleştiğini de belirtti.

Mahallesinden gelen baskılara rağmen devrim niteliğinde adımlar atıyor’

Etkinliğin son derece heyecan yarattığını belirten Kaşıtoğlu, “Zaten heyecan yaratmalı, biz de heyecan yaratacağına inanıyorduk. Çok ama çok önemli bir adımdı bugünkü adım. Daha da karşılık bulacağına inanıyorum ben bunun. Kemal Bey’in bir buçuk iki ay önceki 28 Şubat mağduru öğretmen aileyi ziyaretinden sonraki günlerde ortaya çıkmış bir fikir. Tek taraflı Kemal Bey bizden helallik istiyor, eyvallah. Genel Başkan olmadığı dönemde 

CHP’nin de desteklediği bu ülkede muhafazakarlara yapılan yanlışlar konusunda CHP’nin duruşu da maalesef yanlışların desteklenmesi yönündeydi. Ama Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığı sürecinde çok önemli bir değişim süreci meydana geldi. Kemal Bey tüm baskılara rağmen, kendi mahallesinden gelen baskılara rağmen devrim niteliğinde adımlar atıyor” dedi.

Önemli adımlara omuz vermememiz mümkün değil’

“Üniversitelerdeki başörtüsü meselesinde destek olacağını söyledi, oldu. Ayasofya’nın ibadete açılması noktasında destek olacağını söyledi, oldu. Tepki göstermedi” diyen Kaşıtoğlu, Kılıçdaroğlu’nun samimiyetle kendi mahallesinden gelen tepkileri göğüsleyerek önemli adımlar attığını söyleyerek bu önemli adımlar karşısında kendilerinin de bir vatandaş olarak omuz vermemelerinin mümkün olmadığını ifade etti.

Son derece rahatsız edici söylemlerle büyütüldük’

Kaşıtoğlu, kendi helalleşmesine ilişkin ise şunları söyledi:

“Özellikle Anadolu’da Sünni ailelerde Alevilere karşı olumsuz bir bakış açısı vardı. Hala daha devam ediyor ama eskiden daha fazlaydı. ‘Alevilerin yemeği yenmez’ gibi son derece radikal söylemlerle, ‘Alevilerle evlilik yapılmaz’ gibi son derece yanlış ve rahatsız edici söylemlerle biz büyütüldük.

Alevilerle helalleşmeyi istememiz çok normal’

Bütün bunları düşünmüş bir Sünni aile çocuğu olarak bizim helalleşmeyi istememiz, Kemal Bey nezdinde tüm Alevilerle helalleşmeyi istememiz çok normal. Çünkü ben Müslüman bir insanım ve helalleşmeye önem veriyorum. Adam hakkınızı helal edin dedi muhafazakâr mağdurlara. Biz de hakkımızı helal ettik ve karşılığında kendisinden de helallik istedik.”