İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı 31 Mart 2019 ve 23 Haziran 2019 yerel seçimlerini üst üste iki kez kazanan tek belediye başkanı olarak tarihe geçen Ekrem İmamoğlu, Beykoz’da 3.5 yılda neler yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beykoz’da neler yaptı ve yapacak Beykoz Gündem Gazetesi olarak bir araştırma yaptık.

Büyükşehir’in Beykoz’da yapmış olduğu ve yapacağı çalışmaları sıralayalım;

Riva Deresi Temizliği

13 yıldır çözülemeyen Riva Deresi… 2009 yılında DSİ, İSKİ ve İBB yetkilileri arasında yapılan toplantıda, Karadeniz’e dökülen diğer akarsular gibi Riva Deresi’nin ıslahının da DSİ tarafından üstlenilmesinin karara bağlandığını hatırlatan İmamoğlu, 20 Haziran 2020 yılında Beykoz Riva Deresi ziyaretinde bulundu.

İmamoğlu, bölgedeki kağıt fabrikasının en büyük kirlilik nedeni olduğunu belirterek dereye akıntı veren sanayi kuruluşlarının sorumluluğunun da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ait olduğunu kaydetti.

Ekrem İmamoğlu; “Ne diyorlar: ‘Biz 11 yılda yapmadık, yapamadık. Sen, 11 ayda yap!’ Hem de yetkin yok. Ona rağmen yap! Şimdi; ‘Biz 11 yılda burayı perişan ettik sen gel 11 ayda çöz!’ Biz çözüm için geldik; tabii ki çözeceğiz.” sözünü verdi.

Riva Deresi’nde 13 yıl aradan sonra balıklar yüzmeye başladı. Ama gerekli temizliğin yapılması adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın İBB’ye tam yetki vermesi ve gerekli finans kaynağının da önünü açması gerekmektedir.

Göksu Deresi temizliği

Uzun zamandır balçık ile boğuşan Göksu Deresi, kirliliği ile gündeme gelmeye başladı. Beykoz Belediye eski yönetimi bir kaç ihale karşılığında buranın temizliği için firmalara yetki vermiş ama temizliği sağlanamamıştı. İBB’nin el değiştirmesi sonrasındaYaklaşık 700 m2’lik bir alanda ıslah çalışması gerçekleşiyor. Eylül ayında bitmesi beklenen Göksu Deresi temizliği, sağnak yağışların olmasından dolayı süresini uzattı. Eski fabrikanın orasının kiralanması ile başlatılan çalışmayı yerinde inceleyen İBB Başkanı İmamoğlu, Göksu Deresi’nin temizlenmesi sonrası tekrar Beykoz’a gelerek incelemelerde bulunacak. 

Anadoluhisarı Kalesi ve Namazgah restorasyonu

İçindeki ana yapı Yıldırım Beyazıt tarafından yaptırılan, dışındaki surlar ise Fatih Sultan Mehmet dönemi eseri olan Anadolu Hisarı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yenileniyor. 30 yıldır ziyarete kapalı olan Anadoluhisarı, restorasyon sırasında da gezilebilecek şekilde ziyarete açıldı. Anadoluhisarı Kalesi’nin tam yanında bulunan Namazgâh’ın da toprak zemininin yenilerek ibadete hazır hale getiriliyor.

Alt yapı çalışmaları

* Ahmet Mithat Efendi Yalısı’dan Beykoz Balıkçı Kooperatifi’nin olduğu kısma kadar çeyrek asırdır lağam denize akıyordu.İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı Su ve Kanalizyon İdaresi (İSKİ)  tarafından Beykoz Korusu önünde başlatılan Yalıköy Mahallesi güzergâhına kadar gideceği belirtilen atıksuyu arıtma çalışmaları Mayıs 2021 tarihinde başlamış ve İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nce durduruldu. Gerekli izinlerin aldığı ve yeniden çalışmaların başlatılması bekleniyor. Altyapı çalışmasının bitmesiyle birlikte; pis su arıtma tesisine, yağmur suyu da denize akacak. Koku sorunu tamamen ortadan kalkarken İstanbul Boğazı’da temiz tutulmuş olacak.

* 56 km’den fazla içme suyu alt yapısı yatırımı yapıldı.
* Beykoz’da İSKİ projeleri için toplamda 1.762.916.813 TL yatırım yapması planlanıyor.
* Altyapı çalışmaları kapsamında; 18.434 m atık su hattı, 2.091 m yağmur suyu hattı, 56.793 m içme suyu hattı, 898 m dere ıslahı çalışması tamamlandı.
* Kavacık Mah. Göztepe Deresi, Acarlar Mah. İstanbul Cad., Riva, Alibahadır, Mahmutşevketpaşa, Paşamandıra, Göllü, Kılıçlı, İshaklı, Bozhane ve Öğümce mahalleleri gibi önemli ana arterlerde altyapı çalışmaları yapıldı, yapılmaya devam ediyor.
* 116.296 ton asfaltlama çalışması yapıldı.
* 48 adet kapalı durak montajı tamamlandı.
* 43.1 km doğal gaz boru hattı döşendi.
* 2.519 metre fiber altyapı yatırımı yapıldı.

Burunbahçe Sahil düzenlemesi

Burunbahçe sosyal tesislerinin yanı başında… Yazın insanların yoğun olarak ailecek oturduğu, denize girdiği bir yer… İBB, bu alana “kadın ve erkek tuvaleti, duş alanı ve üst değiştirme konteyner’i” koydu. Denize girilecek alandaki kayalar kaldırıldı, etrafın düzenlemesi yapıldı ve deniz kumu ile plaj haline çevrildi.Akbaba Çocuk Parkı

İsmail Özseçkin İlkokul öğrencilerinin hayal gücüyle ve tamamen onların fikir ve çizimleriyle tasarlanan “23 Nisan 100. yıl parkı” Beykoz Akbaba Köyü’nde açıldı. Köy halkının büyük mutluluk yaşadığı parkta ailelerin, çocuklarını rahatlıkla bıraktığı bir alan haline geldi.

Çubuklu Arabalı Vapur İskelesi Sosyal Yaşam Merkezi (Kafe)

Beykoz Çubuklu Feribot İskelesi’nin yanında denize sıfır konumda ve bahçesi de olan Çubuklu Arabalı Vapur İskelesi Sosyal Yaşam Merkezi, eğitim ve toplantı salonu, çoklu çalışma alanları, Yeşil İstanbul Doğa Bilimleri Kitaplığı, Vapur Kafe ile sosyal bir alana dönüştü.

Anadolukavağı sahil düzenlemesi

Yaz aylarından Beykozluların yoğun olarak gittiği bir yer olan Anadolukavağı sahili, İBB tarafından düzenlendi. Kaldırım taşları, oturma alanları daha düzenli hale getirildi.

Paşabahçe Vapuru

Şehir Hatlarında 58 yıl boyunca sefer yapan ve “Boğaz’ın Bahçeleri” takma isimli üç gemiden en hızlısı olan Paşabahçe Vapuru, 2010 yılında filodan çıkartıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi  tarafından restorasyonu tamamlanan tarihi Paşabahçe Vapuru, seferlerine yeniden başladı.

Çiftçiye destek ve park bahçeler

1.818.613 adet yazlık, 755.400 kışlık fide, 69 torba silajlık mısır tohumu desteği, 83 üreticiye makine ve ekipman desteği, 7.500 kg küçükbaş, 37.000 kg büyükbaş hayvan yemi desteği verildi. Beykoz’da 1.364 adet ağaç dikimi ve 3.473.006 adet çiçek dikimi yapıldı.

Tokatköy Gasılhane

Tokatköy İmamhatip Lisesi’nin olduğu bölgede Gasılhane yapıldı. Eksiklerinin tamamlanması sonrası açılışının yakın zamanda yapılması planlanıyor.

Anaokulu açılışı

İBB’nin Yuvamız İstanbul projesi ile birlikte, Beykoz’da yaşayan tüm çocukların eşit fırsatlara sahip olmasını sağlayacak bir eğitim projesidir. Bu projeyle, Beykoz’un tüm mahallelerinde, okul öncesi eğitim çağındaki çocuklar güvenli ve sağlıklı bir eğitim ortamı sağlanacak. Uzun zamandır Beykoz’da yer arayışını sürdüren İBB, ilk Anaokulu açılışını Yenimahalle’de yapmayı hedefliyor.

Ulaşım

Beykoz – Sarıyer arası yeni vapur hattı hizmete açıldı. 
Küçüksu Caddesi – TEM Çamlık Bağlantı Yolu ve Kavşağı yol çalışması tamamlandı.
Pazaryeri Açık Otopark ve Sahil Cep Otoparkı hizmete açıldı.

Sokak canlıları

34.981 sahipsiz hayvana veterinerlik hizmeti verildi.

 

Halk Ekmek Büfesi

Halk Ekmek Büfesi sayısı 11’e çıkarıldı. Satış adedi %105’lik bir artışla, 228.799’dan 468.664 adede yükseldi.

Çubuklu Yaşam Merkezi

1950 yılına dayanan ve tarihte petrol dolum tesisleri ve depolama alanı olarak kullanılan tarihi Çubuklu Petrol Dolum Tesisi çürümeye yüz tuttu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “endüstri parkı olacak” müjdesini vermişti. 2023 sonunda bitmesi planlanan proje, İBB’nin Beykoz’da yapacağı en prestijli iş olacağı olarak biliniyor. Siroların, tiyatro, kütüphane, fuaye alanı, kafe ve restoran gibi alanlardan oluşacağı biliniyor.