CHP'li Kaftancıoğlu, 553 villaya dur demek için Beykoz'a geliyor!

CHP'li Kaftancıoğlu, 553 villaya dur demek için Beykoz'a geliyor!

Beykoz’da Kuzey ve Güney Kirazlı Ormanları’na yapılması planlanan 553 villa için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan imar planlarının iptali için CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu dava açacağını duyurmuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, İstanbul Beykoz’da toplam 2 milyon 470 bin 186 metrekarelik özel orman alanına 481 milyon lira yatırım bedeliyle 553 adet villa yapılmasını öngören proje için 2 hafta önce verdiği “Çevresel Etki Değerlendirmesi gerekli değildir” kararının ardından dün projenin imar planları askıya çıkarıldı.

Merter ailesi ve KİPTAŞ'ın Özyazıcı İnşaat ile arasında “Taşınmaz Satış Vaadi ve Arsa Payı Karşılığı İnşaat Sözleşmesi” bulunuyor. Özyazıcı İnşaat'ın sahibi Ahmet Özyazıcı. Özyazıcı projenin yüklenicisi olan ZRS İnşaat'ın da yönetim kurulu başkanı yardımcısı. ZRS İnşaat'ın yönetim kurulu başkanı ise Turkuvaz Medya Grubu'nun da Yönetim Kurulu Başkanı olan Ömer Faruk Kalyoncu.

HUKUKİ HAKLARIMIZI KULLANACAĞIZ

Tepkiyle karşılanan bu projeyle ilgili CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu iki sene önce dikkat çeken bir açıklama yaptı. Kaftancıoğlu, planın iptali için dava açacaklarını belirterek “Bakanlık, Beykoz'da en az 5 bin ağacın katledilip yerine beton dökülmesine onay vermiş durumda. Tüm hukuki haklarımızı sonuna kadar kullanacak; Beykoz'da yapılmak istenen bu doğa katliamını durduracağız” dedi.

İBB'nin Ağustos ayında açıkladığı verilere göre İstanbul'da otoyol kenarları, kavşaklardaki boşluklar dahil olmak üzere kişi başına düşen yeşil alan miktarının 5.9 metrekare olduğunu hatırlatan Kaftancıoğlu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na göre bu rakamın en az 15 metrekare olması gerektiğini vurguladı. Kaftancıoğlu “ Gelin görün ki aynı bakanlık bugün Beykoz'da en az 5 bin ağacın katledilip yerine beton dökülmesine onay vermiş durumda. Bu ne perhiz, ne lahana turşusu?” diye sordu.

2 DAVA AÇILDI

CHP'nin bugüne kadar projeyle ilgili açtığı 2 farklı dava bulunuyor ve bu davaların mahkeme süreçleri halen devam ediyor. Davalardan biri villa projesi için verilen “ÇED gerekli değildir” kararına karşı 2014-2019 yılı CHP İBB Meclis üyeleri tarafından açıldı.

İkinci dava da CHP İBB meclis üyeleri tarafından özel ormanı imara açmak için doğal sit statüsünün düşürülmesine karşı Kasım 2018'de açıldı.

2018 yılında açılan davanın ne aşamada olduğu ile ilgili bilgi verilmezken, Canan Kaftancıoğlu'nun süreçle ilgili Beykoz'a geleceği ve basın açıklaması yapacağını öğrendik. 

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2021, 01:01

Beykoz Gündem

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şaziye BABAOGLU
Şaziye BABAOGLU - 6 ay Önce

Helâl olsun Canan başkan sonu na kadar arkandayız

Huriye Eresmer
Huriye Eresmer - 6 ay Önce

Yeter yeter artık, doğayı katletmeyin, bugün birileri sefa sürecek diye geleçeğimizi yok etmeye hakkınız yoook.

SIRADAKİ HABER