Plajlara Giriş Ücreti Ödenmeyecek

Hukukçular, denize 50 metreden daha yakın olarak konumlanan sahil işletmelerinin yasalara aykırı olduğunu belirtiyor

Plajlara Giriş Ücreti Ödenmeyecek

Hukukçular, denize 50 metreden daha yakın olarak konumlanan sahil işletmelerinin yasalara aykırı olduğunu ve bu alanlara giriş ücreti ödenmemesi gerektiğini duyurdu. Plajlara girişlerde ücret talep edilmesinin yasal olmadığını belirten hukukçular, "Denize 50 metreden daha yakın olarak konumlanan sahil işletmeleri yasalara aykırıdır. Bu alanlara giriş ücreti ödenmemesi gerekiyor. Eğer ücret ödenmişse de geri alınabiliyor" dediler.

Yaz aylarında yapılan tatillerde konaklama ve ulaşımdan sonraki en büyük gider kalemini plajlarda ödenen paralar oluşturuyor. Şezlong, şemsiye, duş, loca, yiyecek-içecek gibi hizmetler sunan bu alanlara giriş ücreti kişi başı 50 ila 1000 TL arasında değişiklik gösteriyor. Ancak hukukçulara göre denize sıfır olarak konumlanan bu tür işletmeler bir hak ihlali yapıyor.

Hukukçulara göre, Kıyı Kanunu’nun 4. ve 5. maddeleri gereğince bu tür işletmelerin kıyı kenar şeridi ile arasında en az 50 metre mesafe bulunması gerekiyor.

“Ücret ödemeyin”

Bu mesafenin kanunen herkese açık bir alan olması gerektiğini vurgulayan Avukatlar, "Denize 50 metreden daha yakın sahil işletmelerinin verdiği hizmetler yasal değildir. Bu alanda denize girmek, güneşlenmek için giden kişilerden ücret alınamaz" diyerek, tatilcilerin bu alanlara giriş için ücret ödememesi gerektiğini söyledi.

“İade talep edilebilir”

Kıyı Kanunu’nu ihlal eden işletmelerin aldıkları giriş ücretlerinin yasal olmadığını, tüketicilerin ödemiş oldukları ücretleri de Tüketici Hakem Heyetlerine başvurarak geri alabileceğini ifade etti. 

Belediyelerin bu tarz işletmeleri mevcut ise de Kıyı Kanunu’nu açık bir şekilde ihlal ettiğini öne sürüldü.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2019, 01:35

Beykoz Gündem

YORUM EKLE
YORUMLAR
Rasit erdem
Rasit erdem - 4 ay Önce

Binali yildirim baskanimiz aciklamadan once bu hukukçular nerdeydi yillardir bize plajlara para odetiyorlar simdimi oyrendiniz yoksa bu yasayı

Ali
Ali - 4 ay Önce

Pilaj giriş ücreti alınıyor kisi bası 10 tl ve araç için 10 tl hizmet bedeli deniyor duş yapılmış sadece kumsal pislik içinde.

SIRADAKİ HABER