Beykoz Gündem Köşe Yazarı Eda Duman ile yapmış olduğumuz röportaj... 

Eda Duman kimdir, kendinizden biraz bahseder misiniz?

İstanbul/ Beykoz da yaşıyorum.  Açıköğretim çocuk ve ergen pisikolojisi okudum, fakat çeşitli nedenlerden bitiremedim. 
Moda tasarım eğitimi aldım, kendi mağazamı, atölyemi kurdum ve uzun yıllar stilistlik yaptım. İki yıl bir kitap mağazasında satış danışmanlığı yaptım. Daha sonra Nilaccra Bilişim şirketinde iki yıl editörlük yaptım. Kendi işimi kurdum kombucha çayı üretip ve satıyorum. Henüz sadece sanal bir dükkanım var. Türkiyenin en büyük akdive grubunda bir buçuk yıl moderatörlük yaptım. 

İki yıl ve halen Beykoz Gündem Haber Gazetesi'nde ve çeşitli yerel dergilerde köşe yazarlığı yapıyorum. Ben bir yazarım, şaireyim. Çiçek Temâsı adında bir şiir kitabı yazdım. Ayrıca küçük çaplı çiftçilik ile uğraşıyorum.

Kitabın ismi neden Çiçek Teması, kitabı okuyunca genelde aşk şiirleri ile dolu. İsmini böyle tercih etmenizin özel bir sebebi var mıdır? Kitabınızdan biraz bahseder misiniz?

Kendimle içsel konuşma ve buluşma yolculukları yaparım. Bu buluşma anlarında kendime " Çiçek" diye hitap ederim. Buluşmaların birinde kendime aşk'ı anlattım. Şiirleştim, şaire oldum ve içimdeki aşk'a temas ettim. Bu sebep ile bir şiir kitabı yazdım ve adını " Çiçek Temâsı" koydum.

Kitabınızdan biraz bahseder mısınız? 

0/10/2023 doğum günüm tarihli kitabım ange yayın evinden, matbağa hariç, tüm çalışmaları bana ve kızım Dua Bülbül'e ait olacak şekilde yayınlandı.Tutkulu ve derin duygu dolu bir şiir kitabıdır.

Uzun süredir yazmış olduğunuz şiirler mi yoksa böyle kısa bir sürede yazılmış mı? En derin duygu bırakan şiiriniz hangisi? Yani önemli bir anısı var dediğiniz?

Uzun sürede yazılmış şiirlerdir. Kitabımın arka kapağında yer alan şiirim benim için özeldir..

Eda Hanım, şiir yazmak herkesin harcı değildir. İlham aldığınız şairler kimlerdir? Sizde özel yeri olan şair kimdir?

Şair ve şairler oldukça fazla ve kendi içeriğinde pek çok okuması his yüklü şiirler var elbette. Fakat, ben kendi ilhamımı daha çok yaşamın tüm canlılığın dan ve yaşanmışlıklara olan merakımdan alıyorum.

Yazma yeteneğinizi ne zaman kazandınız?

Yazma yeteneğim daima vardı. Yazmaya cesaretimi 12 yıl önce edendim.

Kitap çıkartmak gerçekten cesaret işidir. Kitap çıkartırken zorlandınız mı, etrafınızdan kitabınız ile ilgili aldığınız ilk tepkiler nasıl oldu?

Kitap çıkarırken pek zorlanmadım doğrusu, ufak tefek zorluklar, aksaklıklar oldu elbette. Tepkiler herzaman çok güzel ve motive ediciydi.

En güçlü özelliğiniz, yanınız nedir?

İnovatif zekâm.

Yazarlık dışında nelerle uğraşırsınız, ilgi alanlarınız, hobileriniz nelerdir?

Dans etmeyi, fotoğraf çekmeyi, spor yapmayı ve tabiatın içinde olmayı çok seviyorum.

İleride kendinizi nerede görüyorsunuz?

Çok yönlü bir kişiliğe sahibim, ileride kendimi merak eden, araştıran, öncülük eden, ilham veren, kendimin deneyi olmayı ve kendimin en iyi versiyonunu inşaa eden biri olarak görmeyi hedefliyorum. Kendi optimizasyonumu yaratmayı önemsiyorum.

İkinci bir kitap basmayı düşünüyor musunuz? Kitap yazmayı düşünenlere tavsiyeleriniz nedir?

Evet. İkinci bir şiir kitabı daha yazacağım. Hayata karşı daha interaktif bir yaklaşımları olsun. Ve okuma, anlama kalite standartları yüksek insanlara  ulaşabilsinler, konuşabilsinler, kim oldukları konusunda kendilerine karşı açık ve filtresiz olsunlar, kim olduklarını kabul edip kendi içlerinde hayatın tadını çıkarsınlar.

KELİMELER

Ağaçlar değil tohumlar,
çiçek değil tomurcuk,
derinin altındaki sessiz sözlerim.
Ve fiil ne zaman
ayrılmış dudaklardan,
uçuş yapacak
ağaçlar kendini kaplayacak,
yarınımın tepesi,
bahçelerimin çimenleri çiçeklerle dolu.
Ve şiir yazacağım
açık ellerinde,
kadere teklifler,
sırtındaki romanlar,
zevkime göre eğri
ve yarın seni kim okuyacak
yansımayı hissedecek,
yanan sözlerimden
dolaşmış
dizelerin arasında,
hafifçe titretmekten daha
sonsuza kadar şarkı söyleyecekler,
biraz da benden,
uykusuz gecelerimin,
yaprak dökmeyen yapraklarımdan,
çiçek açan tomurcuklarımdan.
E.D

Wi 500

Editör: Yılmaz Gökgöz