Toplumun baş tacı yaşlılara yönelik  “5 Yılda 15 Yıllık Hizmet” parolasıyla kapsamı genişletilen hizmetler 2019-2024 döneminde ilçedeki 18 bin 350 yaşlının hayatına dokundu, günlük yaşamlarında kolaylık ve destek ve sağladı.  

Sosyal belediyecilik anlayışı ve güler yüzle yaşlı kimselerin kapısını çalan Beykoz Belediyesi ekipleri yaşlılara sevgi ve özenle hizmet sunarken yalnızlıkları da paylaştı.  

Evler Her Ay Özenle Temizleniyor 

Beykoz’daki yaşlıların hayatına konfor getiren “Evde Temizlik Hizmeti”nden güçsüzlük, sağlık sorunları ve ekonomik yetersizlikler nedeniyle evlerinin temizliğini yapamayan 65 yaş üstü ihtiyaç sahibi kimseler yararlanıyor.

Yaşlıların gündelik yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla verilen hizmet kapsamında evler her ay düzenli ziyaret ediliyor.

Randevuyla evlere gidip ekipler tüm temizliği yapıyor; yerler süpürülüyor, camlar siliniyor, toz alınıyor, mutfak-banyo yıkanıyor, koltuklar temizleniyor, evin ortamı toparlanarak çöpler atılıyor.

Özenle yapılan temizlik sonrasında geride ferah evler kalıyor.

Millet Sofrası’ndan Sıcak Yemek

Beykoz’a yolu düşen herkesin ve ilçe sakinlerini sıcak çorba ikramıyla ağırlayan “Millet Sofrası” ise her gün ihtiyaç sahibi 794 yaşlıya ulaşıyor.

Millet Sofrası’nın mutfağında özenle pişen 4 çeşit yemek, öğlen ve akşam öğünü olarak hazırlanarak merkezden en uzağa kadar evlere teslim ediliyor.

Aile sıcaklığını da Yaşlıların kapısını çalan ekipler hatır ve ihtiyaçlarını da soruyor.

Evde Sağlık& Hasta Nakil Ambulansı

‘Evde Sağlık Hizmeti’ veren uzman sağlık ekipleri ise her gün araçlarla yola çıkarak yaşlı kimselere hizmet veriyor.

Yatağa bağımlı, engelli veya kronik hastalığı olan yaşlılara doktor reçeteleri doğrultusunda  serum, sonda, pansuman gibi tıbbi uygulamalar yapılıyor.  

Fizyoterapi alması gereken hastalara doktor raporuyla evde fizyoterapi hizmeti veriliyor, hastaneye gitmek isteyenlere “hasta nakil ambulansı” ya da binek araç da tahsis ediliyor.   

Özel Kuaför Hizmeti  

Beykoz’da yaşlılara yönelik kişisel bakımı kapsayan “Evde Kuaför Hizmeti” de sağlanıyor.

Beykoz Belediyesi’nde görevli 2 kuaför, kadın ve erkeklere özel verilen hizmet için her ay ihtiyaç sahiplerini ziyaret ediyor.  

Randevuyla eve giden kuaförler engelli, yaşlı ve ihtiyaç sahiplerinin tırnak ve saç kesimi ile  bakımlarını itinayla yapıyor.  I M G 20240320 W A0007

Editör: Yılmaz Gökgöz