Beykoz Belediyesi ve Beykoz Kent Konseyi işbirliğiyledüzenlenen programda, Psikolog-Yazar Prof. Dr. Acar Baltaş “Hayatın Hakkını Veren Çocuklar Yetiştirmek” temalı seminer verdi.

İlçe için özgün ve özgüvenli çalışmalar üretmeye devam eden Beykoz Kent Konseyi, Psikolog -Yazar Prof. Dr. Acar Baltaş ile “Hayatın Hakkını Veren Çocuklar Yetiştirmek” temalı seminer programı gerçekleştirdi.

Kavacık Yaşam Merkezi’nde düzenlenen seminere, Beykoz Kent Konseyi Başkanı Sadullah Kabahasanoğlu, İlçe Milli Eğitim MüdürüSevcenur Özcan, Kent Konseyi ve meclis üyeleri, okul müdürleri, öğrenciler, anne ve babalar ile sivil toplum kuruluş temsilcileri (STK) ve muhtarlar katıldı.

Yaklaşık iki saat süren seminerde psikolog, Prof. Dr. Acar Baltaş, çocukların tutumlarına dair, çocuk yetiştirme tüyoları hakkında bilgiler verdi.

“HAYAT BİLGİLERİMİZ YETERLİ OLMAZ”

Prof. Dr. Acar Baltaş, çocukların potansiyelini, çocuk aile ve çevre ilişkisini değerlendirerek, “Çocuklarla ilişkilerimizde hayatla ilgili genel bilgilerimiz her zaman yeterli olmaz. Çocukların her dönemi, gelişimlerine bağlı olarak farklı özellikler gösterir. Bu nedenle anne-baba olarak ne zaman, nasıl davranmamız gerektiği büyük önem kazanır. Çocuklarımıza vereceklerimiz, dönemi geçtikten sonra yeterince etkili olmayacaktır.” dedi.

“ÇOCUKLARIN ZEKÂSINI VE YAKIŞIKLILIĞINI ÖVMEYİN”

Ebeveynlerin sergilediği tavırlara dair konuşan Psikolog -Yazar Prof. Dr. Acar Baltaş, “Çocukların zekâsını ve yakışıklığının övmeyin. Anneanneler ve dedeler yeterince övüyor, yeterli dozu veriyor. Size ihtiyaçları yok. Neyi övün? Gayretini, çabasını, hiçbir şey yoksa niyetini övün. Çünküzekâ, güzellik, yakışıklılık onun elde ettiği bir şey değil. Ona verilmiş bir şey.” ifadelerini kullandı.

“MÜKEMMELİK KÜÇÜK ŞEYLERİ DOĞRU YAPMAKTIR”

Psikolog -Yazar Prof. Dr. Acar Baltaş, çocuklarda direnç veya öz yeterlilik gelişmesi için şunları aktardı:

“Bir yaşından itibaren kendi işini yapsın. Ne yapacak, söyleyeyim. Bezini sepete atacak, oyuncaklarını toplayıp öyle yatacak. İki yaşında eline çatalı, kaşığı verin. Döksün, saçsın ama yesin. 2,5 yaşında yer,  3,5 yaşında da kardeşine yedirir. 5 yaşındaki çocuk ise kendi yatağını kendi toplar. Başarı, mükemmellik, her gün düzenli olarak yaptığımız küçük şeyleri doğru düzgün yapmaktır.”

Seminerde, ebeveynlere çocukları ile bağ kurmalarını tavsiye edilerek, olumlu davranışlar ile öz saygı kazandırılması, işbirliği ve sorumluluk duygusunun verilmesi, kendisiyle barışık insan kimliğinin oluşturulması, “Dünyada en iyi olmak” gibi belirsiz bir hedef yerine“Dünya için en iyi olmak” anlayışınıbenimsetmeleri gerektiği aktarıldı.

Seminer, Beykoz Kent Konseyi Başkanı Sadullah Kabahasanoğlu’nun Prof. Dr. Acar Baltaş’a çiçek takdim etmesiyle son buldu.