Beykoz Belediyesi son günlerde tartışma konusu olan Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesine ilişkin merak edilen sorulara cevap verdi. 

Hazırlanan kentsel dönüşüm projesinin görsellerini de paylaşan Beykoz Belediyesi sorulan sorular üzerine detayları açıkladı.

Açıklamalar, 3 Ocak günü belirsizliğe dikkat çekmek amacıyla yürüyüş yapmaya hazırlanan Tokatköy halkının endişelerine de cevap niteliği taşırken, projeyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Beykoz Belediyesi ve Emlak Konut’un birlikte yürüteceği açıklandı.

Öte yandan, projede 3’te 2 oranında muvafakatın sağlandığı, süreyi kaçıran 138 kişinin ise imza atmak için başvuruda bulunduğu belirtilen açıklamada, bu durum değerlendirildiği kaydedildi.

2022 yılının baharında kazma vurulması planlanan projeye yönelik evlerin teslim edilebilmesi amacıyla 15 günlük tahliye süresine 30 gün de ek süre verileceği, toplam 45 gün tahliye süresi tanınacağı ifade edildi.

Hak sahibi vatandaşlara kira yardımının yapılacağı da belirtilen cevaplarda, Evlerini boşaltacak insanlarla proje bittikten sonra teslim alacakları daireleri için yapı veya borçlandırma ile ilgili taraflar arasında bir sözleşme imzalanacak mı? Sorusuna da yanıt verildi.

Evet. Tüm süreç hukuki prosedürlere uygun olarak gerçekleştirilecektir.

Muvafakatnamede belirtilen ücretler netleşti mi?

Ücretler kura ve ihale sonucunda netleşecektir. Net olan ortalama değer 280 bin TL’dir.

15 gün içerisinde evini boşaltacak insanları proje bittikten sonra dairelerini kavuşacaklarını garanti altına nasıl alınacak?

Tüm süreç hukuki prosedürlere uygun olarak gerçekleştirilecek ve vatandaşlarımızın hakları kanunen garanti altında olacaktır.

Muvafakatnamede ve emlak ofis çalışanların beyanında olan kira yardımı ne zaman ve ne şekilde mülk sahiplerine verilecek?

Kira yardımı tahliye sonrasında başlayacaktır. 3 aylık ödeme ise peşin olarak yapılacaktır.

2020 yılında yapılan fizibiliteye göre belirlenen kira yardımı ve evlerin kıymet bedelleri için enflasyon göz önüne alınarak değişikliğe gidilecek mi? 

Yapılan kıymet takdiri ile maliyet hesaplanması eş zamanlı yapılmıştır. Ayrıca tüm değişiklikler aynı oranda yansıyacaktır.

Kıymet bedelleri hangi kurum ve kriterler baz alınarak belirlenmiştir?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın birim fiyatları baz alınmıştır.

Borçlanacağımız dairlerin özellikleri nelerdir, dairlere eksiksiz teslim alınacak mı ve hangi kalitede malzemeler kullanılacak?

Daireler emlak konut şartnamesine uygun kalitede imal edilecektir.

Teslim edilecek dairler için tapu verilecek mi?

Evet. Tüm daireler için tapu verilecektir.

Tapu verilecek ise tapu masraflar ödenen borç içine dâhil midir?

Proje kentsel dönüşüm alanı içerisinde olduğu için tapu harcı alınmayacaktır.

Muvafakatnamede yer alan borçlandırma bedellerinin, bölge halkının sosyal-ekonomik durumları göz önüne alınarak indirim yapılmasını talep ediyoruz.

Projede oluşan maddi farklılıklar Beykoz Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca karşılanmaktadır. 20 yıl geri ödeme nedeniyle aylık taksitler en alt limite kadar indirilmiştir.

Yapılacak olan daire sayısı kaçtır ve ne kadarlık alan üzerine yapılacaktır?

82700 m2 alanda 87 blok 823 bağımsız bölüm planlanmıştır.