Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun veto ettiği Beykoz Çayırı ve Millet Bahçesi Projesi'yle ilgili mecliste önemli açıklamalarda bulundu.

Beykoz Çayırı ile ilgili konunun yeniden meclis gündemine gelmesi üzerine, İBB ekim ayı olağan toplantısında konuşan Beykoz Murat Aydın, Çayır'da yeşilin artacağını, yeni yapılaşma olmayacağını, yalnızca spor alanları, yürüyüş ve dinlenme alanları yapılacağını söyledi.

Başkan Murat Aydın: "Çayır Aynen Kalacak"

Başkan Murat Aydın yeşilin artacağı Beykoz Çayırı'yla ilgili: " Mevcut çayır 38 bin m2'lik bir alan. Burası aynen kalacak. Hatta çayırın üzerinde bazı olumsuzluklar var onlar da kaldırılacak ve 55 bin m2'lik yeşil alan olarak düzenlenecek. Toplam yeşil alanınız 38 bin m2' den, 93 bin m2'lik alana çıkmış olacak. Yani 2, 5 kat yeşil alan artacak. " dedi.

Yer Altı Otoparkı Yapılmayacak

Yapılaşma iddiaların da yanıt veren Başkan Murat Aydın:   "Kesinlikle böyle bir şey yok. Çayır'ın altına otopark yapılmayacak. Çayır'a zaten dokunulmayacak, olumsuz bir şey varsa o düzeltilecek. Böyle bir şey kesinlikle söz konusu değil. İktidar grubunu Beykoz Çayırı'na davet etmiştim. Buyurun görelim,   olumsuz manzaralardan yüzlercesi çıkacak. Biz buranın Beykoz halkının, Yalıköy Mahallesi'nin Ortaçeşme'nin, Tokatköy'ün, kullanımına açılmasını, İstanbulluların kullanımına açılmasını arzu ediyoruz" şeklinde konuştu.

Başkan Murat Aydın: "Çayır'a Kameralar Koyduk"

Amaçlarının yeşil alanı artırmak olduğunun vurgulayan Başkan Murat Aydın: "Bakın yeşil alan artırılacak, peki bu alan veto edilerek mi artırılacak? Beraber yapalım ve alkışlayalım, Neye engel oluyoruz. Yeşile nasıl karışı çıkarız? " diye sordu.

Çayır'daki tüm çalışmaların 7/24 canlı yayınlanacağını söyleyen Başkan Murat Aydın:   "Buradaki faaliyetler tüm Türkiye'nin gözü önünde cereyan edecek. Birkaç gündür kameraları koyduk. Web sitemizde şu an 2 kamera Çayır ve etrafın sürekli yayınlıyor. Bu kameraların sayısını artıracağız. Bugünkü halini tüm İstanbul görüyor, tüm Türkiye görecek. Orada attığımız bütün adımları, ne yapıyorsak otopark mı yapıyoruz, bina mı yapıyoruz tüm Türkiye'nin gözlerinin önünde cereyan edecek. Geliniz bu olumlu adımda birlikte hareket edelim. Niye karşı çıkıyorsunuz anlayamadım, bana göre yaşananlar akıl tutulması" diye konuştu.

Başkan Murat Aydın: "Beykoz Çayırı'nda Nöbete Gerek Yok "

Başkan Murat Aydın konuşmasının devamında: "Biz oraya güzelleştirmek, spor sahaları, yürüyüş yolları yapmak, 5 bin m2'lik binalar var onları kaldırmak istiyoruz. Gençlerimiz spor yapıyor soyunma odası lazım, duş lazım. Şuan yok mu? Var,  baraka şeklinde var.   Oraları kaldıracağız yeşil alan yapacağız.   Yeşil alan 55 bin m2 artacak. Buradan Beykozlular, İstanbullular yararlanacak. Neye karşı çıkıyoruz, neyi veto ediyoruz?   Anlaşılır gibi değil. Beykoz Çayırı'nda nöbet tutmaya gerek yok. Kim Çayır'ın korunmasıyla ilgili nöbet tutmak istiyorsa ben de onlara eşlik edeceğim. Biz zaten kameralar koyduk. 365 gün 24 saat, yapılana kadar, yapıldıktan sonra da, görülecek. Gelin bu karara evet diyelim" şeklinde çağrıda bulundu.