İYİ Parti Beykoz İlçe Başkanı Akif Taşdemir ve  İYİ Partili Avukat Nimet Çelen, Beykoz-Tokatköy Mahallesi 487 ada,3 parsel kentsel dönüşüm alanındaki vatandaşlarla, Ortaşeme'de bulunan Giresun Tirebolular Derneği'nde biraraya geldi.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren İYİ Parti Beykoz İlçe Başkanı Akif Taşdemir, "Geçtiğimiz hafta ziyaret ettiğimizde arkadaşlarımızı, kimseden destek gelmediğini söylediler. Ama kendilerinin de daha önceleri destek isteyen bir yanları da yoktu. Burada siyaset yapacak bir durum yok. Sizin dertlerinizle dertlenmeye geldik. Hukuki durumda nasıl bir destek verebiliriz, şuan ki süreç ile nasıl bir yol izleriz diye buradayız." dedi.
 

Avukat Nimet Çelen: "Tokatköylülere tapu vermek zorundalar"

"Bize gelen evraklarda, kentsel dönüşüm projesi alanının rezerv alanına ayrıldığı ve Beykoz Belediyesi'nin muvafakattaname gönderdiği bilgisine ulaştım. Tapu Tahsisler anayasa ile iptal edilmiştir denilerek başkalarına verilmişti. 
 

Bunu imzalarsak ne olur, imzalamazsak ne olur? bu panikle, tereddütle hareket ettiğinizin farkındayım. Hepinizin tapu tahsis belgeleri vardır. 2981 sayılı yasayla, içinde oturanlara 1983 yılında verilen hak. Bu yerleri kullananlar, 2 bin TL'lik harç makbuzlarını ödeyenler. Bulundukları yerde, imkan olmazsa, bu ne demektir. Bulundukları yer,konut alanına değilde kamu alanına tahsil edilirse başka yerden "emsal tapu" verilecektir.

Şuan sizin olduğunuz yerin tapuya dönüştürmesi için hiçbir sorun yoktur. Siz burada minnet rica verilecek gecekondu, hak sahibisiniz yani tapu sahibisiniz aslında. İBB, burayı devrederken "yasalardan gelen haklarından kaynaklı tapularının verilmesidir" Beykoz Belediyesi de bugüne kadar bir uygulama yapmayarak sizin tapunuz üzerinden kentsel dönüşüm projesi yapmaya başlamıştır. Kentsel dönüşüm ile vatandaşın hakları korunuyorsa, güvence altına alınıyor ve insanlardan tahaattüt değil de belediye kendi yetkisi ile vatandaşın haklarını koruyorsa güzel bir uygulamadır. Ama bunlar yapılmıyorsa bu muvafakattanemeler sıkıntılıdır.

Muvafakattanemenin içerisinde bir kaç madde dikkatimi çekti. "Hak sahibinin tespiti hususu" var. Belediyenin burada tavrı, vatandaşı güvenceye almaksa eğer öncelikle bizim tapularımızı verin diyeceksiniz. Size bu tapularınızı müracaat ettiğiniz de size tapunuzu vermiyorsa arkasında art niyet arayın. Belediye olarak beni düşünüyorsan önce benim hakkımı arıyor, veriyor olması lazım. Böyle bir durum olmadığına göre, bunları art niyetten yanadır.


"2981 ve  4607 sayılı yasalara göre hak sahibisiniz"

Kullanıcılarına, kullandıkları yerlerin tapusunun verilmesi, satılması gerekmekteydi. Bunu yapmadan kentsel dönüşüme geçmesi demek RANT elde etme çabasıdır. Bunun aksini ispat etmek istiyorsa "size tapunuzu veriyorum, dairelerin de sertifikalarını veriyorum" ifadelerini kullanmalıdır.

15 gün önceden tebligat gönder, bir tarafta pandemi, bir tarafta kış, bir tarafta eğitim var.Bu kış günü 596 tane haneyi nereye atacaksın? 1500 TL. kira ile bu insanları nereye sığdıracaksınız?

Noter huzurunda imza atılmayan bir sözleşmenin çok bir hükmü yoktur. Bu yüzden bu iradeyi birlikte karar vermelisiniz..." şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından, İYİ Partili heyet vatandaşların sorularını cevapladı.