Tokatköy'ü gelecekte ne bekliyor?

Beykoz'un son günlerde en çok konuşulan mahallesi Tokatköy'ü kaleme alalım. En çok konuşulmasının sebebi ise Beykoz'da ilk dönüşümün başladığı mahalle olması...

Tokatköy ile ilgili daha önce bir yazı yazmış ve 2017 yılında başlayan süreci günümüze kadar anlatmıştım. Şimdiki yazımda ise Tokatköy'ün geleceği ile ilgili yazımı sonlandıracağım.

487 ada, 3 parsel...

661 hanenin olduğu, yaklaşık 90 dönüm arazinin bulunduğu yer... Gelecekteki ihtimalleri anlatmak istiyorum sadece. Bunlar bir bilgiye veya duyum üzerine yazılmış bir yazı değildir. Sadece bir öngörüdür...

Bölgede bulunan 200'e yakın insan evlerinin tapularını alabilmak adına Beykoz Belediyesi'ni mahkemeye verdi. 100'e yakın vatandaşta dönüşüm hemen başlaması adına evlerini yıktırdı.

* Mahkeme bölge halkına derse ki "siz haklısınız ve tapularınızı almalısınız" diye. Yıkılan evler artık boş arsa hükmüne düşecektir ve arsalar Beykoz Belediyesi'ne kalacaktır. Daha önceki kullanıcılar hak talep edemeyecektir.

* Binalarını boşaltanlar, tüm faturalarını ve vergilerini kapatanlar, kapılarını, pencerelerini sökenlerde artık evlerine geri dönüş yapamazlar. Faturalarını tekrardan açtıramazlar. İmar izni olmadığı için kapı numaralarınız iptal edildi. Her hangi bir şekilde fatura ve kapı pencere takamazsınız. Artık buralar Beykoz Belediyesi'nin malıdır.

Ne olacak?

* Yıkılan yerler ile yıkılmayan yerlerdeki komşular bir birine girer. Evleri yıkılanlar, yıkılmayanlara dönüşümün başlaması için baskı uygular. Komşular birbirine düşer...

* Dönüşüm projesinde 823 daire yapılacağı ve TOKİ'nin bu projeden 300 milyon TL. zarara gireceğini Beykoz Belediye Başkanı söyledi. .TOKİ girdiği projelerde zarar etmez. 823 daire yerine 1200 daire yapar. TOKİ, kendi imarını kendi belirleyebiliyor. Böyle bir yetkisi var.

Daire fiyatları da 1+1 fiyatı tahminen 2 milyon olur. 3+1 daireler de 5 milyondan aşağı olmaz.

* Bu projede 2024'den önce başlamaz. Kiraya çıkanlara 2 yıl kira yardımı yapılır, ondan sonra yardım kesilir. Evlerini boşaltanlar mağdur olur. Mağdur olduklarıyla da kalır.

* İmza atmayıp mahkeme yoluna gidenler, mahkemeyi kaybeder ve Murat Aydın'da kızıp, mağdur etme yoluna giderse; imza atmayanlar hak talep edemez evsiz kalırlar.

* 280 bin TL'ye daire alıp zengin olmayı düşünenler ise sadece hayal kuruyorlar. Sözleşmedeki "ŞEREFİYE PAYI HARİÇ" ibaresinin önü açıktır. Kaç paraya alacakları kesin bir dille belirtilmediği için ne ödeyecekleri bilinmemektedir.

Her iki türlü de mağdur olacak ciddi bir kitle var. İş tamamen insanlıklarına kalmıştır...

(Bu yazı sadece ön görüdür. Bunlar olacak diye bir durum yoktur.)

Saygılar...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Süleyman vural
Süleyman vural - 2 ay Önce

Senin öngördüğün şeyleri komşularımız da ön görseydi kimse mağdur olmazdı ve herkesin gönlü olurdu belediyenin bu zamana kadar söylediği herşey yalandan ibaret olmuştur. Hiçbir dediği doğru çıkmadı. Beykoz belediye başkanı murat aydın bizim ağız kokumuzu çekemezmiş bana öyle söyledi. Bizim ağız kokumuzu çekmeyen bizede hizmet etmez bu bilin ona göre gardınızı alın.

Ismail calcali
Ismail calcali - 2 ay Önce

Bu yazılanlara tamamen katılıyorum 4 5 aydır aynı şeyleri tekrar ediyorum yılmaza tesekurler

Seyfi Akyıldız
Seyfi Akyıldız - 2 ay Önce

Aynen katılıyorum