Beykozlu İnanılmaz Aile

Beykoz’da yaşayan iki çocuklu Taşova ailesi, bisiklet ve kros yarışlarında tam 58 madalya ve 4 kupa kazandı. Baba Edip Taşova’nın başlattığı yarış sevdasını çocukları Cengiz ve Rabia sürdürüyor.

Beykozlu İnanılmaz Aile

Tokat'tan 1995'te eşiyle birlikte İstanbul'a gelen Edip Taşova, Beykoz'un tabiatıyla ünlü semti Polonezköy semtine yerleşti. Spor yapmaya meraklı babanın 1996'da Rabia, 1999'da ise Cengiz adlı oğlu dünyaya geldi. Çocuklarıyla birlikte spora yönelen Edip Taşova, Polonezköy'ün doğal parkurlarında çocuklarına dağ bisikleti ve kros çalıştırdı. Dağ bisikleti branşına başlayan Cengiz 9 yaşında, Rabia ise 13 yaşında profesyonel yarışlara girmeye başladı. Kısa sürede başarılara imza atan Rabia ve Cengiz, 2013'te Bursa'daki yarışlarda biri ikinci diğeri dördüncü oldu. Büyük bisiklet spor kulüplerinin karşısında ferdi sporcu olarak mücadele eden Rabia ve Cengiz'in bu başarısı büyük dikkat çekti. 2014'te Cengiz talihsiz bir kaza geçirerek dalağının hasar görmesi üzerine dağ bisikletini bırakmak zorunda kaldı. Rabia ve Cengiz kardeşler kaza sonrasında spor hayatına farklı bir dalda devam etme kararı aldı. Kros koşularına başlayan kardeşler, bu arada Beykoz Okullar Arası Yarışları'nda Beykoz birinciliğini kazandı. Rabia Taşova o motivasyonla daha sonraki Beykoz koşularında da defalarca dereceler aldı. Cengiz Taşova da üçüncü olup okullararası yarışlarda Beykoz'u temsil etme hakkı kazandı.

2016'DA İLK ZAFER

Baba Edip Taşova hem çocuklarına antrenman yaptırıyor, hem de kendisi kros yarışlarına hazırlanıyordu. 2015'te ilk yarışına girdi. Toplam 14 ülkeden 1280 sporcunun bulunduğu yarışta, kendi kategorisinde 7'nci olarak ilk başarısını elde etti. 2016'da da dört etaptan oluşan 45-55 yaş kategorisindeki yarışta şampiyonluğu göğüsledi. Ayrıca İznik Maratonu'nda da ikinci oldu. Taşova ailesi toplamda dağ bisikletinde 36 madalya, 7 genel klasman kupası, koşu yarışlarında ise 22 madalya 4 kupa kazandı.

Beykoz Gündem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER