Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Beykoz'daki Kaçak Yapıları Yıktı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Beykoz'daki Kaçak Yapıları Yıktı

Daha önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gerçekleştirileceği ve İstanbul Valiliği himayesinde yapılacağı duyurulan "Orman arazisi üzerinde konuşlanan kaçak yapıların" yıkımına bugün başlandı. Beykoz'la birlikte toplamda 13 ilçede eş zamanlı başlayan yıkımlar kapsamında Beykoz Yenimahallede'de toplamda 30 konut ve işyerinin yıkım işlemleri tamamlandı. Valilikten daha önce tebligat yapılan ve yıkımı konusunda önceden uyarı yapılan Beykoz'da gün boyunca devam edecek olan yıkımda, toplamda 133 noktada işlem yapılacak.

Beykoz Yenimahalle'de gerçekleştirilen yıkım işleminde, Dr. Ömer Besim Paşa Caddesi'nde yoğunlaşıldığı dikkat çekti. Çevik Kuvvet ekiplerinin yoğun önlem aldığı yıkım öncesinde Beykozluların konutlarından eşyalarını dışarı çıkarmalarına izin verildiği gözlendi. Beykoz’da yapılan kaçak yapıların yıkımına bugün, Beykoz'da Çavuşbaşı, Dereseki, Elmalı ve Tokatköy'de de tebligat yapılan meskenlerde yıkım işlemlerinin devam edeceği öğrenildi.

Valilik tarafından yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

"Ormanlarımız; milletimizin en kıymetli varlığı, doğadaki bütün canlılarla ortak yaşam alanımız, yarınlara bırakacağımız en değerli mirasımızdır. Tek bir ağaçtan başlayarak, bütün ormanlarımızı korumak, yaşatmak, orman varlığımızı daha da artırmak, en önemli milli ve insani görevlerimiz arasında bulunmaktadır. İstanbul'umuzun sahip olduğu orman varlığının korunması, muhtemel yangın, kaçak yapılaşma, vb. olumsuz etkilerden arındırılması için, ilimizdeki bütün kamu kurum ve kuruluşları, basın, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarımızın yakın işbirliği ve dayanışma içerisinde hareket etmesi gerekmektedir.

Bu çerçevede; 2019 yılı başından günümüze kadar valiliğimizin koordinasyonunda 14 İlçe Kaymakamlığı, 14 Belediye Başkanlığı, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve ilgili kuruluşların katılımıyla sürdürülen çalışmalarda önemli mesafeler alınmıştır. İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü personeli tarafından yerinde yapılan çalışmalar ve bunu destekleyen uydu görüntüleriyle İstanbul'da devlet ormanlarına 31.12.2017 tarihinden sonra usulsüz yollarla 315 adet muhtelif cinste kaçak yapı inşa edildiği tespit edilmiştir.

İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü'nce tespit edilen muhtelif cinsteki kaçak yapılarla ilgili olarak, yetkili cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunulmuştur. İstanbul Orman Bölge Müdürlüğünce gerçeğe aykırı beyanlarla alındığı tespit edilen yapı kayıt belgelerinin iptal edilmesi için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne bildirimde bulunulmuştur. Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan kontroller sonrasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca İl Müdürlüğüne yapılan yetki devri kapsamında gerçeğe aykırı beyanla alınmış olduğu tespit edilen 103 adet yapı kayıt belgesi iptal edilerek, yapıların bulunduğu yer belediyeleri ve İstanbul Orman Bölge Müdürlüğüne bildirilmiştir.

İstanbul Orman Bölge Müdürlüğünce 31.12.2017 tarihinden sonra yapıldığı tespit edilen 315 kaçak yapının, 775 sayılı Gecekondu Kanunu'nun 18. Maddesi gereğince bulunduğu yer belediyesince yıkılması için 14 ilçemizin belediye başkanlığına bildirimde bulunulmuştur.

Valiliğimizin koordinasyonunda; Arnavutköy, Beykoz, Çatalca, Çekmeköy, Eyüpsultan, Kağıthane, Kartal, Pendik, Sancaktepe, Sarıyer, Silivri, Sultangazi, Şile ve Ümraniye ilçelerimizdeki kaçak yapıların yıkılması amacıyla belediyelerimizce oluşturulan yıkım ekiplerine valiliğimizce görev sorumluluk alanlarına göre Jandarma ve Polis ekipleri görevlendirilerek her türlü güvenlik desteği sağlanmış ve gerekli bütün önlemler alınmıştır.

Tespit edilen kaçak yapılar, bulunduğu yer belediye başkanlıkları tarafından 18.09.2019 tarihinde 775 sayılı Gecekondu Kanunu'nun 18. maddesi uyarınca yıkılarak, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü'ne teslim edilecektir. İlimizde başlatılan kaçak yapıların yıkımına ilişkin çalışmalar, yargı yolu açık olmak üzere yapılmaktadır. Orman alanlarında başlatılan bu süreç, kaçak yapıların olduğu diğer yerlerde de kararlılıkla devam edecektir. 'Ormanlar Hepimizin' anlayışıyla yapılan bu çalışmalarda; ilçe belediye başkanlarımıza ve personeline, Orman Bölge Müdürlüğümüz, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz, güvenlik güçlerimiz ve katkı sağlayan bütün kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyoruz."

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2019, 16:46

Beykoz Gündem

YORUM EKLE
YORUMLAR
Baris 1908
Baris 1908 - 2 yıl Önce

Yazıklar olsun. Nun okulları ormanın içinde değil miydi. Beykoz konakları acarkent çubuklu va evleri mesa konutları nerede yapılıyor ormanı katledip yapılmadı mı. Fakire mi yasak. O kadar insan ne yapacak kışa giriyoruz kim düşünecek bu insanları

Hikmet
Hikmet @Baris 1908 - 2 yıl Önce

Fakir Ölsün zengin yaşasın. Neymiş ormanı yaşatmak korumak buna sokaktaki deli bile güler. Barışın dediği gibi acarkent beykoz konakları alman üniversitesi olduğu yer ormandı hemde ne güzel bir orman orası talan edildi. Yine küçüksuda neft makılık ormanı talan etti şuan inşaat yapıyorlar. Bu millet bir gün gelecek intikamını alacak az kaldı. Siz mazlumun yanında değil artık zenginin yanında oluyor kul hakkı yiyorsunuz. Allahın gazabı üzerinize olsun.

Kasım Haşimî
Kasım Haşimî - 2 yıl Önce

Hiç kimse unutmasın!
Bu vatanı 15 temmuzda köprüye, meydanlara o Acarkentteki, Beykoz konaklarındaki zenginler çıkmadı. Bu vatanı o evleri yıkılan, evleri yıkıkacak olan garibanlar ve onların evlatları kurtardı. Karşılığı bu olmamalıydı.
*
Seçim öncesi imar barışını çözeceğim diyen başkan şimdi ne yapmakta ? Zeytinburnundan buraya bisiklet yolu yapmaya, karpuz festivali yapmaya mı gelmiş ?
*
Beykoz'a Beykozlulara yapacağı en büyük hizmet bu imar sorununu çözmek olacaktır.
*
Ak parti başa geldiği zamanlarda Çekmeköy'ün, Başakşehir'in, Kayaşehir'in adı bile bilinmiyordu. Oralar ormandı kimsenin olmadığı, nüfusun az olduğu yerlerdi. Şimdi oralar öyle bir değerlendi ki metro dahil her şeyler geldi. Eee bizim Beykoz'un adı senelerden beri biliniyor neden Beykoz'a bu zamana kadar bir yatırım yapılmadı? Fabrikaların olduğu, insanların işsiz gezmediği, paşabahçe, kundura fabrikaları zamanından bahsetmeyeceğim bile.
*
Bundan önceki başkan Beykoz'a ne hizmet yaptı?
Beykoz'un hangi derdine derman oldu?
Beykoz'a hangi yatırımları yaptı?
Beykoz halkının maddi imkandan rahatlamaları için hangi alanlarda hizmet verdi?
Soruları çoğaltmak mümkün. Hiçbirinin cevabını bilmiyorum.
*
Bildiğim bir tek bir şey var o da: " başa gelen kişilerin kendilerini ve adamlarını zengin edip kasalarını doldurduklarıdır."
*
Hiç kimse haktan, adaletten, Allah korkusundan, kul hakkından, dinden, imandan, şeriattan, başörtüsünden bahsetmesin. Çünkü bu ülkede en çok istismar edilen şey DİN oluyor...
*
Her şeyin en iyisini Allah bilir.

Rıdvan yılmaz
Rıdvan yılmaz - 2 yıl Önce

Başkan da karpuz festivali yapsın

Seda akça
Seda akça - 2 yıl Önce

Bir haber yaparken doğru haber yapın evleri yıkılanlardan biride benim yakınımın evi kimseye tebligat gittiği falan yok olayları yumuşatmaya çalışmayın insanlar yaptığın doğru olduğunu savunmuyor bu ev yapılırken neredelerdi ceplerini doldururken yap yap imar çıkacak diyenler bugün Beykoz terk ettiler insanlara yapı kayıt belgesi verip paraları alıp yetkili kişilere bunu sorduğumuzda belediyenin paraya ihtiyacı vardı bunu uydurdu diyorlar hangi bize süre tanıyın eve hiç bir yazı gelmedi 15 gün zaman verin sokaktamı yaşayalım dediğimizde bize yarım saatiniz var evi boşaltmak için gerisi bizi ilgilendirmez dediler orman bölgesi olarak geçen yerlere tebligat gönde zorunluluğu yok diye bir cevap aldık hangi vicdana sığar çok sevgili belediye başkanımız halkı sokakta evi için mücadele ederken kendisi festival festival geziyordu çünkü Beykoz un tek eksiği festival valilik kararı varmış ama bugün biz bunu yaşadıysak bizim evlerimiz değil bize 15 gün süre vermeyen bunun için mücadele etmeyen belediye başkanımıza olan güvenimiz yıkıldı bir sonraki seçimde Görüşmek üzere

Zümra Kılıçarslan
Zümra Kılıçarslan - 2 yıl Önce

Bende bizzat oradaydım kendi gözlerimle gördğm olanları adam evin çatısından atlicaktı inmedi aşağı karısı ve çocukları fenalaştı hastaneye kaldırıldı

Dilek
Dilek - 2 yıl Önce

bari kalabilecekleri bir ev verin adamlara o kadar ozenmis yapmış. çatısı bile yeni. cok iyi bilirim.bu duygusuyu. tapusu olan 3 katlı evin en üst katindaydik. oda eklemek istiyorduk ama sürekli mahalleden birileri ispiklerdi gelip yikarlardi. milyarlar harcadi babam eve kac yıl uğraştık sabrettik anca oldu. cok ağladık.. Allahim yardım etsin sizlere inşAllah. :((

halil
halil @Dilek - 2 yıl Önce

tebligat yapildi yalinina kimse inanmasin villa yapanlar ormani kesip ve buna odul olarak devlette elektirik yol su dogalgaz gotur sonra bize gelince ormani korumak de ne kadar adisiniz Allahinizdan bulun bu kis gunu esyalarimiz hala disarda kina yakin...

Fuat kasap
Fuat kasap - 2 yıl Önce

Beykoz da Nuh okulları yapıldı orman içine kimse yılmadı garibanın evini yıkarsınız anca sermayi dokunmaz siniz

İlknur yılmaz
İlknur yılmaz - 2 yıl Önce

Önceden bende üzülüyordum yıkılan evlere ama başka insanlar çaresizce imar beklerken bazılarının ev yapması adeletsizlik olurdu bizim arsamız var be beklemekten başka çaremi yok bebeğim var sobalı evde zar zor idare ediyoruz


SIRADAKİ HABER