Gürsel Tekin: "Temel ihtiyaçlar ÜCRETSİZ olmalı!"

Gürsel Tekin: "Temel ihtiyaçlar ÜCRETSİZ olmalı!"

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Corona virüsü dolayısıyla bir basın açıklaması yaparak, yaşanan süreçte Devletin milletinin yanında olması gerektiğini belirtti. Virüs salgını dolayısıyla işsiz kalan ve gelir kaybına uğrayan vatandaşlara kira, elektrik, su doğalgaz ve iletişim gibi konularda ücretsiz hizmet verilmesi gerektiğini vurgulayan CHP milletvekili Tekin, işyeri zorunlu olarak kapanan çalışanlara da temel gıda ve kişisel hijyen malzemesi yardımı yapılmasının çok önemli olacağının altını çizdi. Virüse karşı fiziki tedbirlerin alınmasının yanı sıra olayın sosyal boyutunun ihmal edilmemesi gerektiğine de dikkat çeken Gürsel Tekin, "Yönetenler Evde Kal çağrısı yapıyor ama evde kalmanı önünü açacak hiçbir yasal düzenleme de getirmiyor" şeklinde konuştu.

Corona virüsüyle ilgili olarak küresel anlamda yaşanan panik, son bir haftalık süreçte Türkiye'de de gözlemlenirken, yöneticilerin "Evde kalın" çağırısı beraberinde büyük sorunları da getirdi. CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, yaşanan süreçte sorunları ortadan kaldırılması adına Devlet yöneticilerine çağrıda bulunurken, şunları ifade etti:

GÜRSEL TEKİN: "KONUT ALIMI TEŞVİK EDİLİYOR, İŞÇİYE DUA EDİN DENİYOR" 

"Türkiye’de Koronavirüs (COVID-19) salgınında enfekte olanların ve salgından dolayı yaşamını yitirenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Bilim insanları ve uzmanlar önümüzdeki üç haftanın ülkemiz için en kritik hafta olduğunu söylüyorlar. Koronavirüs salgınıyla mücadele, sadece sağlık alanında değil, toplumsal yaşam ve ekonomi alanında da kapsamlı önlemler alınmasını zorunlu kılıyor. Bu noktadan sonra herkesin bir seferberlik ruhuyla dayanışma içerisine girmesi her zamankinden daha büyük önem arz ediyor.

Virüse karşı sağlık önlemlerinin tavizsiz biçimde alınması gerekirken, mücadelenin sosyal boyutu asla ihmal edilmemelidir. Türkiye’de milyonlarca insan kamusal alanda, fabrikada, sokakta, şantiyede, markette, sette ve sayısız iş kolunda en temel ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmaya devam ediyorlar. Siyasi iktidar ve yönetenler “Evde Kal” çağrısı yapıyor ama evde kalmanın önünü açacak hiçbir yasal düzenlemeyi getirmiyor.

İktidarın aldığı tedbirler, işçileri ve toplumu korumaktan ziyade yandaşını korumaya yönelik olduğu anlaşılıyor. Virüse karşı alınacak önlemlerde konut satısına teşvik çıkarken, işçiye ise sadece “dua edin” deniliyor. İktidar işçileri salgın yokmuş gibi çalıştırılmaya devam ediyor." 

İktidarın hem evde kal çağrısı yapıp hem de çalışanların hiçbir şey yok gibi işlerini devam ettirmesinin beklenmesinin kabul edilemez olduğunu anlatan CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, konuya dair olarak önerilerini ise şu şekilde sıralıyor:

CHP MİLLETVEKİLİ GÜRSEL TEKİN: "50 YAŞIN ÜZERİNDE BULUNAN İŞÇİLER, ÜCRETLİ İZİNLİ SAYILMALIDIR!"

1- Korona hastalığı tanı ve tedavisi sürecinde aktif rolü olan hekim ve sağlık çalışanlarının her türlü korunma gereksiniminin sağlanması, maske vb. ihtiyaçlarının eksiksiz olarak giderilmesi, çalışma saat ve koşullarının kendileri ve yakınlarının sağlığını da dikkate alacak biçimde düzenlenmelidir. Talep eden sağlık çalışanına ücretsiz otel ve misafirhane hizmeti verilmelidir.

2- Hiçbir önlem alınmadan yüzlerce inşaat işçisi hijyen olmayan koşullarında salgın tehdidiyle çalışmaya devam ediyor. Gerekli önlemlerin alınmadığı tespit edilen şantiyelerde, çalışmalar acilen durdurulmalı, Kronik rahatsızlığı olan ve elli yaşın üzerindeki işçilere ücretli izin verilmelidir.

3- Maden işçilerine yönelik koronavirüs önlemleri yeterli ve azami düzeyde alınmalıdır. Eğer bu önlemler yeterli düzeyde alınamıyorsa,  Koronavirüs tehlikesi geçinceye kadar madenlerde çalışmaya ara verilmelidir. Çalışmaya ara verilmesi halinde de işçilerimiz ücretli izinli sayılmalıdır.

4- Balıkçılarımızın vadesi gelmiş borçlarının gelecek av sezonuna kadar ertelenmesini gerekmektedir.

GÜRSEL TEKİN: "ÇAÜRI MERKEZİ ÇALIŞANLARI İÇİN UZAKTAN ÇALIŞMA VE ÜCRETLİ İZİN KONULARI DEĞERLENDİRİLMELİDİR"

5- Ülkede yaklaşık 110 bin çağrı merkezi çalışanı bulunuyor. Bu çalışanlar için bir an önce uzaktan çalışma ve ücretli izin konuları gündeme alınmalıdır.

6- TÜVTÜRK (Taşıt Muayene İstasyonları) kapatılmalı tüm çalışanları ücretli izinli sayılmalıdır. Bu sürede; araç muayenesi gelen araçlarda gecikme bedeli, ceza vb yaptırımlar durdurulmalıdır.

7- Marketlerde kasiyerlerin çalışma sürelerinin kısaltılmalı, belli süre aralığı ile dinlenmeleri sağlanmalı, müşteri ve kasiyer arasındaki güvenli mesafe oluşturulmalıdır. Marketler dönüşümlü olarak açılıp kapatılmalıdır.

8- Kamera önü ve arkası olmak üzere binlerce set çalışanı ve oyuncu zorlu çalışma şartları içinde işlerine devam ediyorlar. Dizi, film vb çekimlere ara verilmelidir.

9- Son olarak, Koranavirüs salgını süresince işsiz kalanların ve gelir kaybına uğrayanların kira, elektrik, su, doğalgaz ve iletişim gibi temel ihtiyaçlar ücretsiz olarak verilmelidir. İşyerleri zorunlu kapanan çalışanlara, temel gıda ve kişisel hijyen malzemeleri yardımı yapılmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2020, 18:04

Beykoz Gündem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER