CHP'li Sataloğlu: "Belediye Seçimleri Komple Yenilenmeli"

Beykoz Belediye  Başkanı Murat Aydın'ın ilde katıldığı toplantıdan dolayı Belediye Meclisi 2. Olağan toplantısını, Başkan Vekili Gaye Zayıf Başkanlığında gerçekleştirdi.

CHP'li Sataloğlu: "Belediye Seçimleri Komple Yenilenmeli"

Beykoz Belediye  Başkanı Murat Aydın'ın ilde katıldığı toplantıdan dolayı Belediye Meclisi 2. Olağan toplantısını, Başkan Vekili Gaye Zayıf Başkanlığında gerçekleştirdi.

Meclis Başkan Vekili Gaye Zayıf ve Meclis Üyesi Gülay Demirel, Anneler Günü'nü kutlarken, CHP'li Şefik Yavuzyılmaz da muhtarların sorunlarını dile getirdi.

CHP grubu adına söz alan Cemal Sataloğlu oldu. Gündem dışı konuşan Sataloğlu, YSK'nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin yenilenmesiyle alakalı "6 Mayıs 2019 tarihinde bir hukuk cinayeti işlenmiştir" sözleriyle başladı.

Sataloğlu sözlerine şu şekilde devam etti. "6 Mayıs 2019 ülkemizin demokrasi tarihine kara bir gün olarak geçmiştir. Bu tarih hiç unutulmayacaktır. Hukukun, adaletin ve temiz siyaset ve ekonomik istikrarın tek bir kişinin şahsi korku ve hırsına bu şekilde feda edildiği başka bir örnek tarihimizde yoktur..

Halkın açık tercih ve talimatını ayaklar altına alan demokrasi düşmanları bilerek isteyerek planlı bir hukuk cinayeti işlemişlerdir. Demokrasimiz açısından esas acı olan seçim güvenliğini sağlamakla görevli hakimlerin de bu kirli darbeye iştirak etmesidir.

Demokratik MEŞRUİYETİN elde kalan son kalesi ve namusu olan sandık ,o namusu korumakla görevli olanların eliyle, millet iradesine kast edenlerin emellerine teslim edilmiştir. Demokrasinin temelini oluşturan hukukun üstünlüğü, kuvvetler ayrılığı, seçme ve seçilme hakkı bu kararla açıkça ortadan kaldırılmıştır. Sorumluları elbette tarih huzurunda ve millet vicdanında hak ettikleri sonu bulacaktır." dedi.

Cemal Sataloğlu: "Belediye Başkanlığı Seçimler Yenilenmelidir"

"Ülkemizin 180 yıllık çağdaşlaşma,73 yıllık demokrasi yürüyüşüne ve kurucu genel başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlığı yakalama ve geçme hedefine bir kez daha kuvvetle sahip çıkıyoruz.. Partili cumhurbaşkanlığı sisteminin, iktidar partisi ile devlet arasında sınırları nasıl yok ettiği kısa sürede görülmüştür. Mülkiye müfettişleri, polisler, savcılar iktidarın seçimi yeniletmeye dönük çalışmalarında sahaya sürülmüş, devlet memurlarına siyasi amaçlar doğrultusunda talimatlar verilmiş, baskılar yapılmıştır. Başa geçen parti ile devlet arasındaki sınırları ortadan kaldıran bu sistem, demokrasimizin önündeki en büyük tehdit olduğunu göstermiştir.

Ülkemizde ekonomik sıkıntılar artık taşınamaz hale gelirken ,huzursuzluk her geçen gün artarken, içeride ve dışarıda güvenlik riskleri giderek belirginleşirken buna bir de bizzat ülkeyi yönetenler tarafından yönetimde MEŞRUİYET krizi eklenmiştir. Eğer sandık kurullarında şaibe var ise 31 Mart’da Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimiyle aynı sandıkta ve aynı zarflarla yapılan ilçe belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimleride yenilenmelidir.

Biz cumhuriyet Halk Partililer olarak demokrasiden, hukukun üstünlüğünden, seçme ve seçilme hakkının tam güvence altında olmasından yana olduğumuzu, milletimiz ve tarih huzurunda ilan ediyoruz.

Türkiye’nin karşılaştığı bu yol ayrımında demokrasiye inanan, hak ,hukuk ve adalet duygusunu içinde taşıyan, siyasi düşüncesi ve parti AİDİYETİ ne olursa olsun, halkımıza elimizi uzatıyoruz." şeklinde konuştu.

AK Parti Grup Başkan Vekili Adem Sefer CHP'ye cevap verdi. Sefer, "İtraz süreci içerisinde ilçlerde oyların sayılması yönünde itiraz etmiş olsaydınız bu konu değerlendirilebilinirdi. CHP’de maalesef şöyle bir durum var, yargı size uygun karar verirse bağımsız oluyor ama hoşunuza gitmeyen bir karar olursa yargı bağımsızlığını kaybetmiş oluyor. Bu bakış açısı doğru değil.  23 Haziran'da millete gidilecek, buna herkesin saygı duymasını bekliyoruz" dedi.

CHP'li Aydın Habil'de "Tek zarf, 4 oy kullanıldı. Ne hikmetse sadece İBB'de sorun çıkmış. Sandık başında duracak insanları da ilçe seçim kurulları belirliyor ve kabul ediyor. Burada adaletsiz bir tutum olduğu aşikar ortadadır.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2019, 12:33

Beykoz Gündem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER