Abdullah Gül, Beykoz'dan Seslendi

Abdullah Gül, Beykoz'dan Seslendi

Görev süresi dolduktan sonra  Beykoz'a yerleşen 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, seçimlerdeki belirsizlikleri, sürecin uzamasını ve mazbata alması beklenen seçilmiş kişilerin yerine ikinci sıradaki kişilerin görevlendirilmesini eleştirdi. Türkiye'nin dünyadaki algısında olumsuz izler bırakıldığına işaret eden 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kendi adına açılmış inyernet sitesinde şunları söyledi:

“Türkiye'nin 1950'de çok partili sisteme geçmesinden bu yana neredeyse 70 yıldır seçimler hiç bir zaman tartışma konusu olmadı. Ancak üzülerek görüyoruz ki, son zamanlarda  seçimlerin yapılması ve sonuçlarıyla ilgili tartışmalar yaşanıyor. Bu kaçınılmaz olarak hem içeride hem dışarıda Türkiye'nin itibarını zedeliyor. Son yerel seçimlerde bu tartışmaların çok daha yoğunlaşmış olmasını görmek üzüntü verici."

Bu seçimlerde iki konunun öne çıktığını da vurgulayan 11. Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle bitirdi:

“İlki, seçilen bazı adayların tüm aday olma süreçlerinde hukuki gerekleri karşılayıp adaylıkları kabul edildikten ve seçildikten sonra  düşürülmeleri, sayıları çok az da olsa, oldukça tartışılacak bir durum. İkincisi, İstanbul'da seçim sonuçlarının açıklanmaya başladıktan sonra o gece yaşananlar ve seçim sonuçlarının kesinleştirilmesinin bu kadar uzatılıp geciktirilmesi. İşin hukuki ve teknik kısmından ziyade politik söylemlere girilmesi. Bütün bunlar Türkiye'nin itibarına zarar verecek şeyler. Hukuki gerekçeler hızla tamamlandıktan sonra seçimin sonuçlarını açıklamak ve tartışmaları noktalamak gerekirdi. Aslen hukuki ve teknik bir mesele olan ve bu konuda yeterli bir geleneği olan seçim sonuçlarına itiraz ve bu itirazların incelenip sonuçlandırılması hızla bitirilmeli. Bu meselenin uzaması Türkiye'ye de zarar verir demokrasimize de gölge düşürür. Türkiye'yi yönetenlerin önünde hem seçimsiz bir 4.5 yılları var hem de üzerinde çalışılması gereken ciddi meseleler var ve bu tip tartışmalardan uzak durup memleketin geleceğine konsantre olmaları çok önemli diye düşünüyorum. Türkiye'yi seçimleri tartışmalı bir ülke haline asla getirmemek gerekir.”

Haber: Ferdi Güngör

Beykoz Gündem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER