Sığ gündemlerden gerçek gündemlerle yolculuk

Daha önceki yazılarımda Beykoz’un imar planlarının onay sürecindeki bürokrasinin çokluğundan bahsetmiştim. Bu nedenle ilçemizin plan sorununun yıllardır çözüme kavuşamadığını yaşayarak görüyoruz. Belediye başkanımız Sayın Murat Aydın, meclis toplantısında, ‘planları muhalefet yapsın’ şeklinde beyanatı oldu. Anlaşılan o ki sayın başkanımız da bu bürokrasinin farkına vardı ve Ankara duvarına çarptı. Ülkemizin mevcut kanunlar ve bürokratik yapıdan dolayı en problemli ilçesi Beykoz’dur. 

Ankara duvarına çarpan bir konu da imar barışı meselesi. 2018 Yılında çıkarılan imar barışı olarak adlandırılan yasal düzenleme ile vatandaş kaçak olan yapılarına yapı kayıt belgesi alarak  yıkımını engellemiş oldu. 14 Şubat 2020 tarih ve 7221 sayılı kanunun 14. Maddesine göre, yapı kayıt belgesi alan yapılara güçlendirme imkanı sağlanmıştır. Bu maddeye göre, yapı kayıt belgesi alan bina sahibi, zemin etüdüne göre statik proje hazırlatıp Belediyeye onaylatarak yapıyı deprem açısından güvenilir duruma getirebilir. 

Ancak, 14. Maddenin devamında sit alanlarında kalan yapılar bu uygulamanın dışında bırakılmış. Beykoz’daki vatandaş bedelini ödeyerek yapı kayıt belgesi alabilir, fakat binasını güçlendiremez. Kanun yapıcılar, maalesef Beykoz halkını deprem tehditi ile yaşamaya devam etmek zorunda bırakmışlardır. Belediye başkanımız ve yerel siyasetçilerimizden bu konuda gerekli girişimleri yapmalarını bekliyoruz. 

Belediye meclisinde ilçemizin bu gibi sorunlarının gündeme getirildiği ve çözüm önerilerinin tartışıldığı gündemler olması gerekirken, CHP ilçe başkanının talimatıyla partisine mensup meclis üyelerinin toplantıyı terk etmeleri gündem olmuştur. Halbuki Beykoz halkı, iktidar ve muhalefet partilerinden bu köşede birkaç aydan beri ifade ettiğim sorunlarının ve ilçemizin diğer sorunları konusunda çözüm için çalışmalarını beklemektedir. Sığ gündemlerin Beykoz halkına hiçbir faydası yoktur. 

Korona virüslü vaka sayıları yaz mevsimi ile birlikte artış göstermektedir. Herkesin bu konuda birey olarak kurallara uyması gerekmektedir. 

Sağlıklı günler   
       

YORUM EKLE