Sivrisinekle Vatandaş-Belediye Topyekûn Mücadele

Sivrisinekle Vatandaş-Belediye Topyekûn Mücadele

Beykoz Belediyesi’nin kıştan bu yana etkin şekilde yürüttüğü sivrisinek ve uçan kanatlılarla mücadele çalışmaları kapsamında gece ve gündüz ilaçlama ekipleri sahaya indi. Vatandaşların bilinçlenmesi ve aktif katılımını amaçlayan kültürel mücadeleye de hız verildi.

Beykoz’da ilçe sakinlerinin huzurlu bir yaz mevsimi geçirmesi için aylar öncesinden başlatılan sivrisinek ilaçlama çalışmaları 45 mahallede, 4 larva ekibi ve 1 özel mülk ilaçlama ekibi olmak üzere 5 araç ve 21 personelin katılımıyla gece ve gündüz kesintisiz bir programla sürüyor.

İlçe genelindeki gece ilaçlama çalışmaları Haziran ayı itibari ile Eylül ayı sonuna kadar sivrisineklerin havada etkin görüldüğü 19:00-24:00 saatleri arasında her mahallede haftada bir gün olmak üzere yürütülecek.

Gündüz ekipleri ise vatandaşlardan 444 66 61 No’lu Çözüm Merkezi’ne gelen talepler doğrultusunda ilçe genelindeki dere kenarları, sulak alanlar, metruk binalar, kanallar,  havuzlar, parklar ve çalılıkları ilaçlıyor.

Larva Çalışmaları Aylar Öncesinde Başladı

Aylar öncesinden başlayan larva tespit çalışmaları sonucu belirlenen 4 bin 255 kaynak ekipler tarafından düzenli olarak ilaçlanırken aynı zamanda ilçede bulunan 17 dere ve bağlantılarında da oluşabilecek vektörlere karşı gerekli önlemler alındı.

Ayrıca tespit edilen 520 adet gübrelik, karasinek üremesine karşı ekipler tarafından düzenli olarak ilaçlanıyor. 

Kesin Çözüm Kültürel Mücadele

Beykoz Belediyesi ilçede başlattığı kültürel mücadele kapsamında vatandaşların bilinçlenmesi ve aktif katılımına yönelik çalışmalara da hız verdi.

İlçe sakinlerinin sinek üreme alanlarına yönelik alabileceği basit önlemleri içeren bilgilendirici etiket ve broşürler hazırlanarak dağıtımları yapıldı. Broşürlerde vatandaşlardan özellikle saksı, oluk, eski lastikler, kedi-köpek mama kapları, süs ve plastik havuzları, temiz tutmaları ve bidonların ağızlarının kapalı tutulması isteniyor. 

Bahçe ve balkonlarda ağzı açık bırakılan su bidonunda bir gün içinde binlerce sivrisinek üreyebiliyor. 

Kaynakları Kaldıralım, Kapatalım ve Kurutalım 

İlçede hayvancılık faaliyetlerinin yoğun olması dolayısıyla karasinek üreme kaynağı olan gübreliklerin kapalı tutulması hususunda görevliler tarafından çiftçiler ziyaret ediliyor, uyarı ve tebligatlar yapılıyor.

Belediye ekipleri vatandaşlardan sivrisinekle mücadelede kesin mücadele olan “Kaldıralım Kapatalım ve Kurutalım”  kuralına uyulmasını istiyor.

Beykoz Gündem

YORUM EKLE
YORUMLAR
yavuz kocabalkan
yavuz kocabalkan - 2 ay Önce

Sayın yetkili ;Sİvrisinek ve larva mücadelesinde o kadar çok başarıları var ki Beykoz beledıyesının bahçede balkonda oturmaktan gına geldi isyerimizin bahçesini kesinlikle açamıyoruz lütfen bu kadar yoğun ilaçlamasınlar.geçen yıl bu sıvrısınek ısırması nedenı ıle bacağımdan amelıyat olmak zorunda kaldım.Bütün sağlık bolumu biliyor haftada bır pazartesi bizim sokaktan yaklasık 50 km hızla geçip bir ilaçlama yapıyorlar 6 gun sıvrısınekler tatıle gıdıyor.Ayrıca Beledıye başkanının kendısı bir çok kısının önunde bana ilaçlama bizim işimiz değil İBB nin işi demişti.herhalde halen oyle sanıyor.neyse yaz bıtıyo bu çilemizde bitecektir .

SIRADAKİ HABER