Görme Engelli Çocuklar Boğazın Tarihi Güzelliklerini Dinlediler

Turkcell'in engelli çocukların eğitim ve istihdamına destek olmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığıhimayesinde sürdürdüğü 'Engelsiz Eğitim Program

Görme Engelli Çocuklar Boğazın Tarihi Güzelliklerini Dinlediler

Turkcell'in engelli çocukların eğitim ve istihdamına destek olmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığıhimayesinde sürdürdüğü 'Engelsiz Eğitim Programı' kapsamında 90 görme engelli çocuk İstanbulBoğazı'nda tura çıkarıldı. 10-16 Mayıs Engelliler Haftası'na denk gelmesiyle ayrı bir öneme sahip olan şehir turunda öğrenciler İstanbul'un güzelliklerini Tarihçi-Yazar Saffet Emre Tonguç'tan dinledi.

Çocuklar, Tonguç'un anlatımları eşliğinde Ortaköy ve Arnavutköy sahilinden Rumeli Hisarı'na uzandı. Ardından Tarabya koyuna ilerleyen tekne, Sarıyer ve Beykoz'u geçip Anadolu Hisarı'nı selamladı. Çocuklar, Beylerbeyi Sarayı ve Kız Kulesi'nin siluetlerini yaşadı, hissetti ve hayal etti. Gezi, Dolmabahçe ve Çırağan Sarayı'nın güzelliğiyle devam etti. Sadece göze hitap ettiği düşünülen boğazın tüm güzellikleri, Tonguç'un betimlemeleri ile görme engelli çocukların tüm duyularına hitap etti, hayallerinde bu güzelliklere dokunuyorlarmış gibi canlandı.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2017, 02:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER