Beykozlular Mısır Festivali'ne Hazırlanıyor

Beykozlular Mısır Festivali'ne Hazırlanıyor

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, 31 Mart Yerel Seçimleri sonrası Beykoz'da tarihe karışmış olan festivalleri gündeme getirdi.

Murat Aydın, Beykoz’a geldikten sonra "azami bisiklet sürüşü, yoğurt festivali ve karpuz festivali" gerçekleştirdi. 

Zeytinburnu Belediye Başkanlığı döneminde evden Belediye'ye gidip gelirken bisiklet kullanmasından dolayı bir çok vatandaş, "keşke bizim Başkanımız da böyle olsa" dedirtmişti. 

Murat Aydın, 31 Mart Yerel Seçimleri'nde Beykoz Belediye Başkanı seçildikten sonra, Beykoz'a bisiklet yolları yaptı. Aydın, her Pazar günü, Beykozlular ile bisiklet kullanmaya başladı. Özellikle gençlerin katıldığı bisiklet sürüşlerine ilgi beklenenden fazla oldu. 

Kanlıca'da düzenlenen yoğurt festivali, Beykoz Belediyesi eski Başkanı Yücel Çelikbilek döneminde de gerçekleştiriliyordu. 

Başkan Aydın, Kılıçlı Köyü'nde düzenlediği Karpuz Festivali ile ise Beykozluları şaşırttı. Bir çok Beykozlu, "Beykoz'da karpuz mu varmış" dedirtti. Murat Aydın sayesinde bir çok Beykozlu, Beykoz'da neler yetiştirildiğini öğrenir duruma geldi. 

Murat Aydın, Beykoz'un tarihini çıkartıyor 

Kılıçlı Köyü'nde 1940'larda başlayan karpuz yetiştiriciliği uzun yıllar hayat bulmuş ve unutulmaya yüz tutmuştu. Başkan Aydın, Beykoz' un tarihini iyi araştırmış ve "nerede, ne yetiştiriliyor" araştırmıştı. Yani kısaca Beykozludan, Beykoz'u daha iyi biliyordu. 

Tarihi Küçüksu Çayırı'nda mısır kazanları kaynayacak

Uzun yıllar önce Tarihi Küçüksu Çayırı'nda mısır kazanları kaynatılır, mısır şenlikleri yapılırdı. Hatta yağlı güreşler de tertip edilir, orta oyunların düzenlenirdi. Murat Aydın, Beykoz’da düzenlediği festivallere, Küçüksu Çayırı’nda Eylül Ayı içerisinde Mısır Festivali düzenleyerek bir yenisini daha ekleyecek.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2019, 20:12

Beykoz Gündem

YORUM EKLE
YORUMLAR
Asiye Er
Asiye Er - 11 ay Önce

Alkisliyorum.ve cok degerli hizmetlerinin devamıni bekliyoruz.

Gül Bağdatlı
Gül Bağdatlı - 11 ay Önce

Hasretle bekliyoruz. Göksu deresi, küçüksu çayırı tarihinden aldığı değerle hayatımızda yer almasını istiyorum. Emeği geçenleri tebrik ve takdir ediyorum.

SIRADAKİ HABER