Koronalı Gündemler...

15 Mart 2020 tarihinden itibaren 2.5 aylık karantina günlerinden sonra 1 Haziran itibariyle kontrollü yaşam şartları doğrultusunda normale dönülmeye başlandı. 
Karantina günlerimizde ülkemizde siyaset arenasında ve TV lerde bolca suni gündemler oluşturuldu. Önce darbe söylentileri çıkarıldı. İktidar ve muhalefet partileri birbirini darbe çığırtkanlığı yapmakla  suçladılar, TV lerdeki sözde açık oturumlarda darbe seansları yapıldı.

Halkın gündeminde olmayan ve büyük çoğunluğumuzun düşünce, söz ve eylemle (15 temmuz’daki gibi) karşı çıktığı bir darbe meselesini oluşturup, bunun üzerinde saatlerce geyik muhabbeti yapıldı. Artık Ülkemizde darbe teşebbüsünde bulunacak ordu ve silahlı kuvvetler içinde FETÖ benzeri bir yapılanmanın mümkün olmayacağı kanaatindeyim. Atalarımız “bir musibet, bin nasihatten iyidir” sözünü boşuna söylememişler.   

Sonraki günlerde birdenbire seçimlere 3 yıl kalmasına rağmen siyasi partiler arasında seçim ittifakı meselesi tartışılmaya başladı. Yine sözde aydın geçinen yazar ve siyasetçi tayfası bu suni gündem üzerine tartışmalar yaparak ülke gündemini meşgul etmişlerdir. 2023 yılında yapılacak seçimlere 1 yıl kala olabilecek parti ittifakları meselesini bugünden tartışmak çok gereksiz zaman kaybıdır. 

Halkın gündemi ise ekonomi de yaşanan konjoktürel durgunluk, gelir kaybı  ve istihdam problemidir.  Yapılan anketler de bu sonuçlar çıkmaktadır. Sözde bazı gazeteci – yazarlar ve siyasetçilerin tartışıp konuştukları konuların hiçbiri halkın gündeminde karşılık bulmamıştır.  

Dünyada yaşanan en büyük gündem, Amerika’da siyah ırka mensup bir kişinin polis tarafından işkence edilerek ölümüne sebep olunması ve infial yaşanmasıdır. Aslında Amerika’da bu tarz olaylar yıllardır yaşanmaktadır. Ama virüs nedeniyle her anlamda bunalan insanlarda sosyal patlama yaşanmış,  ABD ve birçok ülkede protesto gösterileri düzenlenmiş, bazı yerlerde gösteri boyutunu aşarak yağma- talan olayları yaşanmıştır.  

Dünyada ırkçılık yaşanmayan en büyük ülke Türkiye Cumhuriyeti’dir.  İslam dinine mensup olmamız ve Türk örf - adetleri ırkçılığa izin vermemektedir. Bu yönümüzle övünmeli ve gurur duymalıyız.     

Beykozumuzda ise; Belediyede oluşturulan kadroların Beykoz dışından oluşturulması ve bu konuda yaşanan tartışmalar konuşuldu. Aslında geçmiş yönetimlerde bu tarz dışarıdan atamalar yapmış, ancak atanan kişilerin çoğu başarısız olmuştur. Hatta bu kişilerin başarısızlığı seçim sonuçlarına bile etki etmiştir.  Şu ana kadar yapılan atamaların başarı durumunun değerlendirmesi için erken olduğu kanaatindeyim. Belediye seçimlerinin 2024 yılında yapılacak olması nedeniyle bu değerlendirmeyi seçimlerden 1 yıl önce yapmak gerekir.  

Ayrıca Belediye yönetimi sadece atanan bu kişilerden oluşmamaktadır. Belediyede 31 adet meclis üyesi mevcut olup, bu üyelerden oluşan 13 adet İhtisas komisyonları kurulmuş. Bu komisyonların ilçemizin sorunları ve çözüm önerileri hakkında çalışmalar yapmalarını umuyor ve bekliyoruz. 

Sağlıklı günler...   

YORUM EKLE
YORUMLAR
ismail halkı hocaoğlu
ismail halkı hocaoğlu - 12 ay Önce

güzel bir yazı emeğine sağlık