İslamiyet'in Yükselişteki Yeni Mezhebi: Sosyal Medya Müslümanlığı

“Senin bu kadar mutlu olmana ancak senden bir şey almaya hazırlandıkları zaman izin verirler.”  Khaled Hosseini - Uçurtma Avcısı

Sevgili okuyucu, geçtiğimiz günler de Büyük Çamlıca Camiisi’nin açılmasının üzerine imparatorlukta yaşayan her köylü gibi, yere göğe sığmayan bu mabedi merak edip, akşamüstü ailemle birlikte uğradım. İmparatorluğumuzun Viyana’yı başarılı bir şekilde kuşatmasının ardından, kralımız böyle bir camiiyi halka uygun gördü diye düşünüyorum. Evet, sahiden de İmparatorluğumuz 3. Viyana Kuşatması’nda başarıya ulaşmış olacaktı. Başka türlü ne gerek vardı böyle şaşaalı camileri yapmaya. Büyülendim. Öyle bir yere konumlandırılmış ki, daha şimdiden İstanbul’un gözcü kulesi olmuş vaziyette desek yanılmayız. Evet , hemen hemen her yeri görüyor bu mabed. Aynı anda binlerce insan ibadet ederken, binlerce Telefonus Erectus kabilesinden insan da eş zamanlı olarak akıllı telefonları vasıtasıyla çekim yapabiliyor. Yapımı altı yıl süren, inşa edilebilmesi için 600 kişinin istihdam edildiği bu yerde aynı anda 65 bin kişi ibadet edebiliyor! Yazının geri kalan kısmındaysa “telefonus erectus” kabilesini enine boyuna irdeleyeceğim.

Kim Bu Telefonus Erectus Kabilesi?

Telefonus Erectus kabilesinin ne zamandan beri var olduğuna, İslamiyet'i hangi ara benimsediklerine ve insan ırkının gösterdiği değişimin hangi evresinde yer aldıklarına dair herhangi bir fikrim yok. Pekala, İslamiyeti bir savaş vasıtasıyla kabul etmiş olabilirler, homo-sapiens (bu biz oluyoruz)’den üstün bir kavim olabilirler, Nargile Devrimi sırasında sakal bırakıp topluma karışmaya çalışan dünya dışı bir kavimden olabilirler, kısacası olabilirler de olabilirler… Telefonus Erectus kabilesinin temel karakteristik özelliklerini kısaca özetlemek gerekirse; bol bol fotoğraf çekerler (ibadethanede bile), telefonu insanlarla irtibat kurabilmek kadar basite indirgemezler, çünkü telefon onlar için kutsaldır. Eğer telefonlarının şarjı biterse bu durum kalp pillerinin bitmesiyle aynı önemi arz eder. Bu yüzden her Telefonus Erectus’un olmazsa olmaz bir powerbankı vardır. Yanlış anlaşılmasın, onlar için Hacca gitmekten daha önemli bir şey varsa o da hiç şüphesiz Hac'dan hikaye paylaşmaktır. 

Hangi Dili Konuşuyorlar , Hangi Dine İnanıyorlar ve Ne Tüketiyorlar? 

Yaşadıkları coğrafyada hangi dil konuşuluyorsa o dile ek bir çaba sarf etmeden alışabiliyorlar. Bu onların açık ara en göze çarpan özelliklerinden biri olmalı. Nitekim biz insan ırkı olarak ilkokul 4. sınıftan itibaren düzenli bir şekilde İngilizce eğitimini almış olmamıza rağmen, üniversitelerin İngilizce hazırlık sınıflarını bitirirken yalpalayabiliyoruz. Kabul etmeliyiz ki bu bakımdan bizden oldukça ileri seviyedeler. Telefonus Erectus kabilesinin başlıca diğer özelliklerinden bahsetmek gerekirse, insan ırkından farklı olarak tabii ki de kendilerine özgü bir tüketim alışkanlıkları mevcut.Sizi ister tanısın; ister tanımasın, ister öz kardeşi olun , ister ömrü hayatınızda hiç görmediği insan olun, size kardeşim diye hitap eder . Bir an için karşınızdaki bu yaratığı öz kardeşiniz zannedebilirsiniz ama unutmayın “kardeşim” kelimesinin de özünde sizden oy almak isteyen siyasetçi yatar… Bu mucizevi kelimenin yanında hayatlarını devam ettirebilmek için şarj aleti ve powerbank ile birlikte yaşıyorlar. Onların hayatı normal insanlar gibi sokakta konuşarak, eğlenerek, gökyüzüne bakarak ve ağaçlara dokunarak geçmiyor ne yazık ki. Onların hayatı sosyal medyaya resimler atarak , hiç görmediği şehirlerden bildirimler göndererek ve tabii ki de yirmi ansiklopediye eş değer olan fikirlerini beyan ederek geçiyor. Yirmi ansiklopedi demişken , zeki de oluyor bu Telefonus Erectuslar. Örneğin, size 1954 yılında Guatemala’da yaşanan darbeyi bütün yönleriyle anlatabilirler. Ne alaka demeyin canım, bilgi bilgidir işte. Stres atabilmek içinse, hiç değişmez nargile kafeye giderler. Bir cümlesi bir cümlesinden anlam olarak tamamiyle zıt olan şarkıları dinleyip kederlenirler, sevinirler, mutlu olurlar ve tabii ki de nargile içer bu “kardeşlerimiz”. Son olarak, mensubu oldukları Sosyal Medya Müslümanlığına inanabilmek için Telefonus Erectus soyundan gelmek veyahut özelliklerini taşımak gerekiyor.

Sevgiyle kalın!

YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat ilnam
Murat ilnam - 4 ay Önce

Kalemine emeğine sağlık Kardeşim

Kiymet dengiz
Kiymet dengiz - 4 ay Önce

Çok beğendim devamini bekleriz

Yusuf Kağan Atalay
Yusuf Kağan Atalay - 4 ay Önce

Güzel bir tesbit olmuş. İsrafın böylesi bir ıbadet yeri yaptırarak yapılması da aslında bununla amaçlanan neydi sorusunu gündeme getiriyor. Ama sanırım o da başka bir yazının konusu