İmar barışı iptal mi?

Bölgemizde yaklaşık 3 aydan beri CHP’nin başvurusu üzerine imar barışı düzenlemesini Anayasa mahkemesi iptal etti diye bir husus konuşulmakta idi. Sonunda Mahkemenin kararı yayınlandı. Bu karar Beykoz halkını nasıl etkileyecek. Bu hususu açıklığa kavuşturalım. 

18.05.2018 tarihinde yürürlüğe giren ‘imar barışı’ düzenlemesinin Boğaziçi öngörünüm bölgesindeki alanlarla ilgili Anayasa mahkemesinin 24.09.2020 tarihli iptal kararı 15 Aralık tarihli resmi gazetede yayınlandı. 

Alınan yapı kayıt belgeleri ne olacak … gibi sorular insanlar tarafından gündeme getiriliyor. Ancak Beykoz’daki hiçbir yetkili kişiden bu konu hakkında değerlendirme duymadık. 

İmar barışı düzenlemesi eki kroki ile Boğaziçi öngörünüm bölgesi de kapsam içine alınmıştı. Ancak ilçemizde Anadoluhisarı, Kanlıca mahalleleri kapsam dışı bırakılmıştı. Bu şekliyle Anayasanın eşitlik ilkesine aykırılık oluşturmaktaydı. 

Mahkemenin iptal gerekçeleri;

1. İmar barışından yararlanarak yıkılmasının önüne geçilecek yapıların insan sağlığı için tehlike teşkil ettiği, bu durumun devletin çevreyi geliştirme ve çevre sağlığını koruma ödevine aykırılık oluşturduğu belirtilerek kuralların Anayasanın 2. 10. 56. Ve 63. Maddelerine aykırı olduğu 

2. 2960 sayılı Boğaziçi kanunda sahil şeridi bölgesi ile Öngörünüm bölgesinde konut yapma yasağı bulunmaktadır. İmar barışı düzenlemesinde, gerekçesiz biçimde sahil şeridi bölgesinde yer alan konutlar imar barışı kapsamı dışında bırakılarak bir eşitsizlik oluşturulmuştur. 

3. 2960 sayılı kanun kapsamında öngörünüm bölgesinde yer alan bölgelerin bir kısmı imar barışı kapsamına alınırken, Boğazın kalan öngörünüm bölgeleri kapsam dışında bırakılması eşitsizlik oluşturmuştur. 

Mahkemenin iptal gerekçesinin özü, boğaz ön görünümdeki bazı mahallelerin kapsam dışı bırakılması sonucu ortaya çıkan eşitsizlikten dolayı ortaya çıkan durumdur. Düzenleme yapılırken bu mahallelerin neden kapsam dışında bırakıldığını da anlamak mümkün değildi. 

Bu iptal ne anlama geliyor?

Bundan sonra alınan yapı kayıt belgeleri ne olacak?  Gibi sorular bana telefonla ulaşan insanlar tarafından sorulmaya başlandı. 

Öncelikle şunu ifade edeyim. Alınan yapı kayıt belgelerinin bir hükmü kalmamıştır. 

Bundan sonra boğaz öngörünüm bölgesinde yapı kayıt belgesi verilemeyecektir. 

Belgesi olan binalara İBB Boğaziçi imar müdürlüğü, yasal olarak tamir, tadilat izni veremeyecektir. 

Beykoz halkı 1980 li yıllarda verilen tapu tahsis belgelerinin iptali ile yaşadığı hayal kırıklığını 35 yıl sonra tekrar yaşamış oldu. 

Bundan sonra yapılacak yasal düzenlemelerin halkımıza yeni mağduriyetler yaşatmaması dileğiyle…. 

2021 yılının herkese sağlık ve huzur getirmesini temenni ederim. 

YORUM EKLE