Rantçılara Darbe... Murat Aydın Geri Adım Atmıyor

Rantçılara Darbe... Murat Aydın Geri Adım Atmıyor

Beykoz’un imar ve mülkiyet meselesi yarım asrı geçen bir maziye sahip. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, İBB Başkanlığı döneminden beri çözmek için gayret gösterdiği ve öncülük ettiği bu konu belli aşamalarla çözüm yoluna girdi.

1) 2014’te 2B için büyük bir adım atıldı. Tapusu olmayan hemşehrilerimizin büyük kısmı tapularına kavuştu.

2) 2019 yılında yine Cumhurbaşkanımızın talimatıyla tüm ilgili kurumlar koordineli şekilde imar çözümü için bir araya geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum iki kez ekibiyle Beykoz’u ziyaret etti. Sayın Bakanımız Beykoz’da 10 bin konutun Bakanlık tarafından dönüştürüleceğini söyledi. İlk 1000 konutun ise 2019’da Tokatköy’de başlayacağının müjdesini verdi. Ayrıca köyden gelen mahallelerimizin ve Çavuşbaşı’nın imar planları üzerine çok hızlı bir çalışma içinde olduklarını söyledi.

3) İnsanlarımızın mağdur olmaması açısından hayata geçirilen İmar Barışı da Beykoz’umuz için can suyu oldu. 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılan ve Yapı Kayıt Belgesi ile ruhsatsız ya da ruhsata aykırı yapıların kayıt altına alınması amaçlanan bu önemli uygulama, Beykozlu hemşehrilerimizin evlerini güvence altına almalarını sağladı.

4) Tapuların dağıtılmasıyla başlayan, İmar Barışı sayesinde 31 Aralık 2017 öncesi yapıların resmileşmesiyle devam eden bu süreçte, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla sürdürdüğümüz imar çalışmaları sayesinde Beykoz’umuz için büyük mesafe kat edildi. 

5) Fakat vatandaşlarımızın geleceği için atılan adımlardan, yerel seçimleri de fırsat bilerek rant sağlamak isteyen bazı çıkar grupları oldu. Bu çıkar grupları, İmar Barışı’nın kapsama alanı dışında kalan 31 Aralık 2017 tarihinden sonra orman bölgeleri başta olmak üzere kamu arazilerine kaçak yapılar inşa etmeye başladı. 

6) Hem kanunlara uyan vatandaşlarımızı mağdur etmemek hem de bu çıkar gruplarının ormanlarımızı yok etmesine fırsat vermemek için kanunların gereğini yapma yoluna gidildi.

7) Kamu arazisi üzerine yapılan ve seçimi fırsata dönüştürmek isteyen çıkar gruplarının kaçak yapıları tespit edildi. Kaçak yapılar kaldırıldı ve bu araziler tekrar kamunun kullanımına döndürüldü.

8) Çıkar gruplarının kamu arazilerini ele geçirme girişimlerini engelleme yönünde çalışmalar devam etmektedir. Amacımız çıkar odaklarına engel olmak ve vatandaşlarımızın hakkını korumak.

9)  Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile koordineli şekilde yürüttüğümüz çalışmalarla en kısa sürede vatandaşımızın kendi evini yapabilmesinin önünü açacağız. 

10) Yapı Kayıt Belgesi alan vatandaşlarımızın belgelerinin iptal olmaması ve hukuki bir süreçle karşılaşmamaları için, söz konusu yapılarında ilaveler yapmamaları gerekmektedir.

Hayalini kurduğunuz Beykoz için, durmaksızın çalışmaya devam edeceğiz.

Beykoz Gündem

YORUM EKLE
YORUMLAR
Uğur Gökdemir
Uğur Gökdemir - 4 ay Önce

Garip fakir halkın başını sığdırabilceği bir katlı evini yıkıp halka grup diyorsunuz çok iyi ormanları koruyorsunuz peki size sormuyorlarmı Bakanınıız bera albayrağın nun okullarını nereye yaptığını betonun üzerinemi yaptı berat albayrak okulu ??

Nihat
Nihat - 4 ay Önce

İnşAllah dedığınız olur başkanım

Selami  korkut
Selami korkut - 4 ay Önce

İnşAllah sorunlar çözülür temennimiz

Ali gun
Ali gun - 4 ay Önce

Sayin baskanim 55 yildir beykozda oturuyorum her gelen imar dedi zengini zengin etti carpti gitti beykozlu duygusaldir vede saftir temizdir bundan istifade edip bazilari 2 kere carpti .sayin baskanim sana inanmak ve yaninda durmak istiyorum .sayin baskanim al su beykozlunun duasını adil bir sekide hallet su imar isini sana dua edelim Allahtan hayir dileyelim merek etme beykozlunun duasi kabul olur insAllah beykozlular guzel insanlardir.basarilar.

Dursun ali yavuz
Dursun ali yavuz - 4 ay Önce

Benim yorumum ben beykoz cavuşbaşina oturan mülk sahibiyim bizim arazimiz olan altı donum yerimizi kadastora burası orman arazisi diye bize yazmadı ve yer ormana kaldı biz bu yer üzerinde mahkemede gördük ama biz kaybettik yerde ormana kaldı ama bir zaman sonra bu yerde birisi kondu hatda bu işin içinde orman memuru bile var biz bu kişiyi şikayet ettik ama bir neticeye ulaşamadık bu şahiz burada su aldı elektrik aldı bu nasıl oluyorsa bizim elli sene bizim korumamizda olan açık tarlamizi elimizden alıyorlar bu yere konan giresun un AKP ki minlet vekili caniklinin adamı bunu adelet bunu halkı korumak ama ben bu partiye kurulandan beri oy veriyorum ama bunların adaleti buysa ben bu adaletden istemiyorum bu adalet artik sizin olsun adam bu orman olan yere barış AFİ alıyorsa su elektrik alıyorsa demekki bu dünya sırtı kalın olanların dünyası umarım bu mesajim i bir yetkili olurda sahibi cikar

SIRADAKİ HABER