İstanbul’un doğal ve organik köy pazarı Beykoz’da açıldı!

Beykoz köy pazarı , Beykoz , Beykoz Gündem , Haber

İstanbul’un doğal ve organik köy pazarı Beykoz’da açıldı!

İstanbul’un doğal ve organik tarım bahçelerine ev sahipliği yapan Beykoz’da köy ürünlerinin aracısız, taze ve güvenilir olarak satışa sunulacağı “Beykoz Köy Pazarı” kapılarını açtı. 

Beykoz Belediyesi’nin ilçede tarımı teşvik etmek, yerel ürünlerle ekonomik kalkınma ve canlanmayı sağlamak amacıyla hazırladığı köy pazarında, ilçede yetiştirilen birbirinden taze ürünler haftanın 7 günü doğal ve sağlıklı gıdaya önem veren tüketicilerle buluşacak.    

Cumhuriyetköy’de 6 bin 811 m2’lik geniş bir alanda 78 tezgâhıyla kurulan pazarda, mevsimlik sebzeler, süt ve süt ürünleri, yumurta, ekmek gibi sağlıklı sofraların vazgeçilmezi temel ürünlerin satışı başladı.

Hafta boyu 09:00-18:30 saatleri arasında hizmet verecek pazarda ziyaretçilerin konforu için kafeterya, mescit ve 70 araçlık otopark da yapıldı.    

BEYKOZ BALI, CEVİZİ, KESTANESİ

Beykoz’a ekonomik hareketlilik getirmesi beklenen köy pazarında ilçedeki çiftçilerin alın teriyle yetişen sebze ve meyvelerin yanı sıra bal, mevsime göre kestane, ceviz, ıhlamur, karpuz gibi markalı ürünler de tezgâhlarda yerini alacak.     

İstanbulluların şehre yakın bir konumda doğal sebze-meyve ihtiyacını karşılayacağı pazar yerinde Beykozlu çiftçilerin tarladaki emeği de değer kazanacak.

KAYITLI VE DENETİMLİ SATIŞ

Köy pazarına yalnızca ilçede ikamet eden, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Arıcılık Kayıt Sistemi, Örtü Altı Kayıt Sistemi ve Hayvancılık Kayıt Sistemi’ne kayıtlı aktif çiftçilere stant verildi.   

Alana sabah erken saatlerde çiftçiler tarafından satış için getirilen ürünlerin ilçede yetişen köy ürünleri olup olmadığı ise Beykoz Belediyesi Zabıta ekipleri tarafından denetleniyor.

Beykoz Köy Pazarı’nın doğal, taze ve denetimli ürünleriyle kısa sürede sağlıklı ve doğal gıdaya önem veren tüketicilerin gözdesi olması bekleniyor.

BAŞKAN MURAT AYDIN: "BEYKOZ'DA TARIM TURİZMİ OLUŞACAK"

Köy pazarının açılışında alışveriş yapan ve çiftçilere hayırlı işler dileyen Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın: “Beykoz geçmişten bugüne miras kalan çok önemli bir tarım potansiyeline sahip. Belediye olarak ilçede tarımsal kalkınmayı sağlayacak, ekonomiyi canlandıracak adımları bir bir hayata geçiriyoruz. Köy pazarıyla İstanbullular ve ilçe sakinleri köy ürünleri alış verişi için güvenilir ve denetimli bir adrese, çiftçilerimiz de emeklerinin karşılığını alacakları bir mekâna kavuştu. Bu mekân sayesinde Beykoz kimlikli ürünlerin bilinirliği ve marka değeri de artacak.  İstanbullular bahçelerimizde yetişen ürünleri almak için geldiğinde ilçede tarım turizmi de oluşacak.” dedi.  

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2021, 11:28

Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
ramazan  ergin  ortaçeşme  spor
ramazan ergin ortaçeşme spor - 9 ay Önce

başkanım murat aydın lütfen spor kulubu tesisimizide bir ziyaret ediniz bir cayımızı için futbol sahamızın yapılması gereken bazı eksiklerimiz var saygılar

Hasan kayar
Hasan kayar - 9 ay Önce

Murat efendi sen eğer bu köyde hizmet için varsan kendi başına yani o menfaati olmadan ,maaş almayan kaç kişiyle gezebiliyorsun bir görmüş olursun birde kendini tanınmayacak gibi kamufle edip halkın arasına girip biraz sohbet edip konuyu kendine yani belediye başkanı Murat aydına getir bakalım kaç kişi iyi dileklerde bulunuyor görürsün hani gönül belediyecisinya sen ona mahsuben

SIRADAKİ HABER