İHH’nın Yardımları Devam Ediyor

İHH’nın Yardımları Devam Ediyor

İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Beykoz Gönüllüleri, Teras Cafe’de Suriye’nin İDLİB kentindeki sorunlara dikkat çekmek üzere kahvaltı programı düzenledi.

Sinevizyon eşliğinde gerçekleşen etkinlik; Beykoz’un önde gelen STK Başkanları, İş Adamları, Milli Eğitim Müdürü Kazım BOZBAY, Beykoz Rizeliler Derneği Başkanı Mikail Akyıldız, İHH Genel Merkez yöneticileri ile çok sayıda Beykozlu hayırseverin yoğun katılımı ile gerçekleşti.
Programda, halen İdlib'in sınır kırsalında 600 bine yakın insanın çadır kentlerde yaşadığını hatırlatan İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Genel Başkan Yardımcısı ve İHH Suriye Çalışmaları Koordinatörü Erhan Yemelek şunları aktardı: "Onlar ailelerinden, komşularından, yakınlarından bazı kişileri kaybettiler. Artık gidecek bir yerleri kalmadığı için kendileri de o topraklardan göç etmek veya Türkiye'ye yük olmak istemiyorlar. Şu anda İdlib halkının dünyaya seslerini duyurma dertleri var. Türkiye'nin de kararlılığıyla o insanlar inşallah o topraklarda kalacak ve biz de onları muhafaza edeceğiz. Mazlumların sofralarına bir dilim ekmek de bizim katkımız olsun diye illerdeki STK'leri dolaşacağız. Tüm STK'lerimizin bu işe el atması gerekiyor. Bu şekilde giderse oradaki 3 milyon insan açlıkla da karışı karşıya kalacak. Şu an Türkiye üzerinden giden yardımlarla hayatlarına devam ediyorlar. 

Suriye'nin, dünya devletlerinin kozlarını paylaştığı bir arenaya dönüştü. Çatışmalardan kaçan binlerce insanın sığınağı olan mülteci kamplarında zor günler yaşanıyor. Bölgeye yönelik tehditler sürerken, beslenme ve barınma sorunları giderek artıyor. Suriye halkı desteğinizi bekliyor. Tehditlerin artması, gıda sıkıntısı ve hastalıklar yüz binlerce kişinin yeniden yollara düşmesine sebep olabilir.

Suriye'de 5 milyon kişi evini terk etmek zorunda kaldı

Şimdiye kadar 500 bin kişinin hayatını kaybettiği savaşta 2 milyon kişi sakat kaldı, 5 milyon kişi de evini terk etti.

Şimdi İdlib’de yaşayan 3 milyon kişi yeni bir krizle karşı karşıya. Günlük gıda ihtiyacını bile karşılamakta güçlük çeken çoğu mülteci aile başta hijyen, gıda, un ve çadır olmak üzere temel yaşam malzemelerine ihtiyaç duyuyor.

İHH’nın yardımları devam ediyor

Suriye’deki çalışmalarını 10 koordinasyon merkeziyle sürdüren İHH'nın, kurduğu 6 konteyner kent ve 27 çadır kentte 150 binden fazla insan yaşıyor. 61 fırın, 30 mutfak ile mültecilere yemek hizmeti de veren İHH, 2012 ile 2018 yılları arasında Suriyeli mültecilere 360.605.013 Dolar tutarında yardım ulaştırdı.”

Beykoz Gündem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER