Hanefi Dilmaç: "Beykoz halkı CHP tarafından yok sayılıyor"

Hanefi Dilmaç: "Beykoz halkı CHP tarafından yok sayılıyor"

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Hanefi Dilmaç, CHP'nin AYM'ye boğaziçi imar barışı ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Dilmaç yaptığı açıklamada CHP'yi hedef aldı.

Dilmaç, "Beykoz İstanbul’un tarihi ve doğal güzellikleri açısından en güzide ilçesi olmakla birlikte mülkiyet ve imar açısından kadim sorunları üzerinde barındıran bir yapıya sahiptir. Dededen miras gibi uzun yıllardır süregelen mülkiyet ve imar problemleri hemşerilerimizin yaşamları açısından en önemli sorunların başında gelmektedir. Sorun teşkil eden hususlar teknik olarak çözüme odaklanmaktan öte büyük oranda siyasi tartışmalara konu edilmiştir. Son 35 yılda yapılan bütün kanuni düzenlemeler CHP tarafından adeta Beykoz halkı yok sayılarak sürekli mahkemelere taşınmıştır. 

Öyle ki;
Rahmetli Turgut Özal döneminde verilen tapu tahsis belgeleri 1986 yılında CHP tarafından Anayasa Mahkemesi yoluyla iptal ettirilmiş,

Yine aynı zihniyet, 1995 yılında Beykoz’u Doğal Sit Alanı ilan ederek tapu tahsis belgeleri üzerinden tapu alınmasını engellemiştir. 

Beykoz’un mülkiyet sorununu önemli oranda çözüme kavuşturduğumuz 2B Kanunu CHP tarafından mecliste engellemeler, Ahmet Necdet Sezer tarafından verilen veto kararları ve yasanın defalarca Anayasa Mahkemesine götürülmesi sürecin uzamasına neden olmuştur.

İBB mülkiyetinde bulunan ve Beykozlunun üzerinde yerleşik olduğu parsellerin trampa yolu ile kullanıcılarına satışını da yine CHP zihniyeti engellemeye çalışmıştır. 

AK Parti olarak bütün bu engellemelere rağmen “Beykozlu Beykoz’da kalacak” diyerek mülkiyet problemlerinin çözümüne yönelik kanuni düzenlemeler yaptık. İktidara geldiğimiz 2002 yılından bugüne ülkenin yıllardır süregelen pek çok konusunu çözüme kavuşturduğumuz gibi, Beykoz’un mülkiyet konusunu da büyük oranda çözdük. Beykoz’un imar sorunlarının çözümü için de çalışmaya devam ediyoruz. 

2B Kanununu hayata geçirmek CHP tarafından yaklaşık 10 yıl geciktirilmiş olsa da sonuç olarak Beykoz’un mülkiyet sorunu büyük oranda çözüme kavuşturulmuştur.

2018 yılında çıkarılan İmar Barışı Kanunu ile ilçemizde bulunan yapıların kayıt altına alınması, resmi bina hüviyeti kazanması ve dolayısıyla pek çok haktan yararlanması sağlanmıştır.

İmar Barışı Kanunu’nda kapsam dışında kalan Boğaziçi Öngörünüm Alanlarının kapsama dahil edilmesi hususunda AK Parti İl ve ilçe Başkanlığımız ile Belediye Başkanlığımızın birlikte yürüttüğü yoğun çalışmalar neticesinde 2019 yılında yasaya eklenmiştir. Böylece Öngörünüm bölgesinde kalan hemşerilerimizin İmar Barışı hakkı ve kazanımlarından faydalanması sağlanmıştır.

Ana muhalefet partisi CHP ise bu zorlu süreçte destek olmak yerine geçmişte olduğu gibi Beykozlunun yararına olan tüm çalışmalara engel olmuş, hala daha engel olmaya devam etmektedir. Son olarak CHP, Boğaziçi Öngörünüm Bölgesine Yapı Kayıt Belgesi alma hakkı getiren kanuni düzenlemeyi her zaman olduğu gibi Anayasa Mahkemesine taşımıştır. Anayasa Mahkemesi de, CHP’nin başvurusu üzerine geçtiğimiz günlerde ilgili düzenlemeyi iptal etmiştir. İptal kararının hangi sonuçları doğuracağı konusu Beykozlu hemşerilerimizi tedirginliğe sevk etmiş, adeta devletin vatandaşıyla barışmasına engel olunmuştur.

Beykoz’un ve Beykozlunun yararına olan hususlar siyaset üstü tutulmalıdır.  İktidarıyla muhalefetiyle Beykozlunun dededen miras sorunlarını çözmek sorumluluk sahibi her siyasinin vazifesidir.

Biz AK Parti olarak Beykoz’un ve Beykozlunun hayatına olumlu katkı yapabilecek her hususta bedeli ne olursa olsun çalışmaya ve nihayetinde yaşanılabilir bir Beykoz’u hep beraber oluşturmaya kararlıyız.

Bu bağlamda yaklaşık 20 yıldır Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye sevdasıyla sürdürdüğümüz mücadelemizde, Beykoz’un ve Beykozlunun yanında olduk olmaya da devam edeceğiz.

Saygılarımızla 
Muhammed Hanefi Dilmaç
AK Parti Beykoz İlçe Başkanı

Beykoz Gündem

YORUM EKLE
YORUMLAR
Selam
Selam - 13 ay Önce

Sizmi halkı düşünüyorsunuz 20yildir cozemedinizde şimdimi cozuceksiniz Allah bilir secime kadar sürsün diye dua bile ediyorsunuzdur imar işi bu halk zaten saf dimi. yine deriz imarı biz çözüme kavusturacaz yine oyları bize verin diye bas bas bagirsiniz bu chpde nasil bir beykozlu dusmani bir partiymiski 25 bin beykozluyu madur etti onlarsda yaziklar olsun kanları bozuklar

İsmail Sarıçınar.
İsmail Sarıçınar. - 13 ay Önce

2960 sayılı boğaz kanununu FERİŞTAHI gelse DEĞİŞTİREMEZ. AYM nin emsal kararı var. 90 chp mv.İki sefer ÜSKÜDAR ın imar planlarını AYM ye iptal ettirdi. EMSAL karar varken AYM aksine karar veremez.veremez.veremez. http://www.kararlaryeni.anayasa.gov.tr/Karar/Content/941f6b80-8424-4592-b86a-e1bac04c75aa?excludeGerekce=False&wordsOnly=False

SIRADAKİ HABER