Gecekondular da Yetki Belediyelerden TOKİ'ye Geçiyor

İstanbul Boğazı’nda olduğu gibi halen belediyelerin yetkisinde olan gecekondular da belediyelerden alınıp Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) yetkisine veriliyor.

Gecekondular da Yetki Belediyelerden TOKİ'ye Geçiyor

1988 yılında yapılan kanuni düzenleme ile hayata geçirilen Gecekondu Kanunu kapsamında gecekondularda yetki belediyelere verilmişti. 

AK Parti tarafından hazırlanan yeni imar ve tapu kanunu ile 1988 senesinde yapılan yasal düzenlemenin değiştirilmesi gündemde. Söz konusu değişiklik yapılırsa gecekondularda yetki devri yapılacak. 

Kıyılardan mera ve yaylalara kadar ülkenin neredeyse tamamının imar sisteminde değişiklik öngören yeni Tapu Kanunu yasa teklifi taslağı, köyüne izinsiz ev yapan ve evini izinsiz onaranlara da ceza getiriyor. İstanbul Boğazı'nda olduğu gibi halen belediyelerin yetkisinde olan gecekondular da belediyelerden alınıp Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) yetkisine veriliyor.

Ruhsatsız binaları yıkmayan belediyelere de ağır yaptırımlar gelecek. Taslaktaki maddeye göre, belediye ve mücavir alanlar dışında köy yerleşik alanlarında, civarında ve mezralarda izin ve onay alınmadan bina yapan veya yaptıran kişi 1 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılacak.

Köy ve mezra gibi yerlerde gerekli izin ve onaylar alınmadan başlatılan inşaatlar dolayısıyla kurulan şantiyelere elektrik, su veya telefon bağlantısı yapılmasına müsaade eden kişi veya kişiler de 1-5 yıl hapis cezasına çarptırılacak.

Bu yerlerde izin ve onay alınmadan daha önce yapılan binalar, imar planına ve ruhsatına uygun hale getirilirse, kamu davası açılmayacak, açılmış olan davalar da düşecek.

YAPI RUHSATI KALKACAK

Belediye ve mücavir alanlar dışında köylerin köy yerleşik alanlarında, civarında ve mezralarda yapılacak konut, bakkal büfe gibi yapılar için yapı ruhsatı aranmayacak. Bu yapılar için valiliklerden onay alınacak.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2019, 18:30

Beykoz Gündem

YORUM EKLE
YORUMLAR
İlhan cankaya
İlhan cankaya - 2 yıl Önce

44senedir bekliyorum.ongorunume ne
Zaman imar çıkacak.Kamulastirin paramızı verin bizde başımızın çaresine. Bakalım.

H kuzey
H kuzey - 2 yıl Önce

Ne bekliyordunuz olacağı buydu. İstanbul u kaybedince ceza veriyorlar. Çünkü rant gitti

Gercek
Gercek - 2 yıl Önce

Anasını bellediniz memleketin

Hakki sonmez
Hakki sonmez - 2 yıl Önce

Bi bok olmaz beykozda 10 sene

S. Ö
S. Ö - 2 yıl Önce

Toki geçsinde bakın bakım bi Allahın kulu kalıyor mu burda

Muttalip Duvarbaşı
Muttalip Duvarbaşı - 2 yıl Önce

Soğuk su imardurumu

Hanife boz
Hanife boz - 2 yıl Önce

Beykoz cumhuriyet koyune imar cikicakmi

Kemal Tellioğlu 05377212079
Kemal Tellioğlu 05377212079 - 2 yıl Önce

İmar durumu


SIRADAKİ HABER