Eski Tekel Fabrikasına İskele Ayarı

Beykoz’daki eski Tekel İçki Fabrikası’nın yerine yapılacak otel projesi kapsamında Paşabahçe İskelesi de değişiyor.

Eski Tekel Fabrikasına İskele Ayarı

2 bin 800 metrekarelik iskele, 3 bin 900 metrekareye çıkarılacak. Yeni iskele ve rıhtım, ticari olarak içki fabrikasının yerine yapılan otel projesine hizmet verecek.

Torunlar GYO tarafından yapılması “Rıhtım ve İskele Revizyonu” projesinin tanıtım dosyası 2 Eylül 2019 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü'ne gönderildi.

Torunlar GYO'nun bu alanda 150 odalı Paşabahçe Oteli projesi yapmaya karar verdi. Ve otel için 2013 yılında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından “ÇED gerekli değildir” kararı alındı.

Torunlar GYO, otel projesinin deniz tarafında bulunan mevcut rıhtım ve iskelelerden oluşan 3 bin 935 metrekare büyüklüğündeki alanı da 49 yıllığına kiraladı. İzin süresi 2008 yılında başladı.

Otele hizmet edecek

Proje tanıtım dosyasında İBB tarafından Haliç‘te, düzensiz ve dağınık tekne bağlanmalarının önüne geçmek ve geleceğe yönelik oluşacak bağlanma yeri ihtiyaçlarına çözüm üretmek amacıyla projeler geliştirildiği belirtilerek “Hem İBB tarafından planlanan projelere destek olması, hem de kara tarafında planlanan otel projesine ticari olarak hizmet verecek şekilde, mevcut iskele ve rıhtımın günün şartlarına göre güçlendirilmesi ve halen 2 bin 888 metrekare olan rıhtım ve iskele bölgesi toplam alanının iskele üzerinde boş durumda bulunan 947 metrekare alanda kazıklı sistem ile iskele alanının genişletilerek toplam 3 bin 935 metrekareye tamamlanması planlanmaktadır” denildi.

2 yıl içerisinde tamamlanması planlanan iskele projesinin bedeli 7 milyon 40 bin lira olarak hesaplandı.

Beykoz Gündem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER