Ekrem İmamoğlu, Riva’yı gördü patladı: Bu ne kepazelik

Ekrem İmamoğlu, Riva’yı gördü patladı: Bu ne kepazelik

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beykoz’a ziyaretlerde bulundu.

Riva Deresi’nin Karadeniz’e döküldüğü noktada tekneye binen İmamoğlu’na; İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu, İBB Sözcüsü Murat Ongun ve Başkan Danışmanı Yiğit Duman eşlik etti. Mermutlu, yaklaşık 45 dakika süren tekne yolculuğunda İmamoğlu’na dere etrafındaki yerleşim yerleri, sanayi tesisleri ve İSKİ yatırımlarıyla Beykozlulara bilgiler verdi.

İstanbul’daki Karadeniz’e akan derelerin ıslah sürecinin Devlet Su İşleri’ne ait olduğunu ifade eden İmamoğlu, “Değerli dostlar, bunları bilin; 2009 yılında İBB’nin de içinde olduğu DSİ, İSKİ VE İBB yetkilileri bir toplantı yapıyor. Diyorlar ki; ‘Bu su disiplini, İstanbul’da sıkıntılı. Bizim bunu çözmemiz lazım. Bir kargaşa ve kaos var. Bu çözümü yerine getirmezsek seller, su baskınları, kirlilikler yaşanıyor. Bunları çözmemiz için sorumlulukları paylaşmamız lazım.’ Bakın yazıyor burada; ‘Riva Deresi tümünün ıslahı, Devlet Su İşleri tarafından yapılacaktır.’ Yani buradaki derenin bütün ıslahı, o bahsettiği derenin akışkanlığını engelleyen birikmeler, çevre temizlikleri hatta mülkiyet sorunları, kamulaştırma gibi hususları DSİ üstlenecektir, diye bir süreç tanımı var burada. Sadece Riva deresi değil Ağva, Kilyos, Kabaköz dereleri de dahil. Özellikle bu tarz Karadeniz’e akan derelerin ıslah gibi süreçlerin denetimi DSİ’ye ait. Sayın Bakan’a hatırlatayım; DSİ, İBB’ye ait bir kurum değildir. DSİ, Tarım ve Orman Bakanlığı’na ait bir kurumdur.  Bakan bir şey açıklıyor; ‘Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak biz, Tarım ve Orman Bakanlığı olarak, Beykoz Belediyesi ile yapacağız.’ Bölücülük oraya ait! Niye? Sorumluluk sana ait. Sorumlu DSİ ve Şehircilik Bakanlığı.” şeklinde konuştu.

Başkan İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“BU NE KEPAZELİK”

Başkan İmamoğlu'nun ziyaretlerine İYİ Parti Beykoz İlçe Başkanı Akif Taşdemir ve çok sayıda partili de katılırken,  İmamoğlu ve beraberindeki heyet,  daha sonra kağıt fabrikasının yakınlarında incelemelerde bulundu. Yetkililerden, “Metrelerce balçık burası. Bu su, olduğu gibi yıllardır Riva’ya akıyor. Bu firma, bakanlığın denetiminde” bilgisini alan İmamoğlu, tepkisini, “Biz, burada suç duyurusunda bulunma yetkimizi kullanalım. Görevini yapmayanlar hakkında da suç duyurusunda bulunacağız. Kim o? Gerekiyorsa, Çevre Bakanlığı’nın buradaki yetkilisi. Bu ne kepazelik ya. Yapamıyorlarsa işi, bıraksınlar biz yapalım ya” sözleriyle dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2020, 09:46

Beykoz Gündem

YORUM EKLE
YORUMLAR
DURSUN ÇOLAK
DURSUN ÇOLAK - 4 hafta Önce

ISTANBUL BASKANIMIZ IMAMOĞLU HAKLI SESSIZ KALMAYALIM HAYAT SÖZ KONUSU OLUYOR HAYVAN LAR SU ICIYOR SEBZELER SULANIYOR TARIMLAR SULANIYOR BIZLER DE PARASIYLA ALIP YIYORUZ ZEHIRLERI MIKROP YUVASI OLMUS HASTALIKLAR ARTICAK HERGUN TV DE SIGARA SAGLIGA ZARARLIDIR SOYLUYORLAR BU DAHA KÖTÜ BUNU YAYINLASINLAR

SIRADAKİ HABER