Beykoz’da Migros çalışanlarının eylemi devam ediyor

Migros çalışanlarının eylemi,eylem,paşabahçe,beykoz gündem

Beykoz’da Migros çalışanlarının eylemi devam ediyor

Ülkenin dört bir yanında çalışan Migros çalışanları günde 47 lirayla yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Protesto yapılan nokta ve protestoya katılan işçilerin sayısı gün geçtikçe artıyor.

Eylem İlk Günden Beri Devam Ediyor-İşçiler Kararlı

Pandemi sebebiyle nisan ayında işçi ve işverenler için yapılan düzenlemeyle getirilen tek taraflı ücretsiz izin uygulaması, bazı işverenler tarafından aşırı ölçüde kullanılmış durumda. Ücretsiz izne çıkarılarak günde 47 lirayla yaşamaya çalışan işçilerin sayısı 2,3 milyonu bulurken, bu uygulamaya karşı protestolar başladı. Protesto noktaları ve protestoya katılan kişi işçi sayısı giderek artıyor. #MigrosDirenişi etiketi altında birleşen Migros çalışanları, aynı zamanda Twitter üzerinden seslerini duyurmaya çalışıyor.

Ücretsiz İzin Uygulamasının Yanında Kod 29 Uygulaması Başladı – Kod 29 Uygulaması Nedir?

Pandemi sürecinde işten çıkarma yasağından “istisna” tutulan ‘Kod 29’ işçilerin “ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan davranışlar” sergilediği gerekçesiyle iş akdinin feshedilmesi demek.

SGK işten ayrılış kodlarına göre 29 kodu, “İşveren tarafından işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile fesih” anlamına gelmektedir. İşverenin işçisini bu kod ile çıkarabilmesi için işçinin 4857 sayılı İş Kanunu’nun 25/II bendi kapsamında belirtilen fiillerden birini işlemesi gerekmektedir. Bu kod ile işten çıkarılan işçiye kıdem tazminatı, ihbar tazminatı gibi hakları verilmek bir yana işçi çıkarılma kodu nedeniyle işsizlik maaşı dahi alamamaktadır.

İşyerlerinde pandemi sürecinde Kod 29 ile işten çıkarma tehditleri oldukça artmış, bu şekilde işten çıkarılan işçiler yeni bir iş ararken karşılarına çıkan Kod 29 nedeniyle mağdur olmaktadır.

Eylemin Adresi Migros Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan’ın Eviydi

Migros çalışanları eylem için bu sefer Migros Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan’ın Beykoz’daki evine gitti. Tuncay Özilhan’ın evinin önünde sloganlar ve basın açıklamasıyla sesini duyurmayı amaçlayan işçiler kısa süreli güvenlikçilerle tartışma yaşadı. Kısa süren tartışmanın ardından işçiler amacına ulaştı. Tuncay Özilhan’ın oğlu İzzet Özilhan ile görüşen işçiler, yaşadıkları sorunları anlatarak çözüm istedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2021, 01:33

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER