Beykoz'da Okul Kantinini İhaleye Çıkarmadan Vermişler

Beykoz'da bulunan bir Ortaokulun kantinini ihaleye çıkartmadan, usulsüz şekilde verilmesi Beykoz'da kantincilik yapanların gündemine oturdu.

Beykoz'da Okul Kantinini İhaleye Çıkarmadan Vermişler

Geçtiğimiz günlerde Beykoz'da bulunan bir kantininin usulüne uygun olmadan ihale edilmiş olması Beykoz’da bulunan kantincilerin gündemine oturdu.

Beykoz'da 20 senedir kantin işletmeciliği yapan kantinciler ile söz konusu olan kantinin durumu hakkında konuştuk, bilgi edindik.

Beykozlu kantinciler, "Türkiye'nin her yerinde kantin ihaleleri; 'ustalik,kalfalık cıraklık ve iş yeri açma belgesi' olan kisilerin,ihaleye davet usuluyle yapılır. Bugüne kadar da böyle yapıldı.

İstanbul'da bu davet; başta İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'nün web sitesinin ihaleler bölümünde öncelikle yayımlanır. Daha sonra da İlçe Milli Eğitimin ihale panosunda ihale tarihi belirtilerek, ihaleye katılmak isteyenlere duyurulur. Devletin bunu yapmasındaki amaç; Kantini işletecek olan kişilerde öncelik ustalık belgesi olan kişilerce yani tecrübeli kantin işletmecileri tarafından çalıştırılması, hem de kantin kirasının muhammen bedel üzerinden verilmesini sağlamaktır. 

Beykoz'daki nadide bir okulumuzun kantinin verilmesi tamamıyla fiyaskodur, hukuka aykırıdır. Kantini ustalık belgesi olanlara değil, kalfalık belgesi olanlara verilmesidir. Kaldı ki bazen verilebilinir, bunda sorun yoktur ama ihalenin açılmaması ve kimsenin haberi olmadan nokta atışı işin verilmesinde sorun vardır.

Burada sıradan bir büfe vermiyorsunuz. Çocuklarımızın eğitim, öğretim gördüğü ve beslendiği bir yeri emanet ediyorsunuz. Bu sektöre yıllarımızı verdik. Böyle bir durumla ilk kez karşılaştık. Bunun Beykoz gibi bir ilçede yapmaları da çok ilginç. Beykoz'da yapacağınız en ufak yanlış ve usulsüzlük anında duyulur. Şuan duyulduğu gibi.

Beykoz'da bu yanlıştan vazgeçilmediği takdirde kamoyuna isimleri de paylaşacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın" dediler.

Geçtiğimiz günlerde Beykoz'a gelen AK Parti İl Başkanı Bayram Şenocak'a bu konu iletildi ve Başkan Şenocak'ın, "Böyle bir şey olamaz. Konunun derhal araştırılıp, düzeltilmesini" istediği öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2019, 17:10

Beykoz Gündem

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bahadir vural
Bahadir vural - 1 yıl Önce

Haberde tek eksik okulun adinin olmamasi ve okulu alan kisiler..bir duyuma gore,bu kantini alanlar,ayni zamanda kantincilerin beykozdaki temsilleriymiş ..temsilciler demekki kendi çıkarlarını temsil ediyorlar..yazik.

Erdal çakır
Erdal çakır - 1 yıl Önce

Yapılan haber insanları zan altında bırakmaktadır Aslı’da yoktur bahsi geçen okul ihalesi tamamen yasaldır ne kantinciler odasından nede ilçe milli eğitimden bilgi almadan yapılmış bir haberdir bilgi alınan kişilerde bu konu hakkında yeteri kadar bilgisi olmayan kişilerdir saygılar

Kenan AKSU
Kenan AKSU - 1 yıl Önce

Erdal bey,anlasilan kantini alan kisi sizin yakininizmi? Siz kantinciler odasinin beykoz temsilcisimisiniz?.

Erdal Çakır
Erdal Çakır - 1 yıl Önce

Evet kenan bey ben kantinciler odası Beykoz temsilcisiyim kantinin ihalesine giren ve en yüksek bedelle kiralayan kardeşim insanları tanımadan bilmeden temsilciler kendi çıkarları için iş yapıyor demek ayıptır Beykoz’da onlarca ihale oldu sadece bu okulun kantin ihalesine kardeşim girdi yapılan haber yetkisiz kişiler ağzından karalama ve kişi ve kurumları zan altında bırakmaktadır.

Y.T.T
Y.T.T - 1 yıl Önce

İhaleye fesat karıştırmak ağır suçtur , T.C nin sayın savcıları nerede acaba ?

SIRADAKİ HABER