Beykoz'da çivi çakmanın önü açıldı

Beykoz Gündem , Beykoz Haber , beykoz

Beykoz'da çivi çakmanın önü açıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının İstanbul Valiliğine 31 Mart 2021 tarihinde gönderdiği yazıda, Yapı Kayıt Belgesi alınmış yapılarda, basit tamir, onarım ve tadilat taleplerin, ilgili idareler tarafından sonuçlandırılabileceği kaydedildi. Bilindiği gibi 21 Temmuz 1983 tarihli olan ve Beykozluların yakından bildiği 2963 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında, Doğal Sit Alanı içinde bulunan alanlarda "Yapı Kayıt Belgesi" alınmış olan yapılarda dâhil güçlendirme yapılamayacağı biliniyordu.  

Aralarında Beykoz'un da bulunduğu ve Doğal Sit Alanı içerisinde yer alan Sarıyer, Beşiktaş ve Üsküdar'da artık Yapı Kayıt Belgesi sahibi vatandaşlar, sahibi oldukları yapılarda basit tamir, onarım ve tadilat yapabilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından Çevre ve Şehircilik İstanbul İl Müdürlüğü'ne gönderilen yazıda, "Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı ilâ 3. Derece Doğal Sit Alanı olarak tescil edilmiş alanlarda 3194 Sayılı İmar Kanunun geçici 16. Maddesi doğrultusunda Yapı Kayıt Belgesi alınmış yapılarda dair basit tamir, onarım ve tadilat taleplerinde alanın veya yapının tabi olduğu diğer mevzuat hükümleri açısından bir sakınca bulunmaması; tüm uygulama ve denetim sorumluluğu ilgili İdaresinde olması koşuluyla, söz konusu taleplerin ilgili İdarelerce sonuçlandırabilecektir" denildi. Yazıda ayrıca tadilat ya da onarım yapılmak istenen yapının sahip olduğu Yapı Kayıt Belgesinin geçerlilik durumu ile yapının 6306 sayılı kanun kapsamında riskli olup olmadığının da yine ilgili İdare tarafından değerlendirileceği vurgulandı. Yazıda, tadilat ve onarımın Yapı Kayıt Belgesi alınmış olan yapıyla sınırlı olduğu ilâve bir inşaat alanı açılamayacağının da altı çizildi.

Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Recep bey
Recep bey - 8 ay Önce

Madem böyle bişey var bugün ne diye gidip çavuşbaşında milletin evlerini yıktı bu belediye acaba vatandaşla akpartinin arasını bozmaya çalışan hainlermi yapıyor bu gevşeklikleri bu akpartiye kim sahip çıkacak

SIRADAKİ HABER